Een hogere dosis rifampicine verbetert de overlevingskansen van patiënten met tuberculeuze meningitis niet. Deze resultaten komen voort uit een grote internationale studie die mede is opgezet en uitgevoerd vanuit het Radboudumc. Het onderzoek is gepubliceerd in The New England Journal of Medicine.
Uit eerdere onderzoeken is bekend dat van het belangrijkste antibioticum tegen tuberculose, rifampicine, maar heel weinig in de hersenen terecht komt. Maar in die studies zagen onderzoekers ook een verband tussen een hogere dosering en minder sterfte.
Wereldwijd startten daarom verschillende studies naar de effecten van een hogere dosis rifampicine. In deze studie, uitgevoerd in Indonesië, Oeganda en Zuid-Afrika, kregen 499 volwassenen met tuberculeuze meningitis de standaardbehandeling van 4 verschillende soorten antibiotica (isoniazide, rifampicine 10 mg/kg, pyrazinamide en ethambutol). De helft van hen kreeg daarbij een extra dosis rifampicine (tot 35 mg/kg), de andere helft een placebo gedurende 8 weken.
In het onderzoek werd geen bewijs gevonden voor een gunstig effect van hoge dosis rifampicine. Sterker nog, in sommige subgroepen leek er een verhoogd risico op overlijden. Na 6 maanden was 44,6% van de hoge-dosisgroep overleden, tegenover 40,7% in de standaardgroep.
Bron: