PROpel-studie toont aanhoudend voordeel van olaparib plus abirateron

Delen via:
ASCO GU 2023

De finale overlevingsdata van de PROpel-studie laten een trend zien richting een voordeel van olaparib plus abirateron ten opzichte van alleen abirateron voor de behandeling van mCRPC. De resultaten werden gelijktijdig gepubliceerd in Journal of Clinical Oncology.1,2

PROpel was een fase III-studie waarvoor 796 patiënten met mCRPC werden gerandomiseerd tussen olaparib plus abirateron en prednison/prednisolon of abirateron plus prednison. Alle patiënten werden gescreend op HRR-mutaties, maar de uitkomst daarvan had geen invloed op de randomisatie.

De onderzoekers toonden aan dat het toevoegen van olaparib leidde tot een trend richting een betere overleving. Het verschil in mediane overleving was 7,4 maanden (42,1 vs. 34,7 maanden), met een hazard ratio van 0,81 (95%-BI 0,67-1,00; p = 0,0544). In alle onderzochte subgroepen was er een voordeel van het toevoegen van olaparib, ook in de groep zonder HRR-afwijkingen. In de groepen met en zonder HRR-afwijkingen waren de hazard ratio’s 0,66 en 0,89. Ook andere eindpunten, zoals de tijd tot een volgende behandeling en de PFS2 waren beter bij olaparib plus abirateron. 

In de groep die was behandeld met olaparib plus abirateron kwamen wel meer bijwerkingen voor, maar deze waren over het algemeen goed behandelbaar. Ook was bij de combinatiebehandeling vaker sprake van dosisreductie en patiënten die stopten met een medicijn. De meest voorkomende bijwerkingen in de olaparib-plus-abirateron-groep waren anemie, vermoeidheid en misselijkheid. Anemie ≥ graad 3 kwam voor bij 16,1% van de patiënten. De onderzoekers meldden dat de meeste bijwerkingen in een vroeg stadium van de behandeling optraden en dat deze, met uitzondering van vermoeidheid, na 6 maanden veelal waren opgeklaard. De kwaliteit van leven tussen de groepen was dan ook niet verschillend.

De resultaten ondersteunen de combinatiebehandeling abirateron plus olaparib als een belangrijke nieuwe eerstelijns behandeloptie voor patiënten met mCRPC, aldus de onderzoekers. 

Bronnen:

  1. Clarke NW, Armstrong AJ, Thiery-Vuillemin A, et al. Final overall survival (OS) in PROpel: abiraterone (abi) and olaparib (ola) versus abiraterone and placebo (pbo) as first-line (1L) therapy for metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC). ASCO GU 2023, abstract LBA16
  2. Clarke NW, Armstrong AJ, Thiery Vuillemin A, et al. Final overall survival (OS) in PROpel: abiraterone (abi) and olaparib (ola) versus abiraterone and placebo (pbo) as first-line (1L) therapy for metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC). J Clin Oncol. 2023;41(suppl 6):LBA16. 

ESCUDDO: Non-inferioriteit van eenmalige HPV-vaccinatie

mrt 2026 | Gynaecologische oncologie, Vaccinatie

Lees meer over ESCUDDO: Non-inferioriteit van eenmalige HPV-vaccinatie

PFS-voordeel van durvalumab plus olaparib bij gevorderd ovariumcarcinoom zonder BRCA-mutatie

mrt 2026 | Gynaecologische oncologie

Lees meer over PFS-voordeel van durvalumab plus olaparib bij gevorderd ovariumcarcinoom zonder BRCA-mutatie

Muziektherapie versus cognitieve gedragstherapie voor angstklachten bij kankeroverlevenden

mrt 2026

Lees meer over Muziektherapie versus cognitieve gedragstherapie voor angstklachten bij kankeroverlevenden

Verhitte tabaksproducten geen veilig alternatief voor sigaretten

mrt 2026

Lees meer over Verhitte tabaksproducten geen veilig alternatief voor sigaretten

Opvallend grote prijsverschillen tussen Europese ziekenhuizen bij kankergeneesmiddelen

mrt 2026

Lees meer over Opvallend grote prijsverschillen tussen Europese ziekenhuizen bij kankergeneesmiddelen

Doelgerichte therapieën bij gevorderd BRAF-gemuteerd colorectaal carcinoom

mrt 2026 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Doelgerichte therapieën bij gevorderd BRAF-gemuteerd colorectaal carcinoom

Keynote Webinar | Spotlight on Cardio-Oncology

16 mei 2023 om 17:30

Lees meer over Keynote Webinar | Spotlight on Cardio-Oncology

Een mCRPC-patiënt aan het woord

14 aug 2020

Lees meer over Een mCRPC-patiënt aan het woord

Kijk op radium-223 documentairereeks

23 mrt 2020

Lees meer over Kijk op radium-223 documentairereeks
Er zijn geen e-learnings gevonden.

Chicago op Schier 2026

zondag 31 mei 2026 t/m woensdag 3 jun 2026

Lees meer over Chicago op Schier 2026

Toevoeging van sacituzumab govitecan aan avelumab-onderhoudsbehandeling verbetert progressievrije overleving

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Toevoeging van sacituzumab govitecan aan avelumab-onderhoudsbehandeling verbetert progressievrije overleving

Nieuwe radioligandtherapie beloftevol in fase I-studie

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Nieuwe radioligandtherapie beloftevol in fase I-studie

Durvalumab plus tremelimumab heeft tijdelijk nadelige impact op kwaliteit van leven

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Durvalumab plus tremelimumab heeft tijdelijk nadelige impact op kwaliteit van leven

Onderzoek identificeert potentiële biomarker voor minimale restziekte bij testiscarcinoom

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Onderzoek identificeert potentiële biomarker voor minimale restziekte bij testiscarcinoom

Geen overlevingsvoordeel van brachytherapie-boost ten opzichte van externe radiotherapie-boost bij gelokaliseerd prostaatcarcinoom

mrt 2026 | Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Geen overlevingsvoordeel van brachytherapie-boost ten opzichte van externe radiotherapie-boost bij gelokaliseerd prostaatcarcinoom

Microplastics frequent aanwezig in prostaatkankerweefsel

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Microplastics frequent aanwezig in prostaatkankerweefsel

AI-tool helpt patiënt en arts bij communicatie over prostaatcarcinoom

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over AI-tool helpt patiënt en arts bij communicatie over prostaatcarcinoom

Beperkt voordeel van hormoontherapie na postoperatieve radiotherapie

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Beperkt voordeel van hormoontherapie na postoperatieve radiotherapie

Tumor-DNA in urine beloftevol als biomarker voor blaascarcinoom

mrt 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Tumor-DNA in urine beloftevol als biomarker voor blaascarcinoom

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk

feb 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk

Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

dec 2023 | Uro-oncologie

Lees meer over Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

Slokdarm- en maagkanker

jun 2021 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Slokdarm- en maagkanker

Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

feb 2021 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

MedNet Oncologie 2026-01

mrt 2026

Lees meer over MedNet Oncologie 2026-01

MedNet Oncologie 2025-06

dec 2025

Lees meer over MedNet Oncologie 2025-06

MedNet Oncologie 2025-05

nov 2025

Lees meer over MedNet Oncologie 2025-05

MedNet Oncologie 2025-04

sep 2025

Lees meer over MedNet Oncologie 2025-04

MedNet Oncologie 2025-03

jul 2025

Lees meer over MedNet Oncologie 2025-03

MedNet Oncologie special Longkanker

mei 2025

Lees meer over MedNet Oncologie special Longkanker

MedNet Oncologie 2025-02

mei 2025

Lees meer over MedNet Oncologie 2025-02

MedNet Oncologie 2025-01

feb 2025

Lees meer over MedNet Oncologie 2025-01

MedNet Oncologie 2024-06

dec 2024

Lees meer over MedNet Oncologie 2024-06

Zet de patiënt centraal bij behandelbeslissingen over het combineren androgeendeprivatietherapie

feb 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over Zet de patiënt centraal bij behandelbeslissingen over het combineren androgeendeprivatietherapie

Moeten alle prostaatkankers worden behandeld?

sep 2023

Lees meer over Moeten alle prostaatkankers worden behandeld?

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID