Sterfte traumazorg afgelopen 15 jaar gelijk gebleven
De sterfte in de traumazorg is de afgelopen vijftien jaar niet afgenomen, ondanks belangrijke verbeteringen in de spoedzorg. Dat stelt Annemarie Nijboer, chirurg in opleiding, in haar promotieonderzoek, waarop ze op 18 november promoveert aan de Rijksuniversiteit Groningen.
Van alle patiënten die tussen 2002 en 2005 met ernstige verwondingen in eht Traumacentrum Noord Nederland werden behandeld, overleed uiteindelijk 25 procent aan zijn verwondingen. Dat is evenveel als twintig jaar geleden, zo blijkt uit analyse van meer dan 1300 patiënten.
Mobiel Medisch Team
Volgens de onderzoekster worden traumapatiënten steeds ouder en ernstiger gewond. Zij pleit voor een verbetering van de behandeling voor de aankomst in het ziekenhuis. Zo zou er, bij ernstig gewonde patiënten altijd een mobiel medisch team (mmt) met een gespecialiseerde arts aanwezig moeten zijn. Momenteel zijn nog niet alle gebieden in Nederland gedekt door een mmt. "Dit is een ernstige tekortkoming", aldus Nijboer.
Vergrijzing
De gemiddelde leeftijd van traumapatiënten is gestegen van 33 naar 41 jaar. Deze verandering weerspiegelt volgens de promovenda de vergrijzing van de Nederlandse samenleving. Nijboer vindt dat er hier nog te weinig rekening mee wordt gehouden. Omdat voor ouderen ook kleine ongevallen gevaarlijker kunnen zijn dan voor jongeren, zou er meer aandacht uit moeten gaan naar de leeftijd en pre-existente aandoeningen van de oudere patiënt.
Preventie
Nijboer wil ook dat er meer aandacht komt voor preventie: steeds meer zwaargewonden hebben ernstig nek- en schedelhersenletsel. Twintig jaar geleden was dit nog 62 procent en nu is dat 73 procent. "Misschien is het tijd dat fietsers ook in Nederland standaard een fietshelm gaan dragen", aldus de promovenda.
- Bekeken (1821)
- Reacties (0)
Gerelateerde Berichten
- Atriumfibrillatie van binnen en buiten benaderen
- Donatiedeskundigen bereiken vaker toestemming voor donatie
- Petitie Van der Linde veel ondertekend
- Hersenen proberen vergeetachtigheid te compenseren
- Stoppen met roken verhoogt kwaliteit van leven
- Afstoting long eerder te voorspellen
- Namen van Topartsen 2011 bekendgemaakt
- Virologen Erasmus MC pleiten voor dual use-research
- Operatiekamer ziekenhuis Goes weer open na langdurige storing
- UMCG verwerpt conclusie van Nationale Ombudsman
(Advertentie)







