Geplaatst op 23 maart 2011 door: Eva Marianne Cornet | 0 reacties | Reageer

Retroscoop spoort meer darmpoliepen op

Retroscoop spoort meer darmpoliepen op

Met een retroscoop kunnen artsen bijna een kwart meer poliepen opsporen in de dikke darm. Dat blijkt uit internationaal onderzoek onder leiding van prof. dr. Peter Siersema van het UMC Utrecht. De resultaten zijn gepubliceerd in Gastrointestinal Endoscopy.

Siersema en internationale collega’s uit negen andere ziekenhuizen onderzochten bij ongeveer vierhonderd patiënten de darm met zowel een gewone colonoscoop als met de ‘third eye’-retroscoop. Met de retroscoop spoorden ze ruim 23 procent meer poliepen op. Deze speciale colonoscoop heeft niet alleen een naar voren gerichte camera, maar ook een camera die achteruit kijkt. Dankzij die ‘achteruitkijkspiegel’ kan de arts achter darmplooien kijken. Daar kunnen poliepen zitten die via een gewone colonoscoop over het hoofd gezien kunnen worden. De onderzoekers verwachten dat de retroscoop uiteindelijk het aantal darmkankergevallen kan verminderen.

Kosteneffectiviteit

De retroscoop vervangt niet meteen de gewone colonoscoop, want de kosteneffectiviteit is nog niet duidelijk. Siersema en collega’s berekenen momenteel hoeveel gevallen van dikkedarmkanker de retroscoop zou kunnen besparen. In aanvulling op deze berekening is langdurig patiëntenonderzoek nodig om te zien of darmonderzoek met de retroscoop daadwerkelijk het aantal kankergevallen vermindert. Het UMC Utrecht werkt aan de opzet hiervan. Het Californische bedrijf Avantis Medical Systems ontwikkelde de retroscoop.


Reacties (0)




(Advertentie)