Volwassenen met een acute luchtweginfectie door respiratoir syncytieel virus lopen een 2,7 keer hoger risico om binnen een jaar te overlijden in vergelijking met de algemene bevolking.1
Deze bevindingen bevestigen de vaak onderschatte, gezondheids- en economische last van acute luchtweginfecties door respiratoir syncytieel virus (RSV-ARI) bij volwassenen, ook op langere termijn. Dit geldt in het bijzonder voor mensen met onderliggende aandoeningen, zoals COPD en astma. RSV kan leiden tot ernstige complicaties bij volwassenen, waaronder longontsteking en chronische ademhalingsproblematiek.2
In een Deens nationaal cohortonderzoek zijn tussen 2011 en 2022 gegevens geanalyseerd van 5.289 volwassenen (≥18 jaar) met RSV-ARI. Deze zijn vergeleken met 15.867 gematchte controles uit de algemene bevolking. Klinische en economische uitkomsten zijn beoordeeld tot 365 dagen na de start van RSV-ARI.
Extra last
Uit de studie bleek dat de volwassenen met RSV-ARI een verhoogd risico op overlijden hadden en slechtere gezondheidsuitkomsten. Tijdens de follow-upperiode van 1 jaar kwamen exacerbaties bij COPD en astma respectievelijk 3,1 en 4,6 keer vaker voor bij patiënten met RSV-ARI. Ook was het aantal ziekenhuisopnamen meer dan 2 keer zo hoog dan in de controlegroep (57% versus 28%). Het aantal ic-opnamen was bijna 4 keer zo hoog (5,3% versus 1,4%). De totale zorgkosten in het eerste jaar na diagnose bedroegen gemiddeld € 20.181 per RSV-ARI-patiënt, ruim het dubbele van de € 8.085 in de controlegroep.
Kwetsbare groepen
Over de maatregelen die nodig zijn om de gevolgen van RSV-ARI te beperken, zegt arts niet-praktiserend en medeonderzoeker Stanislava Bratković die werkt bij GSK: “Vaccinatie is zeer effectief bij het voorkomen van ernstige gevolgen van RSV. Ons onderzoek laat een aanzienlijke last van RSV-ARI zien. Daarom raden we aan om kwetsbare bevolkingsgroepen prioriteit te geven bij vaccinatie. Zo kunnen we complicaties en zorgkosten beperken.”
Bronnen:
- Bratković, S. Clinical and economic burden of respiratory syncytial virus in adults with acute respiratory infections – a Danish nationwide cohort study. ESCMID Global 2025, oral presentation.
- DeMartino JK, Lafeuille MH, Emond B, et al. Respiratory syncytial virus-related complications and healthcare costs among a Medicare-insured population in the United States. Open Forum Infect Dis. 2023;10:ofad203.