Bestraling activeert het afweersysteem en maakt tumoren die normaal niet reageren op immuuntherapie toch gevoelig voor deze behandeling. Dit leidt tot betere behandelresultaten bij patiënten met niet-kleincellige longkanker, zo blijkt uit onderzoek van het Nederlands Kanker Instituut en het Amerikaanse Johns Hopkins Kimmel Cancer Center.
Onderzoekers van het Nederlands Kanker Instituut bestudeerden in deze fase II-studie het effect van bestraling gevolgd door immuuntherapie met pembrolizumab bij patiënten met niet-kleincellige longkanker. De controlegroep kreeg alleen immuuntherapie. De combinatie werkte beter dan alleen immuuntherapie, beschrijven de onderzoekers in Nature Cancer.
In samenwerking met hun Amerikaanse collega’s analyseerden ze 293 bloed- en tumormonsters van 72 patiënten, genomen vóór en tijdens de behandeling. De focus lag op immunologisch ‘koude’ tumoren, die normaal niet reageren op immuuntherapie. Deze zijn herkenbaar aan bepaalde biomarkers: relatief weinig mutaties, geen expressie van het PD-L1-eiwit, of mutaties in de Wnt-signaleringsroute.
Na behandeling met bestraling en immuuntherapie warmden de ‘koude’ tumoren als het ware op. Ze veranderden van weefsel met weinig tot geen immuunactiviteit naar ontstoken plekken met sterke afweerreacties, inclusief uitbreiding van nieuwe en bestaande T-cellen. Patiënten met zulke ‘opgewarmde’ tumoren hadden betere klinische uitkomsten dan patiënten met ‘koude’ tumoren die alleen immuuntherapie kregen.
Bron: