Meer dan 40% van de landen wereldwijd meldt klimaatgerelateerde veranderingen in de prevalentie en ernst van huidaandoeningen. Lage-inkomenslanden worden onevenredig zwaar getroffen. Dat blijkt uit een grootschalig internationaal onderzoek onder 136 landen.1
Klimaatverandering vormt een toenemende bedreiging voor de gezondheid van de huid door stijgende temperaturen, extreme weersomstandigheden, veranderende neerslagpatronen, klimaatgerelateerde migratie en verstoring van ecosystemen. “Dat heeft ook invloed op de huid”, schetst hoofdonderzoeker Esther Freeman, dermatoloog in Boston (Massachusetts, VS) de aanleiding om alle 194 lidstaten van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) te benaderen voor het Global Access to Skin Health Observatory (SkinObservatory)-onderzoek van de International League of Dermatological Societies (ILDS).
Hitte en infecties
Uiteindelijk hebben 136 landen deelgenomen. De verdeling volgens de schaal van de Wereldbank was als volgt: lage-inkomenslanden (13%), lage-middeninkomenslanden (29%), hoge-middeninkomenslanden (24%) en hoge-inkomenslanden (34%). In totaal meldt 42,6% veranderingen in de prevalentie en/of ernst van huidziekten als gevolg van klimaatverandering. Uitgesplitst naar inkomensniveau ziet het beeld er anders uit: meer dan de helft van de lagelonenlanden (55,6%, 10 van de 18) en lage-middeninkomenslanden (52,5%, 21 van de 40) meldt klimaatgerelateerde veranderingen ten opzichte van 43,8% (14 van de 32) van de hoge-middeninkomenslanden en 28,3% (13 van de 46) van de hoge-inkomenslanden. Van de 58 landen die klimaatgerelateerde effecten op huidaandoeningen noemen, ziet 81,0% een toename van hitte-uitslag en 75,9% een toename van ontstekingsziekten van de huid. Ook veel genoemd zijn veranderingen in infectieziekten (62,1%), waarbij de helft (50,0%) rapporteert dat dit komt door veranderingen in vectorovergedragen infecties.
Schrijnend
De ongelijkheid tussen landen noemt Freeman schrijnend. “Veel lage-inkomenslanden bevinden zich in regio’s die te maken hebben met extreme hitte, overstromingen en veranderende neerslagpatronen. Lage-inkomenslanden dragen het minst bij aan klimaatverandering, maar melden de meeste dermatologische impact. Tegelijkertijd hebben inwoners in deze landen minder eenvoudig toegang tot gezondheidszorg, dermatologen, medicijnen en openbare gezondheidsinfrastructuur.”
Bron:
Yardman-Frank JM, Khalfalla T, Westby S, et al. The global impact of climate change on dermatological disease: international results from 136 countries participating in the SkinObservatory study. EADV 2026, oral presentation P2085.