Dankzij miljoenen foto’s die door een microscoop maar liefst 130.000 keer werden vergroot, ontrafelden onderzoekers van het Radboudumc en uit Toronto de structuur van 2 belangrijke eiwitten in de malariaparasiet. Met die kennis ontwikkelen onderzoekers nieuwe vaccins die de overdracht van parasieten via de mug blokkeren.
Nieuwe vaccins richten zich vooral op 2 eiwitten van de malariaparasiet. Deze eiwitten zijn al in jaren ’80 ontdekt, maar toch was nog niet bekend hoe ze eruitzien. De Nijmeegse onderzoekers ontrafelden samen met wetenschappers van The Hospital for Sick Children Research Institute in Toronto eindelijk de structuren van deze 2 eiwitten, en publiceerden die in het tijdschrift Immunity.
Voor de analyse moesten de onderzoekers voldoende van de eiwitten in handen krijgen. Daarvoor kweekten ze dertig miljard malariaparasieten. Dat kostte een half jaar tijd. Ze visten de eiwitten uit de parasieten en losten vervolgens de 3D-structuur op met cryo-elektronenmicroscopie.
Nu de onderzoekers de 3D-stuctuur van de 2 eiwitten kennen, begrijpen ze beter hoe de malariaparasiet de mug infecteert en hoe antistoffen tegen deze eiwitten de ontwikkeling van de parasiet in de mug stoppen. Ze kunnen de structuur nu als een blauwdruk gebruiken om nieuwe malariavaccins te ontwikkelen.
Bron: