Geplaatst op 8 februari 2010 door: Anouk Middelkamp | 0 reacties | Reageer

Groninger wetenschappers ontdekken verouderingsgen

Groninger wetenschappers ontdekken verouderingsgen

Wetenschappers van het UMC Groningen hebben een gen ontdekt dat betrokken is bij de biologische veroudering in mensen. Ze publiceren hun onderzoek vandaag in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Genetics.

De onderzoekers keken naar de telomeren, de 'beschermkapjes' van het DNA. Mensen met een bepaalde genetische variant hebben kortere telomeren en zijn dus waarschijnlijk ouder dan hun kalenderleeftijd. "Het effect was behoorlijk", zegt dr. Pim van der Harst van de afdeling Cardiologie van het UMCG. "Eén kopie van de variant zorgt ervoor dat de telomeren gemiddeld 75 basenparen korter zijn, wat normaal gesproken drie levensjaren duurt. Wie deze genvariant van beide ouders erft, is dus biologisch gezien zeven jaar ouder." De nu geïdentificeerde genetische variant ligt dicht bij het TERC-gen, waarvan bekend is dat het een belangrijke rol speelt bij de telomeerlengte van stamcellen.

Deze genetische variatie kan deels verklaren waarom mensen in sommige families ouder worden dan in andere families.

Eerder was al bekend geworden dat telomeren sneller slijten door schadelijke factoren, zoals roken. Ook hartfalen en tolomeerlengte zijn aan elkaar gelinkt. Het is nu de vraag of gezonde mensen met deze genetische variant ook een groter risico hebben op het ontwikkelen van hartfalen.


Reacties (0)




(Advertentie)