Franse onderzoekers beschrijven in Clinical Microbiology and Infection variabelen die onafhankelijk zijn geassocieerd met een slechtere functionele uitkomst na infectieuze encefalitis: gezondheidsstatus op baseline, afwijkingen op neuro–imaging, IC-opname en het type verwekker.
Het doel van deze prospectieve studie was om het functionele herstel na een infectieuze encefalitis te beschrijven en risicofactoren voor een slechte functionele uitkomst te identificeren. Patiënten die werden geïncludeerd in het prospectieve ENCEIF-cohort (Frankrijk, 2016-2019) werden 6 maanden en 1 jaar na ontslag uit het ziekenhuis beoordeeld op (onder meer) functionele uitkomst met behulp van de modified Rankin Scale (mRS). Deze analyse omvatte 322 patiënten met 896 mRS-beoordelingen. De mediane leeftijd was 66 (50-74) jaar, 61% was man en 11% immuungecompromitteerd. Verwekkers waren herpessimplexvirus 1 (30% van de gevallen), varicellazostervirus (14%), andere gedocumenteerde verwekker (28%) of onbekend (28%). IC-opname was noodzakelijk bij 36% van de patiënten. Neuro-imaging was afwijkend bij 180 van 311 (58%) patiënten. Na 6 maanden was 33% volledig hersteld en had 63% aanhoudende symptomen. Na 12 maanden waren deze percentages respectievelijk 49% en 43%. Het percentage patiënten dat verbetering liet zien (afname ≥ 1 op mRS) was 41% gedurende de eerste 6 maanden en 24% tussen 6 en 12 maanden. Factoren die significant geassocieerd waren met een slechte functionele uitkomst waren leeftijd, immuunsuppressie, IC-opname, afwijkingen op beeldvorming en het type verwekker (herpessimplexvirus 1). Een follow-upbezoek tijdens de eerste 120 dagen liet geen significante verandering in functionele uitkomst zien ten opzichte van de mRS bij ontslag, maar was wel geassocieerd met een betere uitkomst bij het volgende bezoek.
Bron:
Fillâtre P, Mailles A, Stahl JP, et al. Functional outcome after infectious encephalitis: a longitudinal multicentre prospective cohort study. Clin Microbiol Infect. 2025;31:459-65.