Griepvaccinatie tijdens een ziekenhuisopname voor acuut hartfalen verbetert de overleving en verlaagt de kans op een heropname binnen 12 maanden. Dat blijkt uit de clustergerandomiseerde PANDA II-studie in China, gepubliceerd in The Lancet.
Influenza veroorzaakt wereldwijd jaarlijks honderdduizenden sterfgevallen, en patiënten met hartfalen hebben een verhoogd risico. Hoewel griepvaccinatie gunstige effecten laat zien bij patiënten met cardiovasculaire aandoeningen, is het bewijs voor effectiviteit specifiek bij hartfalen tot nu toe beperkt en niet eenduidig. Het doel van de PANDA II-studie was dan ook om te onderzoeken of influenzavaccinatie voor ontslag uit het ziekenhuis, na een opname voor acuut hartfalen, mortaliteit en heropnames binnen 12 maanden kan reduceren.
In deze 3-jarige studie werden 7.771 volwassen patiënten met matig tot ernstig hartfalen (NYHA klasse III of IV) geïncludeerd in 164 ziekenhuizen verspreid over 12 provincies. De ziekenhuizen werden jaarlijks gerandomiseerd naar een interventiegroep (influenzavaccinatie vóór ontslag) of een controlegroep die gebruikelijke zorg kreeg. De primaire uitkomstmaat was een samengestelde uitkomst van sterfte of heropname binnen 12 maanden, exclusief events binnen 30 dagen na ontslag.
In de interventiegroep was de vaccinatiegraad 94,4%, in de controlegroep slechts 0,5%. De primaire uitkomstmaat deed zich voor bij 1.378 (41,2%) van de 3.342 patiënten in de vaccinatiegroep en bij 1.843 (47,0%) van de 3.919 patiënten in de gebruikelijke zorg-groep (OR 0,83; p = 0,019). Het aantal deelnemers met een ernstig adverse event was significant lager in de vaccinatiegroep (1.809 (52,5%) van 3.444) dan in de groep die gebruikelijke zorg kreeg (2.426 (59,0%) van 4.110; OR 0,82; p = 0,013).
Bron: