Verbeterde kwaliteit van leven met tofacitinib vooral door minder jeuk

Delen via:
ACR 2020

Bij patiënten met arthritis psoriatica (PsA) leidt behandeling met tofacitinib tot een reductie van huidklachten. Onderzoekers meldden op ACR Convergence 2020 dat een belangrijk deel van de verbeterde kwaliteit van leven die is gerelateerd aan huidklachten komt door een reductie van pruritus.

Patiënten met PsA rapporteren jeuk als het meest prevalente huidprobleem en enquêtes laten zien dat 40% van de patiënten jeuk ook het hinderlijkste symptoom vindt. Nu er met janus-kinaseremmers zoals tofacitinib effectieve behandelingen zijn voor PsA, wilden onderzoekers nagaan in hoeverre de reductie van jeukklachten bijdraagt aan de kwaliteit van leven.

Met data afkomstig uit twee grote, gerandomiseerde fase III-studies, OPAL Broaden en OPAL Beyond, allebei studies naar het effect van tofacitinib bij PsA, analyseerden de onderzoekers wat het effect was van tofacitinib op jeuk bij 468 patiënten. Dit deden zij met behulp van een speciaal hiertoe ontwikkeld mediation model, waarin zij data verwerkten over de jeukklachten bij deze groep (gemeten met de Itch Severity Index) en over de andere PsA-klachten (gemeten met de Physician’s Global Assessment of Psoriasis; PGA-PsO). De onderzoekers toonden aan dat het effect van tofacitinib op de kwaliteit van leven bij PsA (gemeten met de Dermatology Life Quality Index; DLQI) grotendeels, namelijk voor 80,3%, veroorzaakt werd door een vermindering van de jeukklachten. De afname van klachten als erytheem en een schilferende huid was voor 17,7% verantwoordelijk voor het effect.

Het zou interessant zijn om na te gaan hoe de verminderde jeukklachten precíes bijdragen aan een betere kwaliteit van leven, stellen de onderzoekers, die opperen dat een verbeterde mentale toestand hierbij mogelijk een rol speelt.

Bron

Merola J, et al. Itch as the major mediator of the effect of tofacitinib on health-related quality of life in psoriatic arthritis: a mediation analysis. ACR Convergence 2020, abstract 0378.

Farmacokinetiek van oraal en subcutaan MTX in rode en witte bloedcellen

apr 2023 | RA

Lees meer over Farmacokinetiek van oraal en subcutaan MTX in rode en witte bloedcellen

Toepassing eHealth bij medicatiegebruik reuma

mrt 2023 | Arthritis psoriatica, Jicht, RA, Spondyloartritis

Lees meer over Toepassing eHealth bij medicatiegebruik reuma

Toegankelijke en effectieve paramedische zorg bij sclerodermie

mrt 2023 | Sclerodermie

Lees meer over Toegankelijke en effectieve paramedische zorg bij sclerodermie

Minder ontwikkeling PsA bij behandeling met biologicals voor PsO

mrt 2023 | Arthritis psoriatica, Psoriasis

Lees meer over Minder ontwikkeling PsA bij behandeling met biologicals voor PsO

Succesvol alternatief voor dure ziekenhuiszorg

mrt 2023

Lees meer over Succesvol alternatief voor dure ziekenhuiszorg

Kromming van omgeving als troef voor botherstel

mrt 2023 | Artrose, Orthopedie, RA

Lees meer over Kromming van omgeving als troef voor botherstel

PSA-PSO Symposium

28 sep 2021 om 18:30

Lees meer over PSA-PSO Symposium

SpA café 1: in gesprek met experts over axiale SpA

15 jun 2021 om 19:30 | Spondyloartritis

Lees meer over SpA café 1: in gesprek met experts over axiale SpA

Make it Happen: someday starts today

2 nov 2020 om 17:00

Lees meer over Make it Happen: someday starts today

Hypofosfatemie

4 mrt 2020

Lees meer over Hypofosfatemie

Videobased e-learning over X-gebonden hypofosfatemie (XLH)

4 mrt 2020

Lees meer over Videobased e-learning over X-gebonden hypofosfatemie (XLH)
Er zijn geen e-learnings gevonden.

EULAR in ORANJE 2023

vrijdag 2 jun 2023 van 18:00 tot 21:45

Lees meer over EULAR in ORANJE 2023

Baricitinib geassocieerd met langere tijd tot flares bij patiënten met eerder behandelde juveniele idiopathische artritis

Lees meer
Lees meer over Baricitinib geassocieerd met langere tijd tot flares bij patiënten met eerder behandelde juveniele idiopathische artritis

Nieuwe vaccinatiestrategie verbetert humorale respons bij patiënten met ANCA-geassocieerde vasculitis

Lees meer
Lees meer over Nieuwe vaccinatiestrategie verbetert humorale respons bij patiënten met ANCA-geassocieerde vasculitis

Detectie van lupusnefritis bij patiënten met SLE en een initiële diagnose van lichte proteïnurie

Lees meer
Lees meer over Detectie van lupusnefritis bij patiënten met SLE en een initiële diagnose van lichte proteïnurie

Lagere incidentie van ernstige infecties met belimumab versus immuunsuppressiva bij SLE zonder lupusnefritis

Lees meer
Lees meer over Lagere incidentie van ernstige infecties met belimumab versus immuunsuppressiva bij SLE zonder lupusnefritis

Veelbelovende uitkomst met telitacicept plus standaardtherapie bij patiënten met SLE

Lees meer
Lees meer over Veelbelovende uitkomst met telitacicept plus standaardtherapie bij patiënten met SLE

Cardiovasculaire toxiciteit bij patiënten met actieve reumatoïde artritis behandeld met tofacitinib of TNF-remmers

Lees meer
Lees meer over Cardiovasculaire toxiciteit bij patiënten met actieve reumatoïde artritis behandeld met tofacitinib of TNF-remmers

Denosumab verbetert de uitkomst bij patiënten met erosieve artrose van de handen

Lees meer
Lees meer over Denosumab verbetert de uitkomst bij patiënten met erosieve artrose van de handen

Algoritme Vision Transformer presteert goed bij de beoordeling van capillaroscopiebeelden van systemische sclerose

Lees meer
Lees meer over Algoritme Vision Transformer presteert goed bij de beoordeling van capillaroscopiebeelden van systemische sclerose

Peresolimab veilig en werkzaam bij eerder behandelde patiënten met actieve reumatoïde artritis

Lees meer
Lees meer over Peresolimab veilig en werkzaam bij eerder behandelde patiënten met actieve reumatoïde artritis

Psoriatic Disease: het belang van anamnese en het herkennen van rode vlaggen

nov 2022 | Psoriasis

Lees meer over Psoriatic Disease: het belang van anamnese en het herkennen van rode vlaggen

De voor- en nadelen van zorg op afstand: ervaringen van Nederlandse reumatologen tijdens COVID

nov 2020

Lees meer over De voor- en nadelen van zorg op afstand: ervaringen van Nederlandse reumatologen tijdens COVID

Podcast - Terugkerende koortssyndromen: steeds beter te (be)grijpen en behandelen

okt 2020

Lees meer over Podcast - Terugkerende koortssyndromen: steeds beter te (be)grijpen en behandelen

De ACR-adviezen voor reumatologische zorg tijdens de COVID-19-pandemie nader bekeken

aug 2020 | RA, SLE

Lees meer over De ACR-adviezen voor reumatologische zorg tijdens de COVID-19-pandemie nader bekeken

MedNet Reumatologie 2022-04

dec 2022

Lees meer over MedNet Reumatologie 2022-04

MedNet Reumatologie 2022-03

sep 2022

Lees meer over MedNet Reumatologie 2022-03

MedNet Reumatologie 2022-02

jun 2022

Lees meer over MedNet Reumatologie 2022-02

MedNet Reumatologie 2022-01

mrt 2022

Lees meer over MedNet Reumatologie 2022-01