Het gebruik van met permetrine geïmpregneerde babydraagdoeken verlaagt de incidentie van klinische malaria bij kinderen significant. Dat blijkt uit een dubbelblinde, gerandomiseerde, placebogecontroleerde studie, uitgevoerd in Oeganda.
In deze studie werd onderzocht of het behandelen van babydraagdoeken – waar kinderen in Oeganda tot de leeftijd van 2 jaar veel tijd in doorbrengen – extra bescherming kan bieden tegen malaria. Volwassen vrouwen met een kind van 6 tot 18 maanden oud werden 1:1 gerandomiseerd naar het gebruik van met permetrine behandelde draagdoeken (interventiegroep) of schijnbehandelde doeken (controlegroep). De doeken werden elke 4 weken opnieuw behandeld. Alle deelnemers kregen ook een nieuwe, met een langwerkend insecticide behandelde klamboe. De deelnemers bezochten gedurende 24 weken elke 2 weken de studiekliniek, naast ongeplande bezoeken wanneer een kind koorts had. De primaire uitkomstmaat was klinische malaria bij het kind, gedefinieerd als koorts en een positieve malariasneltest.
Tussen juni 2022 en april 2024 werden 419 moeder-kindparen gescreend, waarvan er 400 werden gerandomiseerd. 99,9% van de geplande studiebezoeken aan de kliniek vond plaats (5.194 van 5.200) en geen van de deelnemers viel uit. De incidentie van klinische malaria bedroeg 0,73 gevallen per 100 persoonsweken (95%-BI 0,51-1,02) in de interventiegroep en 2,14 gevallen per 100 persoonsweken (95%-BI 1,73-2,62) in de controlegroep (incidentieratio 0,34; 95%-BI 0,23-0,51; p < 0,001). Huiduitslag (mild) werd vaker gemeld in de interventiegroep dan in de controlegroep (8,5% versus 6,0%).
Uit vervolgstudies moet blijken wat de juiste methode is voor het impregneren met permetrine en met welke frequentie de doeken moeten worden herbehandeld.
Bron: