Geplaatst op 5 februari 2012 door: Adri van Beelen | 0 reacties | Reageer

KWF Kankerbestrijding vreest verdubbeling longkanker bij vrouwen

KWF Kankerbestrijding vreest verdubbeling longkanker bij vrouwen

In 2020 zal het aantal vrouwen met longcarcinoom in Nederland zijn verdubbeld. Dat scenario schetst KWF Kankerbestrijding, onder meer op basis van cijfers van de WHO.

Het aantal stijgt volgens KWF om precies te zijn met 122 procent van 3861 (in 2007) naar 8557 in2020. Als deze trend zich inderdaad voortzet dan zullen volgens KWF in 2015 meer vrouwen aan longkanker overlijden dan aan borstkanker, onder meer omdat vrouwen bij dezelfde rookintensiteit gevoeliger zijn voor het krijgen van longcarcinoom dan mannen. Volgens KWF hebben Nederlanders een relatief groot hiaat aan kennis over de gevolgen van tabaksgebruik. Daarbij komt een matig tabaksontmoedigingsbeleid. Met de slogan ‘Ik wil ook een rookvrij Nederland’ vroeg KWF Kankerbestrijding op Wereldkankerdag, zaterdag 4 februari, aandacht voor het probleem. KWF Kankerbestrijding wil de komende jaren een prominente rol gaan spelen op het gebied van tabaksontmoediging.

Tegenspraak

De cijfers zijn overigens in tegenspraak tot de uitkomsten van een onderzoek dat in 2008 in NTvG verscheen. Onderzoekers schetsten een scenario waarin er een einde zou komen aan de longkankerepidemie bij vrouwen in Nederland. De eerste signalen: een dalende sterfte en incidentie onder jonge vrouwen, specifiek onder vrouwen geboren ná 1950. De verwachting in 2008 was dat deze daling zich in de toekomst zal vertalen in een lichte daling of stabilisatie van de totale longkankersterfte en -incidentie. De gegevens voor dit onderzoek gingen over sterfte van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS; 1960-2006), over incidentie van de Nederlandse Kankerregistratie (NKR; 1989-2003) en over rookprevalentie van STIVORO (1988-2007). Sterfte- en incidentiecijfers werden berekend voor vier leeftijdsgroepen (20-44, 45-49, 50-54 en 55-59 jaar). Veranderingen in trends in longkankersterfte en rookprevalentie werden gedetecteerd met ‘joinpoint’-regressie- en geboortecohortanalysen.


Reacties (0)




(Advertentie)