Een prospectieve longitudinale studie van Lareb laat zien dat bijwerkingen vaker worden gemeld na de eerste dosis van het HPV-vaccin dan na de tweede dosis. Ook komen bijwerkingen vaker voor bij meisjes dan bij jongens. Voor enkele specifieke bijwerkingen, zoals reacties op de injectieplaats en hoofdpijn, is de kans groter dat ze na beide doses optreden.
Het doel van deze studie was om systematisch bijwerkingen te beoordelen bij kinderen na toediening van het humaan papillomavirus (HPV)-vaccin, dat onderdeel is van het Rijksvaccinatieprogramma. Daarnaast werd gekeken naar het patroon en het risico op herhaling van deze bijwerkingen na hervaccinatie. Er waren gegevens beschikbaar van 3.063 kinderen na de eerste HPV-vaccinatie en van 2.209 kinderen na de tweede HPV-vaccinatie.
De meest gemelde bijwerkingen waren reacties op de injectieplaats – gerapporteerd door 46,5% van de deelnemers na de eerste dosis en 31,9% na de tweede dosis – gevolgd door hoofdpijn (respectievelijk 8,2 en 3,9%) en gewrichtspijn (respectievelijk 4,5 en 3,7%). Kinderen die beide doses van het HPV-vaccin kregen, rapporteerden meer bijwerkingen na de eerste dosis dan na de tweede. Bij de meisjes rapporteerde 61,2% ten minste 1 bijwerking na de eerste dosis, vergeleken met 44,2% na de tweede dosis. Voor jongens waren deze percentages respectievelijk 55,3 en 38,5%. Dit verschil was statistisch significant (p = 0,002). Voor sommige bijwerkingen, zoals reacties op de injectieplaats en hoofdpijn, was het relatieve risico om deze bij beide doses te ervaren, verhoogd.
Bron: