Richtlijn euthanasie bij pasgeborenen aanpassen
De richtlijnen voor actieve levensbeëindiging bij pasgeborenen moeten worden aangepast. Dat concludeert Hilde Buiting in haar proefschrift, waarop zij morgen bij het Erasmus MC promoveert.
Eén melding
De huidige richtlijnen sluiten hoogstwaarschijnlijk niet aan bij de praktijk van het medisch handelen bij pasgeborenen. Tot september 2009 is er slechts één melding geweest van euthanasie bij pasgeborenen. Dit lijkt niet te kloppen met de werkelijkheid. In 2007 is een landelijke multidisciplinaire toetsingscommissie ingesteld om op de juiste manier om te gaan met euthanasie bij pasgeborenen. Buiting onderzocht wat mogelijke verklaringen zijn voor het uitblijven van de meldingen bij de commissie.
Lijden in de toekomst
Buiting: “In de huidige richtlijn staat dat er sprake moet zijn van actueel ernstig lijden van de pasgeborene. In de praktijk kijken artsen echter niet alleen naar het actuele lijden van de ziekte pasgeborene, maar ook naar ernstig lijden in de toekomst. Dit zou meegenomen moeten worden in de overwegingen bij het aanpassen van de richtlijn.”
Stervensbegeleiding
Een andere reden voor het uitblijven van meldingen, is dat artsen niet vinden dat er sprake is van actieve levensbeëindiging. Volgens Buiting beschouwen ze hun medisch handelen eerder als zorgvuldige pijnbestrijding en stervensbegeleiding dan als euthanasie. De artsen rapporteren het overlijden van de pasgeborenen dan als natuurlijk dood. Het helpt volgens Buiting wellicht dat het nog eens onder de aandacht wordt gebracht bij artsen in welke gevallen er een melding gemaakt zou moeten worden van euthanasie.
Maatschappelijke controle
De promovenda vermoedt dat artsen meer bereid zullen zijn om meldingen te maken van gevallen van actieve levensbeëindiging bij pasgeborenen als de richtlijnen beter zijn afgestemd op de praktijk. “Wanneer we het in Nederland belangrijk vinden om maatschappelijke controle te hebben op actieve levensbeëindiging van pasgeborenen, dan zullen de richtlijnen dus moeten worden aangepast.”
- Bekeken (2761)
- Reacties (0)
Gerelateerde Berichten
- Kritiek op ‘alternatieve’ kindergeneeskunde
- Bezuinigingen uitgelekt: eigen risico naar 350 euro
- RIVM wil geen meldingsplicht voor Lyme
- Nieuwe ESPGHAN-richtlijnen coeliakie
- Waarschuwing voor drie artsen
- Verplicht eigen risico zorg volgend jaar naar 400 euro
- Diabetes type 2 bij jongeren moeilijk te managen
- Akkoord: anderhalf miljard euro bezuinigen in zorg
- Kinderobesitas verklaart fors deel cardiovasculair risico volwassene
- Afwachten bij gebroken vliezen kan ook
(Advertentie)



