Internationale samenwerking levert betere prognostische index op

Delen via:

IMPI geeft een nauwkeurigere schatting van het recidief risico en de overlevingskans van individuele patiënten met diffuus grootcellig B-cellymfoom (DLBCL) dan de huidige IPI. Dit staat beschreven in een JCO-publicatie van het PETRA-consortium, “Een vruchtbare samenwerking met collega’s uit het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Zwitserland”, benoemt prof. dr. J.M. (Josée) Zijlstra-Baalbergen. “Als je de data deelt, dan kun je er meer uithalen. We zijn deze internationale ‘shared database’ gestart met behulp van KWF-grants.”

De International Prognostic Index (IPI) wordt sinds 1993 gebruikt voor het schatten van de prognose van DLBCL-patiënten. “Die score is heel simpel en gebaseerd op de aan- of afwezigheid van enkele risicofactoren, zoals de leeftijd onder of boven 60 jaar en ziektestadium van I/II of III/IV”, vertelt Zijlstra, hoogleraar Hematologie in het Amsterdam UMC (locatie VUmc). “Dat binaire denken is uit de tijd dat artsen deze risicoscore nog uit hun hoofd moesten bepalen. Tegenwoordig is er uitgebreide ondersteuning met computers. Op die manier kun je het metabool tumorvolume (MTV) berekenen. Dat zegt meer over de ziekte-ernst dan alleen de onderverdeling tussen I/II versus III/IV.”

Betere voorspelling van de prognose

MTV wordt vastgesteld met behulp van 18-fluor fluorodeoxy-glucose positron emissie tomografie-computertomografie (FDG-PET-CT-scan) en is prognostisch in verschillende subtypen lymfomen, waaronder DLBCL. De optimale manier om MTV te bepalen was tot nu toe onbekend.

In eerdere studies is de waarde van MTV op een dichotome manier onderzocht. Zijlstra en anderen evalueerden de relatie tussen MTV, vastgesteld als een continue variabele, met de overlevingskans en de beste manier om MTV te integreren met (componenten van) IPI. Op de website van het PETRA-consortium (PET ReAnalysis, petralymphoma.org) staat een tool waarmee iedere dokter op basis van de scan op een tamelijk simpele manier het MTV kan uitrekenen.

In IMPI worden drie factoren meegenomen: het MTV, dat representatief is voor de totale ziektelast, het stadium, dat een maatstaf is voor de verspreiding van de ziekte, en de leeftijd, die de biologische reserve van de patiënt weerspiegelt. IMPI bleek een eenvoudige en robuuste prognostische index die de prognose voor DLBCL beter voorspelt dan IPI. “IMPI is met name bedoeld om poor risk-patiënten beter te kunnen detecteren”, laat Zijlstra weten. “Met een IPI van 5 heeft de patiënt een minder gunstige prognose dan met een score van 0 of 1, maar de positief voorspellende waarde is niet zo groot. Met een kwantitatieve beoordeling van de PET-scan kun je er veel meer uithalen dan met visuele beoordeling, wat momenteel de standaard is. We denken dat MTV van grote toegevoegde waarde is.”

Gebruik van IMPI in studieverband

In meerdere HOVON-studies naar de eerste- en tweedelijnsbehandeling van DLBCL wordt het MTV bepaald, in aanvulling op de visuele beoordeling van de PET-scan. Voor deze nieuwe (semi)kwantitatieve beoordeling, radiomics genaamd, is in 2019 een nieuwe KWF-grant verstrekt. Het plan is om op alle meetmomenten tijdens het behandeltraject meer uit de PET-scans te halen dan dat tot nu toe is gedaan.

De huidige data zijn vooral verkregen vanuit de eerstelijnsbehandeling. “We hebben in onze PETRA-database nog niet zoveel data over de tweedelijnsbehandeling”, beargumenteert Zijlstra. “Maar bijvoorbeeld in HOVON-136, een nieuwe tweedelijnsstudie, willen we MTV in combinatie met leeftijd en ziektestadium gaan meenemen, om te bepalen of die het beter doet dat de Secundary Age-adjusted IPI, de huidige prognostische index voor het recidief-lymfoom.”

Invloed op de behandeling

Met de IMPI kan niet alleen voorspeld worden welke DLBCL-patiënten het niet goed gaan doen op R-CHOP – het regime waarop deze score is gebaseerd – maar er zijn tegenwoordig betere therapieën, onder andere CAR T-celtherapie en bispecifieke monoklonale antistoffen. “Voor poor risk-patiënten hebben we mogelijk op korte termijn een betere behandeling en moeten we hen veel eerder in studies naar deze nieuwe behandelingen includeren”, vindt Zijlstra. “Als je die nieuwe prognostische index toepast, dan kun je patiënten gericht een andere behandeling aanbieden. We hopen aan te tonen dat na die voorspelling de uitkomsten daadwerkelijk verbeteren.”

Bron:

Mikhaeel NG, Heymans MW, Eertink JJ, et al. Proposed New Dynamic Prognostic Index for Diffuse Large B-Cell Lymphoma: International Metabolic Prognostic Index. J Clin Oncol. 2022:JCO2102063.

Bekijk het volledige overzicht van de nascholingen op MedNet hier

Venetoclax bij oudere AML-patiënten in de Nederlandse praktijk

nov 2025 | Leukemie

Lees meer over Venetoclax bij oudere AML-patiënten in de Nederlandse praktijk

Groeiend bewijs: maak leefstijlinterventies belangrijker en toegankelijker

nov 2025

Lees meer over Groeiend bewijs: maak leefstijlinterventies belangrijker en toegankelijker

5 jaar POLARIX: Pola-R-CHP vs R-CHOP bij diffuus grootcellig B-cellymfoom

nov 2025 | Lymfoom

Lees meer over 5 jaar POLARIX: Pola-R-CHP vs R-CHOP bij diffuus grootcellig B-cellymfoom

Oraal decitabine en cedazuridine na HSCT bij zeer hoog risico AML of MDS

nov 2025 | Leukemie, MDS, Stamceltransplantatie

Lees meer over Oraal decitabine en cedazuridine na HSCT bij zeer hoog risico AML of MDS

Herziene en nieuwe modules richtlijn Antitrombotisch beleid

nov 2025 | Vasculaire geneeskunde

Lees meer over Herziene en nieuwe modules richtlijn Antitrombotisch beleid

Acalabrutinib voor oudere en/of kwetsbare patiënten met CLL

okt 2025 | Leukemie, Ouderen

Lees meer over Acalabrutinib voor oudere en/of kwetsbare patiënten met CLL

De (r)evolutie van target therapie in AML

2 dec 2025 om 20:00 | Leukemie

Lees meer over De (r)evolutie van target therapie in AML

Vaccinatie van de Hematologische Patiënt: Van Richtlijn naar Praktijk

9 okt 2025 om 20:00 | Vaccinatie

Lees meer over Vaccinatie van de Hematologische Patiënt: Van Richtlijn naar Praktijk

FLT3-gemuteerde AML

1 jul 2025 | Leukemie

Lees meer over FLT3-gemuteerde AML

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

AIHA: Diagnostiek en Management van Auto-Immuun Hemolyse

10 apr 2025

Lees meer over AIHA: Diagnostiek en Management van Auto-Immuun Hemolyse

Video-educatie CLL-richtlijn

1 apr 2025 | Leukemie

Lees meer over Video-educatie CLL-richtlijn

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

1 okt 2024 om 12:00 | Lymfoom

Lees meer over Recent advances in the use of CAR T-cell therapies in relapsed/refractory diffuse large B-cell lymphoma and follicular lymphoma

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Lymfoom

Lees meer over E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Hematoloog op Schiermonnikoog 2025 – ASH in Nederland

zondag 7 dec 2025 t/m woensdag 10 dec 2025 | Benigne hematologie, Leukemie, Lymfoom, MDS, MM, MPN

Lees meer over Hematoloog op Schiermonnikoog 2025 – ASH in Nederland

Casuïstiek Symposium Hematologie - AML, DLBCL en MM

woensdag 11 feb 2026 van 15:00 tot 20:00 | Leukemie, Lymfoom, MM

Lees meer over Casuïstiek Symposium Hematologie - AML, DLBCL en MM

Tumorinfiltrerende klonale hematopoëse mogelijk doelwit voor behandeling van kanker

okt 2025 | Longoncologie

Lees meer over Tumorinfiltrerende klonale hematopoëse mogelijk doelwit voor behandeling van kanker

Bispecifieke CAR-T-celtherapie geeft hoge respons bij R/R DLBCL

okt 2025 | Lymfoom

Lees meer over Bispecifieke CAR-T-celtherapie geeft hoge respons bij R/R DLBCL

Oogheelkundige manifestaties bij systemisch lymfoom vaak pas laat zichtbaar

sep 2025 | Lymfoom, Netvliesafwijkingen

Lees meer over Oogheelkundige manifestaties bij systemisch lymfoom vaak pas laat zichtbaar

Langdurige effectiviteit marstacimab bij hemofilie zonder remmers

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Langdurige effectiviteit marstacimab bij hemofilie zonder remmers

GLP1-receptoragonisten mogelijk geassocieerd met lager risico op longembolie

jun 2025 | Benigne hematologie, Diabetes

Lees meer over GLP1-receptoragonisten mogelijk geassocieerd met lager risico op longembolie

Subcutaan HMB-002 verhoogt VWF en FVIII bij type 1-VWD

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Subcutaan HMB-002 verhoogt VWF en FVIII bij type 1-VWD

Nieuw AI-model voorspelt gewrichtsschade bij niet-ernstige hemofilie

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Nieuw AI-model voorspelt gewrichtsschade bij niet-ernstige hemofilie

Hoge incidentie van langdurige klachten na longembolie bij kinderen

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Hoge incidentie van langdurige klachten na longembolie bij kinderen

Leeftijdsafhankelijke D-dimeer verlaagt onnodige beeldvorming bij DVT

jun 2025 | Benigne hematologie

Lees meer over Leeftijdsafhankelijke D-dimeer verlaagt onnodige beeldvorming bij DVT

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Behandeling AML, de verpleegkundig specialist

okt 2020

Lees meer over Behandeling AML, de verpleegkundig specialist

Podcast Hematology App

jul 2020

Lees meer over Podcast Hematology App

Stamceltransplantatie bij AML

apr 2020 | Transplantatie

Lees meer over Stamceltransplantatie bij AML

AML-behandeling in de perifere setting

apr 2020

Lees meer over AML-behandeling in de perifere setting

MedNet Hematologie 2025-05

nov 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-05

MedNet Hematologie special CAR T

nov 2025

Lees meer over MedNet Hematologie special CAR T

MedNet Hematologie 2025-04

sep 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-04

MedNet Hematologie 2025-03

jul 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-03

MedNet Hematologie 2025-02

mei 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-02

MedNet Hematologie 2025-01

feb 2025

Lees meer over MedNet Hematologie 2025-01

MedNet Hematologie 2024-06

dec 2024

Lees meer over MedNet Hematologie 2024-06

MedNet Hematologie special CAR T

nov 2024

Lees meer over MedNet Hematologie special CAR T

MedNet Hematologie 2024-05

okt 2024

Lees meer over MedNet Hematologie 2024-05

BTK-remmer pirtobrutinib in R/R mantelcellymfoom

okt 2022

Lees meer over BTK-remmer pirtobrutinib in R/R mantelcellymfoom

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID