Griepvaccinatie na rituximabbehandeling ineffectief
Bij reumapatiënten is een griepvaccinatie de eerste zes maanden na een behandeling met rituximab ineffectief. Dat blijkt uit een klein onderzoek van Sander van Assen, van de afdeling infectieziekten van het UMC Groningen, dat deze maand is gepubliceerd in Arthritis & Rheumatism.
Het advies van Van Assen is daarom om patiënten die een rituximabbehandeling starten op voorhand een griepvaccinatie te geven.
Patiëntengroepen
Van Assen vergeleek de reactie op een griepvaccinatie bij 23 reumapatiënten die met rituximab worden behandeld, 20 patiënten die met methotrexaat (MTX) worden behandeld en 29 gezonde mensen. De helft van de rituximab-groep kreeg een griepvaccinatie tussen vier en acht weken na de rituximabbehandeling, de andere helft pas na zes tot tien maanden.
Antistoftiter
In de MTX-groep en bij de gezonde vrijwilligers was de geometrische gemiddelde titer (GMT) significant verhoogd voor alle influenza-stammen die in het vaccin aanwezig waren. Bij de patiënten die waren behandeld met rituximab werd zo’n significante antistoftoename voor geen enkele virusstam aangetroffen. Ook bereikte geen enkele rituximab-patiënt de voor de bescherming gewenste antistoftiter. Bij de patiënten die pas later na de rituximabtoediening zijn gevaccineerd, was wel enig herstel van de respons te zien: de GMT tegen het A/H3N2- en het H1N1-virus was bij deze groep toegenomen.
Vaker gevaccineerd
Overigens signaleerde Van Assen dat in vergelijking met nog nooit gevaccineerde patiënten, de mensen die het voorgaande jaar ook gevaccineerd waren, een hogere uitgangswaarde van de GMT tegen de H3N2-stam hoger hadden. Bij eerder gevaccineerde metotrexaat-patiënten was dit het geval voor het seizoensgriepvirus H1N1 en het B-type virus. Patiënten uit de rituximabgroep die het jaar ervoor ook gevaccineerd waren, hadden niet alleen een hogere uitgangswaarde van de GMT, maar ook een hogere postvaccinatierespons op het seizoens-H1N1-virus ten opzichte van nog nooit gevaccineerde patiënten.
- Bekeken (3425)
- Reacties (0)
Gerelateerde Berichten
- Waarschuwing voor huisarts
- Europese richtlijn chronisch hartfalen herzien
- Langere progressievrije overleving bij weke delen tumoren
- CBS meldt sterke groei uitgaven aan huisartsenpraktijken
- 'Prostaatkankerscreening niet in huidige vorm invoeren'
- Bezuinigingen uitgelekt: eigen risico naar 350 euro
- Huisarts en GGD werken onvoldoende samen op gebied seksuele gezondheid
- Lactobacillenbehandeling redelijk alternatief voor preventie urineweginfectie
- 'Eigen bijdrage huisarts slecht idee'
- Bètablokkers beschermen niet tegen colorectale kanker
(Advertentie)



