Geplaatst op 19 januari 2011 door: Onbekend | 0 reacties | Reageer

Opvallende verschillen in voorschrijfgedrag tussen ziekenhuizen

Opvallende verschillen in voorschrijfgedrag tussen ziekenhuizen

Er bestaan opvallende verschillen tussen ziekenhuizen als het gaat om het voorschrijven van generieke geneesmiddelen door medisch specialisten. Dat is de belangrijkste conclusie uit onderzoek dat in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid (VWS) werd gedaan door Vektis.

Vektis, dat gegevens verzamelt en analyseert over de kosten en kwaliteit van de zorg in Nederland, deed onderzoek naar het voorschrijfgedrag van specialisten als het gaat om geneesmiddelen voor gebruik buiten het ziekenhuis. Gekeken werd naar het aandeel merkgeneesmiddel dat is afgeleverd door apotheken en apotheekhoudende huisartsen, op voorschrift van medisch specialisten. Bij algemene ziekenhuizen varieert het aandeel merkgeneesmiddel tussen de 43 en 70 procent. De verschillen tussen ziekenhuizen zijn per geneesmiddelengroep soms nog groter. Een voorbeeld daarvan zijn de maagzuurremmers. In algemene ziekenhuizen varieert het aandeel merkgeneesmiddel tussen de 24 en 77 procent.

In het onderzoek zijn ook de verschillen tussen specialismen en de verschillende geneesmiddelengroepen onderzocht. Het beeld dat in sommige specialismen meer merkgeneesmiddelen worden voorgeschreven dan in andere, werd bevestigd. Dat geldt vooral voor de geneesmiddelengroepen maagzuurremmers, bloeddrukverlagers en cholesterolverlagers. Een aantal verschillen zijn medisch te verklaren. Niettemin bieden de uitkomsten van het onderzoek, volgens Vektis, aanknopingspunten voor (onderzoek naar) verbetering van de doelmatigheid.


Reacties (0)




(Advertentie)