Eerste veldnorm voor chronische beademing
Professionals die met chronische beademing te maken hebben, beschikken sinds deze week over een Veldnorm Chronische beademing. De Veldnorm is opgesteld door vertegenwoordigers uit de keten.
In het rapport staan concrete voorstellen voor de verbetering van de organisatie van de thuisbeademing, een verbeterde ketenzorg, onderhoud van de apparatuur en scholing van verzorgers. Als vervolg op het rapport worden het komend jaar brochures ontwikkeld voor huisartsen, verzorgers en patiënten.
Hoog tijd
Volgens een van de projectgroepleden, internist Michael Gaytant van het Centrum voor Thuisbeademing in Utrecht was het hoog tijd voor een veldnorm. “De veldnorm is opgesteld naar aanleiding van het Inspectierapport van augustus 2010”, zegt hij. “Daaruit bleek dat bij de voortgang van de beademing de kans op onveilige zorg toenam. Er was voor onduidelijkheid over de medische eindverantwoordelijkheid voor deze patiënten. En bij ziekenhuisopname en het vervoer per ambulance was de afstemming in de keten onvoldoende.”
Het inspectierapport kwam onder meer naar aanleiding van een aantal incidenten met dodelijk afloop. “Dan moet men denken aan een alarm dat niet goed gehoord wordt, waardoor de patiënt niet goed beademd wordt en overlijdt”, aldus Gaytant. In de Veldnorm is geregeld dat het Centrum voor Thuisbeademing bepaalt of een patiënt op de IC moet blijven wanneer hij buiten de IC nog niet goed beademend kan worden.
Spierziekte
In de Veldnorm wordt onder meer de nadruk gelegd op goede scholing voor alle professionals die met chronische beademing in aanraking kunnen komen. In Nederland worden ongeveer 2000 mensen chronisch beademd. De meeste van hen lijden aan een spierziekte.
De centrale regie voor het opstellen van de Veldnorm was in handen van de Vereniging Samenwerkingsverband Chronische Ademhalingondersteuning (VSCA). Daarin werken onder meer samen de Centra voor Thuisbeademing, de verpleeghuizen, woonvormen, de Nederlandse Vereniging voor Intensive Care en de patiëntenorganisatie, de Vereniging Spierziekten Nederland en verschillende beroepsorganisaties, waaronder het NHG.
- Bekeken (361)
- Reacties (0)
Gerelateerde Berichten
- Legemaate: ‘Tulleken had Oostenrijkse arts nooit moeten opzoeken’
- 'Tulleken schond beroepsgeheim niet'
- Inspectie heeft gesprek met neurochirurg Tulleken
- Richtlijn: sneller aan het werk na hersenletsel
- Menzis doet aangifte tegen specialist
- Medisch specialisten LangeLand Ziekenhuis financieren eigen verpleegafdeling
- NVIC: 'Rapport Regieraad klopt niet'
- Van der Wal stopt als inspecteur-generaal IGZ
- Ministerie en IGZ vragen hulp artsen bij vervalste medische hulpmiddelen
- Sterke regie bij concentratie van zorg nodig
(Advertentie)







