Bij pas gediagnosticeerde patiënten met pulmonale arteriële hypertensie (PAH) was toevoeging van sotatercept aan de basistherapie geassocieerd met 76% minder klinische verslechtering vergeleken met placebo. Het effect werd al na 3 doses sotatercept gezien. Er waren geen nieuwe veiligheidssignalen.1,2
Sotatercept is een activinesignaleringsremmer, de eerste in zijn klasse. In de HYPERION-studie (NCT04811092) zijn de effectiviteit en veiligheid van sotatercept geëvalueerd bij patiënten met nieuw gediagnosticeerde (≤ 12 maanden) PAH en een middelhoog tot hoog overlijdensrisico. Het betreft een gerandomiseerde, dubbelblinde fase III-studie. De deelnemers gebruikten al 2 of 3 medicijnen en werden 1:1 gerandomiseerd naar add-on sotatercept (0,7 mg per kilogram) of een placebo om de 21 dagen. Het primaire eindpunt was de tijd tot klinische verslechtering, gedefinieerd als: overlijden ongeacht de oorzaak, PAH-gerelateerde ziekenhuisopname, atriumseptostomie, longtransplantatie of verslechtering van prestaties bij inspanningstests door PAH (welke gebeurtenis zich als eerste voordeed).
De deelnemers reflecteren de PAH-populatie zoals die tegenwoordig in de kliniek wordt gezien. Het aantal deelnemers bedroeg 320, de gemiddelde leeftijd was 56 jaar (ouder dan in eerdere studies) en ruim de helft had 1 of 2 comorbide aandoeningen. De studie werd vroegtijdig gestaakt nadat de voordelen van sotatercept te duidelijk werden. De gemiddelde follow-up was 13,1 maanden. In die periode was er sprake van klinische verslechtering bij 17 deelnemers (10,6%) in de experimentele groep en bij 59 (36,9%) in de controlegroep: HR 0,24 (95%-BI 0,14-0,41; p < 0,001). Hiermee bedraagt de number needed to treat (NNT) in een jaar 5. De percentages zagen er per component van het eindpunt als volgt uit voor sotatercept respectievelijk placebo:
- overlijden ongeacht de oorzaak: 7 (4,4%) en 6 patiënten (3,8%);
- PAH-gerelateerde ziekenhuisopname: 3 (1,9%) en 14 patiënten (8,8%);
- verslechtering van prestaties bij inspanningstests door PAH: 8 (5,0%) en 46 patiënten (28,8%).
Atriumseptostomie of longtransplantatie deden zich in geen van beide groepen voor. Het behandeleffect tekende zich al na 3 doses sotatercept af. Het behandeleffect was consistent in de vooraf gespecificeerde subgroepen. De veiligheid was vergelijkbaar met die in eerdere trials van sotatercept. De meest voorkomende bijwerkingen van sotatercept waren epistaxis (31,9%) en teleangiëctasieën (26,2%).
Bronnen:
- McLaughlin V, et al. Efficacy and safety of sotatercept in patients with newly diagnosed pulmonary arterial hypertension at intermediate-to-high risk of mortality: results from phase 3 HYPERION study. ERS 2025, presentation 5340.
- McLaughlin V, et al. Sotatercept for pulmonary arterial hypertension within the first year after diagnosis. N Engl J Med. 2025 Sep 30. Online ahead of print.