Beurs voor onderzoek naar aannames over sociaaleconomische positie

Delen via:

Postdoctoraal onderzoeker Digitalisering in de zorg bij het LUMC Fia van Heteren, ontvangt een Kiem-beurs van 10.000 euro van de Universiteit Leiden. De onderzoeker ontwikkelt een interdisciplinair onderzoeksvoorstel naar de praktische implicatie van redeneringen over sociaaleconomische positie (SEP) onder huisartsen.

Uitvoerend professionals, waaronder huisartsen, maken volgens bestaand onderzoek verschil tussen patiënten op basis van aannames over hun SEP. Dat onderscheid kan bijdragen aan persoonsgerichte zorg, maar kan ook worden geïnterpreteerd als discriminatie. Er is onvoldoende bekend over wat aannames over SEP betekenen, hoe ze vorm krijgen in de werkpraktijk van huisartsen en welke kennisbronnen huisartsen gebruiken. 

Daarom wil Van Heteren via een pilotstudie en daarop gebaseerd onderzoeksvoorstel meer inzicht krijgen in het professioneel handelen van huisartsen in hun werkpraktijk. Het onderzoeksteam, dat naast Van Heteren bestaat uit Annemarie Samuels en Heleen Breedveld-Roepan, combineert observaties uit de huisartsenpraktijk met kwalitatieve interviews en een focusgroep. Het project brengt expertise samen uit de public health, huisartsgeneeskunde en medische antropologie, aldus Universiteit Leiden.

Naast de beoogde wetenschappelijke resultaten richten de onderzoekers zich in het vervolgonderzoek op maatschappelijke uitkomsten rondom reflexief handelen in de zorg, zoals de ontwikkeling van praktijk- en onderwijstools voor huisartsen en huisartsen in opleiding.

Andere Kiem-beurzen gingen onder andere naar projecten over een dermatologische beeldendatabase, depressie en eetlust, post-covid, hart- en vaatziektemedicatie en microplastics in gewrichtsweefsel.

Bron:

LUMC