Vanaf 2026 gaan zorgverzekeraars huisartsen financieel helpen bij het openen van een nieuwe praktijk. Doel is om het aantal mensen zonder huisarts te verkleinen.
In april meldde de Algemene Rekenkamer dat zeker 45.000 mensen geen huisarts hebben en ruim 700.000 mensen willen overstappen. Jonge huisartsen staan klaar om een praktijk te starten of over te nemen, maar hebben onvoldoende financiële middelen of lopen bureaucratisch vast.
Het initiatief volgt na een experiment van enkele jaren waarin zorgverzekeraars huisartsen hielpen bij de oprichting van een nulpraktijk. Die steun wordt nu structureel. Er komt een steunpakket voor nieuwe praktijken in gebieden waar gevestigde huisartsen een patiëntenstop hebben. De startende huisarts krijgt een vergoeding per patiënt, zodat de arts de praktijk kan laten draaien terwijl er nog niet genoeg patiënten zijn. De ervaring leert dat dit snel genoeg gebeurt, meldt de NOS.
Marjolein Tascha, voorzitter van de Landelijke Huisartsenvereniging (LHV), noemt het nieuwe beleid een belangrijke stap vooruit, maar het is niet genoeg om de tekorten in de huisartsenzorg op te lossen. “Gemeenten en regionale organisaties spelen hier ook een belangrijke rol in.” Binnenkort worden de resultaten gepubliceerd van een onderzoek van het UMCG naar de overwegingen van huisartsen om wel of niet te kiezen voor het praktijkhouderschap, meldt LHV.
Bron: