De belofte van petosemtamab voor gevorderde of gemetastaseerde hoofd-halskanker

Delen via:

Voor patiënten met gevorderde of gemetastaseerde hoofd-halskanker lijkt het nieuwe geneesmiddel petosemtamab interessante perspectieven te bieden. Op dit moment lopen 2 fase III-trials die hierover meer duidelijkheid moeten gaan geven. Prof. dr. C.M.L. (Carla) van Herpen, internist-oncoloog en hoogleraar zeldzame kankers in het Radboudumc, belicht wat we tot nu toe weten over het middel.

De huidige situatie bij de behandeling van hoofd-halskanker is dat een deel van de patiënten geneest, maar dat de ziekte in een aantal gevallen terugkeert. “Dan kijken we naar de combined PD-L1 score (CPS)”, vertelt Van Herpen. “Is die boven de 20 dan komt de patiënt voor behandeling met pembrolizumab in aanmerking. Tussen de 1 en 20 voor pembrolizumab met chemotherapie. En is de score nul dan bieden we palliatieve chemotherapie met doelgerichte therapie.”

Deze aanpak is gebaseerd op de Keynote-048-studie1 uit 2019. “Dit is eerstelijnstherapie”, zegt Van Herpen. “Sinds die tijd zijn we op zoek naar wat we in de tweede en derde lijn kunnen doen en hoe we de behandeling in de eerste lijn kunnen verbeteren. Daarop zijn de studies gebaseerd waarin nu wordt gekeken naar de mogelijkheid die petosemtamab biedt.”

Bispecifiek antilichaam

Petosemtamab is een bispecifiek antilichaam dat zich richt op zowel EGFR als LGR5. Beide eiwitten spelen een rol bij de groei en overleving van kankercellen, waaronder ook hoofd-halskanker. Voor de duidelijkheid: deze studies (die verderop in detail aan bod komen) hebben betrekking op 4 vormen van hoofd-halskanker: mondholtekanker, hypofarynxkanker, orofarynxkanker en larynxkanker. De andere, meer zeldzame vormen van hoofd-halskanker zijn hierin dus buiten beschouwing gelaten.

Petosemtamab is in eerste instantie als monotherapie in de tweede en derde lijn onderzocht in fase I- en II-studies2, bij patiënten die PD-L1-expressie hebben. “Het laat daarin een objectieve responsratio zien van 42%, met een mediane responsduur van ruim 6 maanden”, vertelt Van Herpen. “Opmerkelijk goed. We hadden al een behandeling die gericht is op de EGFR, maar petosemtamab remt niet alleen dat eiwit maar ook LGR5 en heeft bovendien invloed op de immuunrespons. Het werkt ook nog eens heel snel bij een deel van de patiënten. Dat is belangrijk, want het gaat om een kwetsbare patiëntengroep. Het bijwerkingenprofiel is gunstig. Soms treedt bij de eerste infusie een infusiegerelateerde reactie op, dan onderbreken we de toediening tijdelijk en gaan we op een lagere toediensnelheid door. Vanaf de tweede infusie is dit geen probleem meer. Dan kan nog wel acne en roodheid van de huid optreden en diarree, maar over het algemeen wordt het goed verdragen. De patiënten krijgen het eens per 2 weken toegediend en kunnen gewoon hun dagelijkse dingen doen, bijvoorbeeld werken, met een goede kwaliteit van leven. Die lijkt er bovendien op vooruit te gaan, zeker als de behandeling aanslaat.”

Combinatie met pembrolizumab

De volgende onderzoeksstap was toepassing in de eerste lijn, in combinatie met pembrolizumab.3 Gepresenteerd op ASCO 2024, en tijdens de ASCO annual meeting van mei 2025 bood Van Herpen een update.4 “Hier zien we een mooie objectieve responsratio van 63% met een mediane responsduur van 9 maanden en een overleving van 79% na een jaar”, vertelt ze. “Dat is echt heel veelbelovend, ook in vergelijking met Keynote-048. We hebben zelf in deze studie nu nog 2 patiënten die al meer dan 2 jaar in behandeling zijn, met een prachtige respons en een goede kwaliteit van leven.”

Nu lopen 2 fase III-trials5: LiGeR-HN1 (petosemtamab plus pembrolizumab versus pembrolizumab-monotherapie als eerstelijnstherapie voor patiënten met PD-L1-positieve recidiverende of metastatische hoofd-halskanker) en LiGeR-HN2 (petosemtamab versus de keuze van de onderzoeker voor monotherapie – veelal cetuximab – voor patiënten met eerder behandelde recidiverende of metastatische hoofd-halskanker). “2 grote gerandomiseerde wereldwijde studies”, zegt Van Herpen. “De inclusie loopt goed. In Nederland participeren hierin 3 centra: UMC Utrecht, Antoni van Leeuwenhoek en wij.”

Veelbelovend

De voorlopige gedachte is dat de unieke werking van petosemtamab, gericht op zowel EGFR als LGR5, het een veelbelovende kandidaat maakt voor de behandeling van hoofd-halskanker. Van Herpen: “Op basis van wat we er tot nu toe over weten6 ziet het er inderdaad zo uit. De resultaten van beide fase III-studies zullen dit nog moeten bewijzen natuurlijk. Maar ik denk en hoop dat het een van de belangrijkste nieuwe middelen is om een plek te krijgen als geregistreerd geneesmiddel. Het is waardevol dat we patiënten kunnen includeren in studies hiermee.”

Petosemtamab is ontwikkeld door het in Utrecht gevestigde Nederlandse biotechbedrijf Merus. Afgelopen oktober werd bekendgemaakt dat het bedrijf voor ongeveer acht miljard dollar is overgenomen door de eveneens in Utrecht gevestigde Deense branchegenoot Genmab. Van Herpen: “Toen ik dat hoorde dacht ik aan de ene kant met mijn Nederlandse hart: hè wat jammer. Maar direct er achteraan dacht ik ook: wat mooi dat zo’n potentieel belangrijk middel in ons land is ontwikkeld. Deze overname nu is een logische stap. Het belangrijkste is dat die geen invloed heeft op de 2 al lopende fase III-studies. Ik heb er ook vertrouwen in dat de ontwikkeling gewoon doorgaat.”

Referenties:

  1. Burtness B, Harrington KJ, Greil R, et al. Pembrolizumab alone or with chemotherapy versus cetuximab with chemotherapy for recurrent or metastatic squamous cell carcinoma of the head and neck (KEYNOTE-048): a randomised, open-label, phase 3 study. Lancet. 2019;394:1915-28.
  2. Cohen EE, Fayette J, Daste A, et al. Abstract CT012: Clinical activity of MCLA-158 (petosemtamab), an IgG1 bispecific antibody targeting EGFR and LGR5, in advanced head and neck squamous cell cancer (HNSCC). Cancer Res. 2023;83(8_Supplement): CT012.
  3. Fayette J, Clatot F, Brana I, et al. Petosemtamab (MCLA-158) with pembrolizumab as first-line (1L) treatment of recurrent/metastatic (r/m) head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC): Phase 2 study. J Clin Oncol. 2024;42:6014.
  4. Van Herpen CM, Daste A, Arrazubi V, et al. Petosemtamab (MCLA-158) with pembrolizumab as first-line (1L) treatment of PD-L1+ recurrent/metastatic (r/m) head and neck squamous cell carcinoma (HNSCC): Phase 2 trial. J Clin Oncol. 2025;43:6024.
  5. Machiels JP, Fayette J, Haddad R, et al. LiGeR-HN phase III trials of petosemtamab + pembrolizumab and petosemtamab monotherapy in recurrent or metastatic HNSCC. Future Oncol. 2025;21:2007-16.
  6. Lundberg AS, Geuijen CA, Hill S, et al. Petosemtamab, a bispecific antibody targeting epidermal growth factor receptor (EGFR) and leucine-rich G repeat-containing protein-coupled receptor (LGR5) designed for broad clinical applications. Cancers (Basel). 2025: 17:1665.

Europese samenwerking psychosociale zorg voor overlevenden kinderkanker van start

jan 2026

Lees meer over Europese samenwerking psychosociale zorg voor overlevenden kinderkanker van start

De belofte van petosemtamab voor gevorderde of gemetastaseerde hoofd-halskanker

jan 2026 | Hoofd-halsoncologie

Lees meer over De belofte van petosemtamab voor gevorderde of gemetastaseerde hoofd-halskanker

Diagnostische technieken voor PPLs zijn vergelijkbaar

jan 2026 | Longoncologie

Lees meer over Diagnostische technieken voor PPLs zijn vergelijkbaar

Methylcobalamine ter preventie van capecitabine-geïnduceerd hand-voetsyndroom

jan 2026 | Borstkanker

Lees meer over Methylcobalamine ter preventie van capecitabine-geïnduceerd hand-voetsyndroom

80-plussers profiteren minder van nieuwe kankerbehandelingen

jan 2026 | Borstkanker, Dermato-oncologie, Longoncologie, Maag-darm-leveroncologie, Ouderen, Uro-oncologie

Lees meer over 80-plussers profiteren minder van nieuwe kankerbehandelingen

Verhoogd risico op pancreascarcinoom na HCV-infectie

dec 2025 | Hepatitis, Maag-darm-leveroncologie, Virale infecties

Lees meer over Verhoogd risico op pancreascarcinoom na HCV-infectie

Cardiovasculair Risico bij Prostaatkanker

25 sep 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Cardiovasculair Risico bij Prostaatkanker

TNBC: huidige en nieuwe behandelopties

18 mrt 2025 | Borstkanker

Lees meer over TNBC: huidige en nieuwe behandelopties

Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

17 mrt 2025 om 20:00 | Chirurgie, Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Multidisciplinaire behandeling van N1M0 prostaatkanker

Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

19 feb 2025 | IBD

Lees meer over Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

1 okt 2024 om 12:00 | Lymfoom

Lees meer over Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

Pakketbeslissingen en (on-)zekere kosteneffectiviteit: Willingness to Pay voor geneesmiddelen

1 jul 2024

Lees meer over Pakketbeslissingen en (on-)zekere kosteneffectiviteit: Willingness to Pay voor geneesmiddelen

Challenges in advanced Cutaneous T-cell Lymphoma (CTCL) – diagnosis and management

10 jun 2024 om 16:30 | Lymfoom

Lees meer over Challenges in advanced Cutaneous T-cell Lymphoma (CTCL) – diagnosis and management

Keynote webinar: Spotlight on antibody–drug conjugates in cancer

19 feb 2024 om 17:30 | Borstkanker

Lees meer over Keynote webinar: Spotlight on antibody–drug conjugates in cancer
Er zijn geen e-learnings gevonden.

ASCO Direct™ GU 2026

vrijdag 27 feb 2026 t/m zaterdag 28 feb 2026 | Uro-oncologie

Lees meer over ASCO Direct™ GU 2026

STOPCAP-M1: inzicht door meta-analyses met individuele patiëntengegevens

dec 2025 | Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over STOPCAP-M1: inzicht door meta-analyses met individuele patiëntengegevens

Intensiveren en de-escaleren van de behandeling van gemetastaseerd, castratiesensitief prostaatcarcinoom

dec 2025 | Ouderen, Uro-oncologie

Lees meer over Intensiveren en de-escaleren van de behandeling van gemetastaseerd, castratiesensitief prostaatcarcinoom

Veel onderzoek naar nieuwe radioligandtherapie

dec 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Veel onderzoek naar nieuwe radioligandtherapie

Vooral rol voor liquid biopsies wanneer analyse van weefselbiopt suboptimaal is

dec 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Vooral rol voor liquid biopsies wanneer analyse van weefselbiopt suboptimaal is

Kunstmatige intelligentie als behandelaar?

dec 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Kunstmatige intelligentie als behandelaar?

Gezamenlijke besluitvorming belangrijk bij gemetastaseerd castratieresistent prostaatcarcinoom

dec 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Gezamenlijke besluitvorming belangrijk bij gemetastaseerd castratieresistent prostaatcarcinoom

Radioligandtherapie bij castratieresistent prostaatcarcinoom

dec 2025 | Uro-oncologie

Lees meer over Radioligandtherapie bij castratieresistent prostaatcarcinoom

PARP-remmers en immuuntherapie bij castratieresistent prostaatcarcinoom

dec 2025 | Immuuntherapie, Uro-oncologie

Lees meer over PARP-remmers en immuuntherapie bij castratieresistent prostaatcarcinoom

Combinatiebehandeling als eerstelijnsbehandeling voor castratieresistent prostaatcarcinoom

dec 2025 | Radiotherapie, Uro-oncologie

Lees meer over Combinatiebehandeling als eerstelijnsbehandeling voor castratieresistent prostaatcarcinoom

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Sushil Badrising

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

nov 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk - Jan von der Thüsen

Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk

feb 2024 | Longoncologie

Lees meer over Podcast: EGFR ex20ins gemuteerd NSCLC in de dagelijkse klinische praktijk

Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

dec 2023 | Uro-oncologie

Lees meer over Podcast: Progress in PARP inhibitors - An exciting option for treating metastatic prostate cancer?

Slokdarm- en maagkanker

jun 2021 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Slokdarm- en maagkanker

Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

feb 2021 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

MedNet Oncologie special Longkanker 2023-2

nov 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Longkanker 2023-2

MedNet Oncologie 2023-05

okt 2023

Lees meer over MedNet Oncologie 2023-05

MedNet Oncologie special Colectoraal carcinoom 2023

sep 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Colectoraal carcinoom 2023

MedNet Oncologie 2023-04

aug 2023

Lees meer over MedNet Oncologie 2023-04

MedNet Oncologie 2023-03

jun 2023

Lees meer over MedNet Oncologie 2023-03

MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2023

jun 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Uro-Oncologie 2023

MedNet Oncologie special Longkanker 2023

mei 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Longkanker 2023

MedNet Oncologie 2023-02

apr 2023

Lees meer over MedNet Oncologie 2023-02

MedNet Oncologie special Melanoom 2023

mrt 2023

Lees meer over MedNet Oncologie special Melanoom 2023

Moeten alle prostaatkankers worden behandeld?

sep 2023

Lees meer over Moeten alle prostaatkankers worden behandeld?

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID