ICML Lugano: meerdere innovaties verbeteren effect CAR T-celtherapie

Delen via:

Tijdens het ICML-congres werden nieuwe data gepresenteerd die de toekomst van CAR T-celtherapie mogelijk zullen beïnvloeden. Zo blijkt de combinatie van radiotherapie en CAR T-celtherapie veelbelovend en lijken de tegen meerdere doelwitten gerichte duoCAR T-cellen de uitkomsten verder te verbeteren. Prof. dr. Tom van Meerten (UMCG) blikt terug op het onderzoek over CAR T-celtherapie.

Over de combinatie van CAR T-celtherapie en radiotherapie werden tijdens ICML relatief veel data gepresenteerd. Zo presenteerden Britse onderzoekers hun ervaringen met het RESTART-protocol. Hiervoor werden patiënten met grootcellig B-cellymfoom behandeld met bridging-radiotherapie of consolidatie-radiotherapie bij patiënten met laesies die nog geen diepe remissie vertoonden op een PET-CT-scan 1 maand na de infusie met CAR T. De onderzoekers lieten zien dat radiotherapie relatief goed verdragen werd en niet leidde tot ernstige toxiciteit. Zowel bridging- als consolidatie-radiotherapie ging verder gepaard met een goede lokale controle en ook de langetermijnuitkomsten waren goed met een progressievrije overleving na 12 maanden van 57%.

Synergistisch effect?

Ook was er een Amerikaanse studie waarin naar het effect werd gekeken van bridgingtherapie (radiotherapie of systemische therapie) bij patiënten met een hoog of laag metabool tumorvolume. De onderzoekers concludeerden onder meer dat cytoreductie als gevolg van bridgingtherapie geassocieerd was met betere uitkomsten. Ook zagen zij dat radiotherapie frequent tot cytoreductie leidde en significant geassocieerd was met betere post-CAR T-uitkomsten.
Van Meerten licht toe: “Vanuit het Verenigd Koninkrijk kwamen data waarin heel mooi werd aangetoond dat radiotherapie na de CAR T-infusie, in het geval dat mensen nog een metabool actieve tumorlaesie hebben, de uitkomsten verbetert.”

Of de behandelingen ook daadwerkelijk synergistisch werken, is nog niet duidelijk. Van Meerten: “We denken dat het synergistisch is, maar dat moet nog bewezen worden. Het is in ieder geval voor de patiënt gunstig omdat je met radiotherapie heel lokaal een effect kunt bewerkstelligen dat relatief weinig bijwerkingen oplevert en patiënten geen chemo hoeven te krijgen.”
Hij vervolgt: “Met radiotherapie kun je onder meer patiënten in een betere conditie brengen voorafgaand aan CAR T-celtherapie en dat gaat gepaard met een betere prognose. Het is de bedoeling dat de tumor hierdoor kleiner wordt, zodat het gevecht tussen de CAR T-cellen en de tumorcellen wat makkelijker wordt. Dat wordt ook in Nederland veelvuldig toegepast en we hebben ook laten zien dat dit werkt, maar het is fijn dat dit nu in grote internationale cohorten wordt bevestigd. Deze laten zien dat bridgingtherapie met behulp van radiotherapie een heel veilige en weinig toxische behandeling is.”

DuoCAR T-data

Een andere belangrijke ontwikkeling bestaat uit CAR T-celtherapie met cellen die tegen 2 in plaats van 1 oppervlakte-eiwit gericht zijn. Van Meerten: “Tot nu toe hebben we de beschikking over CD19 CAR T-cellen maar er zijn nu studies gepresenteerd van 3 CAR T-producenten die CD19 als aangrijpingspunt combineren met CD20. Wanneer tumorcellen niet reageren op CD19 CAR T-celtherapie, kan dat het gevolg zijn van een lage of afwezige CD19-expressie. Dan ‘weten’ de CAR T-cellen niet wat ze moeten aanvallen. Met een extra aangrijpingspunt tegen CD20 lijkt de behandeling effectiever omdat de tumor dan minder makkelijk kan ‘ontsnappen’. Dit lijkt de toekomst van deze behandeling te worden. Je zou kunnen zeggen dat de trend van deze zomer is dat er diverse duo-CAR T-cellen onderzocht zijn.”
Tevens presenteerden onderzoekers van de ATALANTA-1-studie nieuwe (veiligheids)data. Van Meerten: “Deze studie wordt ook in Nederland uitgevoerd, in Amsterdam, Rotterdam en Leiden, en maakt gebruik van een korte productietijd van 7 dagen. Dat zorgt ervoor dat de fitheid van de CAR T-cellen gewaarborgd blijft en leidt mogelijk tot betere uitkomsten. De eerste data over de effectiviteit zijn veelbelovend en in Lugano bleek dat de behandeling ook heel veilig is.” In het onderzoek met 42 patiënten was er slechts 1 geval van graad 3 CRS en 1 geval van graad 3 ICANS.

Innoveren

Van Meerten: “Het is fijn om te zien dat bedrijven doorzetten met innoveren en ook cellen ontwikkelen tegen CD19 en CD20. Aan de andere kant is er ook innovatie vanuit de behandelaars in onder meer de academische ziekenhuizen, bijvoorbeeld door de bridgingtherapie te verbeteren en een betere patiëntenselectie toe te passen. Zodoende zien we op verschillende vlakken nog progressie in de CAR T-behandeling. Dat is relatief uniek, en zie je veel minder bij andere behandelmodaliteiten. Beetje bij beetje wordt nu zichtbaar dat deze ontwikkelingen de uitkomsten van patiënten verbeteren.”
Daarbij levert het verder sleutelen aan de behandeling kennis en ervaring op die in een later stadium waardevol is, denkt Van Meerten. “Dit gaat allemaal over lymfeklierkanker, maar deze onderzoeken leveren onschatbaar veel informatie op voor het geval CAR T-celtherapie bij andere soorten kankers wordt onderzocht.”

Exagamglogene autotemcel (Casgevy) goedgekeurd voor sikkelcelziekte en transfusieafhankelijke bètathalassemie

feb 2024 | Benigne hematologie

Lees meer over Exagamglogene autotemcel (Casgevy) goedgekeurd voor sikkelcelziekte en transfusieafhankelijke bètathalassemie

Vraagstukken rond de financiële houdbaarheid van CAR T-celtherapie

feb 2024 | Immuuntherapie, Leukemie, Lymfoom

Lees meer over Vraagstukken rond de financiële houdbaarheid van CAR T-celtherapie

“Vermijd bendamustine bij mogelijke kandidaten voor CAR T-celtherapie”

feb 2024 | Lymfoom

Lees meer over “Vermijd bendamustine bij mogelijke kandidaten voor CAR T-celtherapie”

Imetelstat bij laagrisico gerecidiveerd of refractair MDS: IMerge

feb 2024 | MDS

Lees meer over Imetelstat bij laagrisico gerecidiveerd of refractair MDS: IMerge

Ondanks uitbreiding indicatie vaak hoge prijzen voor kankermiddelen

feb 2024 | Borstkanker, Dermato-oncologie, Gynaecologische oncologie, Hoofd-halsoncologie, Immuuntherapie, Longoncologie, Lymfoom, Maag-darm-leveroncologie, MM, Uro-oncologie

Lees meer over Ondanks uitbreiding indicatie vaak hoge prijzen voor kankermiddelen

Digitale toepassingen om het zorgvak weer aantrekkelijk te maken

feb 2024

Lees meer over Digitale toepassingen om het zorgvak weer aantrekkelijk te maken

De (r)evolutie van target therapie in AML

2 dec 2025 om 20:00 | Leukemie

Lees meer over De (r)evolutie van target therapie in AML

Vaccinatie van de Hematologische Patiënt: Van Richtlijn naar Praktijk

9 okt 2025 om 20:00 | Vaccinatie

Lees meer over Vaccinatie van de Hematologische Patiënt: Van Richtlijn naar Praktijk

FLT3-gemuteerde AML

1 jul 2025 | Leukemie

Lees meer over FLT3-gemuteerde AML

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

AIHA: Diagnostiek en Management van Auto-Immuun Hemolyse

10 apr 2025

Lees meer over AIHA: Diagnostiek en Management van Auto-Immuun Hemolyse

Video-educatie CLL-richtlijn

1 apr 2025 | Leukemie

Lees meer over Video-educatie CLL-richtlijn

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

1 okt 2024 om 12:00 | Lymfoom

Lees meer over Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Lymfoom

Lees meer over E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Hematoloog op Schiermonnikoog 2025 – ASH in Nederland

zondag 7 dec 2025 t/m woensdag 10 dec 2025 | Benigne hematologie, Leukemie, Lymfoom, MDS, MM, MPN

Lees meer over Hematoloog op Schiermonnikoog 2025 – ASH in Nederland

Casuïstiek Symposium Hematologie - AML, DLBCL en MM

woensdag 11 feb 2026 van 15:00 tot 20:00 | Leukemie, Lymfoom, MM

Lees meer over Casuïstiek Symposium Hematologie - AML, DLBCL en MM

Epcoritamab plus R2 geeft beter resultaat bij R/R FL

dec 2025 | Lymfoom

Lees meer over Epcoritamab plus R2 geeft beter resultaat bij R/R FL

Duurzame respons met belantamab mafodotin plus pomalidomide en dexamethason bij R/R MM

dec 2025 | MM

Lees meer over Duurzame respons met belantamab mafodotin plus pomalidomide en dexamethason bij R/R MM

Langetermijnresultaten en late effecten na HCT bij sikkelcelziekte

dec 2025 | Benigne hematologie, Stamceltransplantatie

Lees meer over Langetermijnresultaten en late effecten na HCT bij sikkelcelziekte

Raciale verschillen in overleving bij AML onafhankelijk van cytogenetica

dec 2025 | Leukemie

Lees meer over Raciale verschillen in overleving bij AML onafhankelijk van cytogenetica

Chemotherapievrije behandeling superieur bij volwassen Ph+ ALL

dec 2025 | Leukemie

Lees meer over Chemotherapievrije behandeling superieur bij volwassen Ph+ ALL

HOVON902 toont waarde van seriële ctDNA-monitoring bij DLBCL

dec 2025 | Lymfoom

Lees meer over HOVON902 toont waarde van seriële ctDNA-monitoring bij DLBCL

Gestandaardiseerde aanpak verbetert detectie van ijzertekort in de zwangerschap

dec 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Gestandaardiseerde aanpak verbetert detectie van ijzertekort in de zwangerschap

Nieuw immunologisch risicomodel verbetert prognosebepaling bij MDS

dec 2025 | MDS

Lees meer over Nieuw immunologisch risicomodel verbetert prognosebepaling bij MDS

Kortdurende behandeling bij CLL net zo effectief als continue behandeling

dec 2025 | Leukemie

Lees meer over Kortdurende behandeling bij CLL net zo effectief als continue behandeling

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Behandeling AML, de verpleegkundig specialist

okt 2020

Lees meer over Behandeling AML, de verpleegkundig specialist

Podcast Hematology App

jul 2020

Lees meer over Podcast Hematology App

Stamceltransplantatie bij AML

apr 2020 | Transplantatie

Lees meer over Stamceltransplantatie bij AML

AML-behandeling in de perifere setting

apr 2020

Lees meer over AML-behandeling in de perifere setting

MedNet Hematologie 2025-05

nov 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-05

MedNet Hematologie special CAR T

nov 2025

Lees meer over MedNet Hematologie special CAR T

MedNet Hematologie 2025-04

sep 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-04

MedNet Hematologie 2025-03

jul 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-03

MedNet Hematologie 2025-02

mei 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-02

MedNet Hematologie 2025-01

feb 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-01

MedNet Hematologie 2024-06

dec 2024

Lees meer over MedNet Hematologie 2024-06

MedNet Hematologie special CAR T

nov 2024

Lees meer over MedNet Hematologie special CAR T

MedNet Hematologie 2024-05

okt 2024

Lees meer over MedNet Hematologie 2024-05

BTK-remmer pirtobrutinib in R/R mantelcellymfoom

okt 2022

Lees meer over BTK-remmer pirtobrutinib in R/R mantelcellymfoom

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID