Klinisch bewijs binnen handbereik met behulp van AI

Delen via:

AI kan niet langer worden genegeerd. Wat kunnen we met AI als het gaat om het beantwoorden van klinische vragen? In de eerste 2 edities van MedNet Oncologie leggen we een vraag voor aan EvidenceHunt. Deze AI-tool baseert zijn antwoord op bronnen uit PubMed en NICE Guidelines.

Vraag aan EvidenceHunt: Bij welke patiënt- en/of tumorkenmerken verbetert ovariële suppressie de effectiviteit van neoadjuvante hormoontherapie bij premenopauzale vrouwen met borstkanker?

Bij premenopauzale vrouwen met borstkanker spelen verschillende patiënt- en tumorgerelateerde kenmerken een rol bij het verhogen van de effectiviteit van ovariumsuppressie wanneer deze wordt gebruikt in combinatie met neoadjuvante hormoontherapie. Hieronder volgt een overzicht van de relevante kenmerken op basis van de wetenschappelijke literatuur:

Patiënt Kenmerken:

  1. Leeftijd: Jongere premenopauzale vrouwelijke patiënten, vooral degenen die jonger zijn dan 40 jaar, lijken meer voordeel te kunnen hebben bij ovariumsuppressie. In een van de twee gevonden studies was echter beperkte statistische power voor deze subgroep waarbij geen significant verschil werd gevonden [1,2].
  2. Menstruele status voor de behandeling: Patiënten die voorafgaand aan de behandeling regelmatige menstruaties hadden, hebben mogelijk meer kans op herstel van de menstruele functie na behandeling met adjuvante chemotherapie en ovariumsuppressie [3].

Tumor Kenmerken:

  1. Hormoonreceptorstatus: De effectiviteit van ovariumsuppressie lijkt groter bij patiënten met hormoonreceptor-positieve tumoren, vooral bij een leeftijd onder de 40 jaar. Vrouwen met oestrogeenreceptor-positieve (ER+) tumoren lijken meer voordeel te hebben, aangezien deze tumoren gevoelig zijn voor hormoontherapie [1,4].
  2. Stadium van de ziekte: Vrouwen met een hoger risico van ziekte (bijvoorbeeld, een hoger stadium bij diagnose of een hogere tumorgrootte) kunnen meer baat hebben bij ovariumsuppressie omdat de kans op recidief zonder deze behandeling groter kan zijn. De impact van tumorgrootte en -graad blijft echter nog steeds een onderwerp van onderzoek [3,5].
  3. HER2-status:De resultaten van de TEXT- en SOFT-studies suggereren dat premenopauzale vrouwen met hormoonreceptorpositieve, HER2-negatieve ziekte en een hoog recidiefrisico een verbetering in 5-jaars BCFI (borstkanker-vrije interval) kunnen ervaren met exemestane plus ovariële suppressie versus tamoxifen alleen, vooral bij hogere risicoscores [6].

Andere Overwegingen:

  • Sommige studies suggereren dat de timing van de start van de ovariumfunctiesuppressie (OFS) ten opzichte van chemotherapie (concurrent of sequentieel) geen significant verschil lijkt te maken in de effectiviteit van de therapie [2].
  • Ofschoon er discussie is over de veiligheid van het gebruik van LHRHa tijdens chemotherapie vanwege potentiële negatieve interacties, blijkt uit onderzoek dat gebruik van triptorelin tijdens adjuvante chemotherapie bij premenopauzale vrouwen met hormoonreceptor-positieve en -negatieve borstkanker geassocieerd wordt met een hogere kans op herstel van de ovariumfunctie [7]. 

Conclusie:

De effectiviteit van ovariumsuppressie in combinatie met neoadjuvante hormoontherapie bij premenopauzale vrouwen met borstkanker lijkt beïnvloed te worden door leeftijd, menstruele status voor de behandeling en bepaalde tumoreigenschappen, met name hormoonreceptorstatus en mogelijk ziektestadium. Verder onderzoek is nodig om deze bevindingen te verfijnen en om beter geïnformeerde behandelingsrichtlijnen voor deze populatie te ontwikkelen. 

Referenties:

  1. PMID 15677625
  2. PMID 28911092
  3. PMID 18325918
  4. PMID 22459763
  5. PMID 21771987
  6. PMID 27044936
  7. PMID 26720025 

Dit is een AI-gegenereerd rapport door de aankomende premium versie van EvidenceHunt. Ga naar https://evidencehunt.com/?origin=springer en maak gratis een online account aan. Je ontvangt dan bij lancering van de premium versie een kortingscode voor 25% per email.

Aangepaste criteria voor curatieve kankerbehandeling

dec 2025 | Longoncologie

Lees meer over Aangepaste criteria voor curatieve kankerbehandeling

CD8+ T-celclusters belangrijk voor immuuntherapie

dec 2025 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie

Lees meer over CD8+ T-celclusters belangrijk voor immuuntherapie

Longkankerscreening vooral effectief bij ex-rokers

dec 2025 | Longoncologie

Lees meer over Longkankerscreening vooral effectief bij ex-rokers

Inkomen beïnvloedt stadium en behandeling van longkanker bij diagnose

dec 2025 | Longoncologie

Lees meer over Inkomen beïnvloedt stadium en behandeling van longkanker bij diagnose

Lage dosis acetylsalicylzuur bij PIK3CA-gemuteerd gelokaliseerd colorectaal carcinoom

nov 2025 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Lage dosis acetylsalicylzuur bij PIK3CA-gemuteerd gelokaliseerd colorectaal carcinoom

Elinzanetant vermindert opvliegers tijdens endocriene therapie voor borstkanker

nov 2025 | Borstkanker

Lees meer over Elinzanetant vermindert opvliegers tijdens endocriene therapie voor borstkanker

Cardiovasculair Risico bij Prostaatkanker

25 sep 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Cardiovasculair Risico bij Prostaatkanker

TNBC: huidige en nieuwe behandelopties

18 mrt 2025 | Borstkanker

Lees meer over TNBC: huidige en nieuwe behandelopties

Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

17 mrt 2025 om 20:00 | Chirurgie, Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

19 feb 2025 | IBD

Lees meer over Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

1 okt 2024 om 12:00 | Lymfoom

Lees meer over Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

Pakketbeslissingen en (on-)zekere kosteneffectiviteit: Willingness to Pay voor geneesmiddelen

1 jul 2024

Lees meer over Pakketbeslissingen en (on-)zekere kosteneffectiviteit: Willingness to Pay voor geneesmiddelen

Challenges in advanced Cutaneous T-cell Lymphoma (CTCL) – diagnosis and management

10 jun 2024 om 16:30 | Lymfoom

Lees meer over Challenges in advanced Cutaneous T-cell Lymphoma (CTCL) – diagnosis and management

Keynote webinar: Spotlight on antibody–drug conjugates in cancer

19 feb 2024 om 17:30 | Borstkanker

Lees meer over Keynote webinar: Spotlight on antibody–drug conjugates in cancer
Er zijn geen e-learnings gevonden.

ASCO Direct™ GU 2026

vrijdag 27 feb 2026 t/m zaterdag 28 feb 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over ASCO Direct™ GU 2026

Tumorinfiltrerende klonale hematopoëse mogelijk doelwit voor behandeling van kanker

okt 2025 | Longoncologie

Lees meer over Tumorinfiltrerende klonale hematopoëse mogelijk doelwit voor behandeling van kanker

Bispecifieke CAR-T-celtherapie geeft hoge respons bij R/R DLBCL

okt 2025 | Lymfoom

Lees meer over Bispecifieke CAR-T-celtherapie geeft hoge respons bij R/R DLBCL

Real-world data bevestigen effectiviteit radium-223

okt 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Real-world data bevestigen effectiviteit radium-223

Gedatolisib in combinatie met palbociclib en fulvestrant verbetert progressievrije overleving HR+, HER2- gevorderd borstmammacarcinoom met progressie

okt 2025 | Borstkanker

Lees meer over Gedatolisib in combinatie met palbociclib en fulvestrant verbetert progressievrije overleving HR+, HER2- gevorderd borstmammacarcinoom met progressie

Toevoegen immuuntherapie verbetert overleving platinumresistent ovariumcarcinoom

okt 2025 | Gynaecologische oncologie

Lees meer over Toevoegen immuuntherapie verbetert overleving platinumresistent ovariumcarcinoom

Hoge incidentie van hooggradige CIN bij vrouwen met hiv

okt 2025 | Gynaecologische oncologie, HIV, Virale infecties

Lees meer over Hoge incidentie van hooggradige CIN bij vrouwen met hiv

ctDNA-gestuurde behandeling verbetert overleving spierinvasief blaascarcinoom

okt 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over ctDNA-gestuurde behandeling verbetert overleving spierinvasief blaascarcinoom

PRAME-gerichte T-celreceptortherapie toont veelbelovende resultaten bij uveamelanoom

okt 2025 | Dermato-oncologie

Lees meer over PRAME-gerichte T-celreceptortherapie toont veelbelovende resultaten bij uveamelanoom

Geen succes voor ctDNA-gestuurde de-escalatie van adjuvante behandeling coloncarcinoom

okt 2025 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Geen succes voor ctDNA-gestuurde de-escalatie van adjuvante behandeling coloncarcinoom

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk

feb 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk

Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

dec 2023 | Uro-oncologie

Lees meer over Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

Slokdarm- en maagkanker

jun 2021 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Slokdarm- en maagkanker

Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

feb 2021 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

MedNet Oncologie 2023-01

feb 2023

Lees meer over MedNet Oncologie 2023-01

MedNet Oncologie 2022-06

dec 2022

Lees meer over MedNet Oncologie 2022-06

MedNet Oncologie special Longkanker 2022

nov 2022

Lees meer over MedNet Oncologie special Longkanker 2022

MedNet Oncologie 2022-05

okt 2022

Lees meer over MedNet Oncologie 2022-05

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2022

sep 2022

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2022

MedNet Oncologie 2022-04

aug 2022

Lees meer over MedNet Oncologie 2022-04

MedNet Oncologie special Longkanker 2022

jun 2022 | Longoncologie

Lees meer over MedNet Oncologie special Longkanker 2022

MedNet Oncologie 2022-03

jun 2022

Lees meer over MedNet Oncologie 2022-03

MedNet Oncologie special Borstkanker 2022

apr 2022 | Borstkanker

Lees meer over MedNet Oncologie special Borstkanker 2022

Moeten alle prostaatkankers worden behandeld?

sep 2023

Lees meer over Moeten alle prostaatkankers worden behandeld?

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID