Slechtere prognose bij ALL door downsyndroom en IKZF1-deletie

Delen via:

Inductietherapie tegen acute lymfatische leukemie (ALL) is bij kinderen met downsyndroom (DS) even effectief als bij kinderen met leukemie zonder DS. Kinderen met DS en de IKZF1-deletie hebben meer risico op terugkeer van de ziekte. Dat is gebleken in een gematchte internationale cohortstudie vanuit het Erasmus MC in Rotterdam en het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie in Utrecht. De studie is recent gepubliceerd in The Lancet Haematology.

In de retrospectieve studie zijn 136 patiënten tussen 1 en 23 jaar met Down en ALL gematched (1:3) met een controlegroep van 407 non-down-patiënten met ALL. Data zijn verzameld uit 8 trials die tussen 2002 en 2018 zijn gedaan in Nederland, Engeland, Duitsland, de Scandinavische landen, IJsland en Australië. Het primaire eindpunt was vergelijking van niveaus van MRD (minimaal residuale ziekte) na inductietherapie. Secundaire eindpunten waren vergelijking van langetermijnuitkomsten (ziektevrije overleving, algehele overleving, recidief en behandelinggerelateerde mortaliteit). Voor beide eindpunten was een cohort geselecteerd van respectievelijk 136 en 119 patiënten.

Hoger risico

Het percentage patiënten met hoog niveau van MRD was gelijk voor patiënten met Down en ALL (38%) en hun gematchte controles (39%). In de groep met Down hadden patiënten een hoger risico op recidief bij aanwezigheid van de IKZF1-deletie: recidief na 5 jaar bij 37,1% van de DS-patiënten tegen 13,2% van de controles zonder DS. Het hogere risico was er niet bij afwezigheid van de deletie. DS en ALL bleek geassocieerd met hoger risico op behandelgerelateerd overlijden vergeleken met de gematchte controles (resp 12,2 versus 2,7%).

 

Commentaar van eerste auteur Naomi Michels, Erasmus MC en Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie

“Er is een relatie tussen ALL en het syndroom van Down: kinderen met het syndroom hebben een verhoogde kans op leukemie en daarbij een slechtere overleving dan kinderen zonder downsyndroom. De precieze mechanismen zijn nog grotendeels onbekend maar waarschijnlijk spelen ongunstige genetische afwijkingen een rol, zoals de IKZF1-deletie, en een hogere kans op overlijden door verminderde tolerantie voor chemotherapie. De IKZF1-deletie is vaak aanwezig bij leukemie en nog vaker bij kinderen met DS. Er worden studies gedaan bij kinderen met DS en leukemie, maar tot nu toe is daarbij nog nauwelijks gekeken naar minimaal residuale ziekte. De MRD-bepaling is vrij nieuw en meet hoeveel ziekte over is na de eerste behandeling. Onze internationale studie was de eerste grote en gematchte studie met deze meting.”

Genetica achter leukemie

“De studie richtte zich ook op de genetica achter de leukemie bij DS-kinderen. De primaire DNA-afwijking is bij hen anders dan bij non-down-kinderen, en is vaak onbekend. Daarom zijn DS-kinderen in onze studie gematched met non-down-kinderen met dezelfde genetische afwijkingen. Ook dat is in studies nog niet eerder gedaan. Van onderzoeksgroepen in de deelnemende landen zijn patiëntendata verzameld en we konden 136 patiënten includeren. Bij al die patiënten waren er data over MRD. Gegevens over de overleving waren beschikbaar bij 119 patiënten.

De MRD-niveaus bleken gelijk voor DS- en non-DS-kinderen. Wat betreft de overleving op de lange termijn hadden DS-kinderen en een IKZF1-deletie een slechtere overleving dan gematchte non-DS-kinderen. We wisten al dat de deletie zorgt voor een slechtere overleving, maar bij DS-kinderen heeft die dus een extra effect.

Onze gematchte studie bevestigt dat de mortaliteit bij DS-kinderen hoger is dan bij non-DS-kinderen. De resultaten sluiten aan bij de klinische ervaring en eerdere studies met kinderen met DS en leukemie.”

Doelgerichte behandelingen

“De uitkomsten van de studie dragen bij aan de kennis over leukemie bij kinderen met Down. Maar het is lastig om deze kennis direct te vertalen naar de kliniek. Vanwege de hogere kans op recidief zou je deze kinderen eigenlijk meer therapie willen geven. Maar dat geeft weer meer toxiciteit, waar deze kinderen juist extra gevoelig voor zijn. Het is moeilijk om bij DS-kinderen de juiste balans in de behandeling te vinden.

We hebben nu aangetoond dat met name kinderen met de IKZF1-deletie hoogrisicopatiënten zijn. Maar tegelijkertijd is daar niet meteen een goede oplossing voor. Vervolgstudies zouden zich daarom moeten richten op veilige therapieën voor kinderen met DS. Bijvoorbeeld doelgerichte behandelingen. Nieuwere middelen als blinatumomab en tisagenlecleucel kunnen hier wellicht van waarde zijn, al zijn er berichten over meer neurotoxiciteit van blinatumomab bij DS-kinderen.”

Bron:

Michels N, Boer JM, Enshaei A, et al. Minimal residual disease, long-term outcome, and IKZF1 deletions in children and adolescents with Down syndrome and acute lymphocytic leukaemia: a matched cohort study. Lancet Haematol. 2021;8(10):e700-e710.

Nieuwe antistoffen ontwikkeld die ontsteking remmen bij auto-immuunziekten

dec 2025 | Benigne hematologie, RA

Lees meer over Nieuwe antistoffen ontwikkeld die ontsteking remmen bij auto-immuunziekten

Positief advies voor eerste gentherapie voor Wiskott-Aldrich syndroom

dec 2025

Lees meer over Positief advies voor eerste gentherapie voor Wiskott-Aldrich syndroom

Ciltacabtagene autoleucel vooralsnog niet vergoed

nov 2025 | MM

Lees meer over Ciltacabtagene autoleucel vooralsnog niet vergoed

Vijf nieuwe onderzoeken naar kinderkanker van start dankzij KiKa

nov 2025 | Bot en wekedelentumoren, Immuuntherapie, Lymfoom, Neuro-oncologie

Lees meer over Vijf nieuwe onderzoeken naar kinderkanker van start dankzij KiKa

Leefstijl, kwaliteit van leven en vermoeidheid bij overlevenden van AYA-kanker

nov 2025

Lees meer over Leefstijl, kwaliteit van leven en vermoeidheid bij overlevenden van AYA-kanker

Ongelijkheid in financiering van onderzoek naar sikkelcelziekte, cystische fibrose en hemofilie

nov 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Ongelijkheid in financiering van onderzoek naar sikkelcelziekte, cystische fibrose en hemofilie

De (r)evolutie van target therapie in AML

2 dec 2025 om 20:00 | Leukemie

Lees meer over De (r)evolutie van target therapie in AML

Vaccinatie van de Hematologische Patiënt: Van Richtlijn naar Praktijk

9 okt 2025 om 20:00 | Vaccinatie

Lees meer over Vaccinatie van de Hematologische Patiënt: Van Richtlijn naar Praktijk

FLT3-gemuteerde AML

1 jul 2025 | Leukemie

Lees meer over FLT3-gemuteerde AML

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

AIHA: Diagnostiek en Management van Auto-Immuun Hemolyse

10 apr 2025

Lees meer over AIHA: Diagnostiek en Management van Auto-Immuun Hemolyse

Video-educatie CLL-richtlijn

1 apr 2025 | Leukemie

Lees meer over Video-educatie CLL-richtlijn

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

1 okt 2024 om 12:00 | Lymfoom

Lees meer over Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Lymfoom

Lees meer over E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Hematoloog op Schiermonnikoog 2025 – ASH in Nederland

zondag 7 dec 2025 t/m woensdag 10 dec 2025 | Benigne hematologie, Leukemie, Lymfoom, MDS, MM, MPN

Lees meer over Hematoloog op Schiermonnikoog 2025 – ASH in Nederland

Casuïstiek Symposium Hematologie - AML, DLBCL en MM

woensdag 11 feb 2026 van 15:00 tot 20:00 | Leukemie, Lymfoom, MM

Lees meer over Casuïstiek Symposium Hematologie - AML, DLBCL en MM

Tumorinfiltrerende klonale hematopoëse mogelijk doelwit voor behandeling van kanker

okt 2025 | Longoncologie

Lees meer over Tumorinfiltrerende klonale hematopoëse mogelijk doelwit voor behandeling van kanker

Bispecifieke CAR-T-celtherapie geeft hoge respons bij R/R DLBCL

okt 2025 | Lymfoom

Lees meer over Bispecifieke CAR-T-celtherapie geeft hoge respons bij R/R DLBCL

Oogheelkundige manifestaties bij systemisch lymfoom vaak pas laat zichtbaar

sep 2025 | Lymfoom, Netvliesafwijkingen

Lees meer over Oogheelkundige manifestaties bij systemisch lymfoom vaak pas laat zichtbaar

Langdurige effectiviteit marstacimab bij hemofilie zonder remmers

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Langdurige effectiviteit marstacimab bij hemofilie zonder remmers

GLP1-receptoragonisten mogelijk geassocieerd met lager risico op longembolie

jun 2025 | Benigne hematologie, Diabetes

Lees meer over GLP1-receptoragonisten mogelijk geassocieerd met lager risico op longembolie

Subcutaan HMB-002 verhoogt VWF en FVIII bij type 1-VWD

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Subcutaan HMB-002 verhoogt VWF en FVIII bij type 1-VWD

Nieuw AI-model voorspelt gewrichtsschade bij niet-ernstige hemofilie

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Nieuw AI-model voorspelt gewrichtsschade bij niet-ernstige hemofilie

Hoge incidentie van langdurige klachten na longembolie bij kinderen

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Hoge incidentie van langdurige klachten na longembolie bij kinderen

Leeftijdsafhankelijke D-dimeer verlaagt onnodige beeldvorming bij DVT

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Leeftijdsafhankelijke D-dimeer verlaagt onnodige beeldvorming bij DVT

Diagnose en testen bij FLT3+ AML

jan 2020 | Leukemie

Lees meer over Diagnose en testen bij FLT3+ AML

MedNet Hematologie 2025-05

nov 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-05

MedNet Hematologie special CAR T

nov 2025

Lees meer over MedNet Hematologie special CAR T

MedNet Hematologie 2025-04

sep 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-04

MedNet Hematologie 2025-03

jul 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-03

MedNet Hematologie 2025-02

mei 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-02

MedNet Hematologie 2025-01

feb 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-01

MedNet Hematologie 2024-06

dec 2024

Lees meer over MedNet Hematologie 2024-06

MedNet Hematologie special CAR T

nov 2024

Lees meer over MedNet Hematologie special CAR T

MedNet Hematologie 2024-05

okt 2024

Lees meer over MedNet Hematologie 2024-05

BTK-remmer pirtobrutinib in R/R mantelcellymfoom

okt 2022

Lees meer over BTK-remmer pirtobrutinib in R/R mantelcellymfoom

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID