Waardegedreven zorg: pionieren voor de patiënt

Delen via:

Verspilling tegengaan en waarde toevoegen voor de patiënt. Dat is waar het om gaat bij waardegedreven zorg. De Vlaamse dermatoloog prof. dr. Jo Lambert is een pionier op dit gebied. Binnen het UZ Gent richtte zij PsoPlus op: een integrated practice unit (IPU) voor patiënten met psoriasis. De komende jaren hoopt zij aan te tonen dat het concept van waardegedreven zorg meerwaarde heeft boven de klassieke manier van zorg verlenen.

De interesse om in de geneeskunde op een andere manier te werken ontstond voor Lambert al op jonge leeftijd. “Sinds mijn kinderjaren heb ik last van atopische dermatitis. Hierdoor weet ik wat het leven met een chronische huidziekte betekent. En ervaar ik een mismatch tussen de wereld van de patiënt en die van de zorgverlener. Als patiënt wil je graag aandacht voor jouw persoonlijke situatie en problemen. Als zorgverlener wil je tijdens een consult zoveel mogelijk aspecten van de ziekte en mogelijke behandelingen bespreken. Dit gaat niet altijd samen. In mijn praktijk als dermatoloog zie ik veel patiënten met psoriasis. Zo’n 10 tot 12 jaar geleden waren er in korte tijd veel doorbraken op het gebied van deze ziekte. Er kwamen nieuwe geneesmiddelen op de markt, zoals biologicals, en er ontstond meer inzicht in de etiologie. Zo leerden we dat psoriasis niet enkel een huidaandoening is, maar vaak samen voorkomt met bijvoorbeeld artritis, cardiovasculair lijden en insulineresistentie. Mijn proces in de spreekkamer was niet afgesteld op dit brede beeld. Tijdens een consult van 15 minuten kon ik onmogelijk al deze aspecten bespreken. Dat was voor mij de aanleiding om het anders aan te pakken.”

Tailored approach

Lambert besteedt nu niet alleen méér tijd aan haar patiënten, zij maakt ook efficiënter gebruik van deze tijd. “Allereerst ben ik gaan samenwerken met verpleegkundigen. Voordat een patiënt bij mij komt, houden zij een intakegesprek. Hierdoor heb ik, al voor het eerste gesprek, een beeld van de patiënt en de punten waarop ik mij tijdens het consult wil richten. Daarnaast heb ik, van 2006 tot 2018, een groepsprogramma aangeboden voor patiënten met een chronische huidaandoening. Dit richtte zich op 3 aspecten: gezondheidswijsheid, leefstijl en stressreductie. Hiermee gaf ik patiënten handvatten om meer aan zelfzorg te doen.”

Een gerandomiseerde studie liet zien dat deze holistische aanpak werkte: patiënten die naast de klassieke aanpak het groepsprogramma volgden waren klinisch significant sneller beter, bewogen meer en hadden minder psychische klachten.1 “Helaas zag ik ook dat het gunstige effect na verloop van tijd weer verdween. In 2012 richtte ik PsoPlus op, een multidisciplinair consult voor psoriasispatiënten waarbij we inspelen op het individuele profiel van een patiënt.2 Deze nieuwe manier van werken levert wederom goede resultaten op. Patiënten zijn sneller letselvrij en komen minder vaak op consult dan bij een klassieke benadering. Toch kwam er ook commentaar. Collega’s vroegen of ik niet te veel middelen stopte in mijn werkwijze. Dit triggert mij om aan te tonen dat de uitkomsten en kosten juist goed in balans zijn. Misschien maak ik met PsoPlus wel iets hogere kosten, ik denk ook dat ik betere uitkomsten bereik.”

Waardegedreven zorg

“In 2017 maakte ik kennis met het paradigma van Michael Porter en Elizabeth Teisberg dat zich richt op value-based healthcare (VBHC), ofwel waardegedreven zorg (zie kader).3 Zij stellen dat de waarde die je creëert gelijk is aan de uitkomsten voor de patiënt gedeeld door de gemaakte kosten. Ik besloot om dit concept binnen PsoPlus toe te passen en zo de waarde van mijn consulten vast te stellen.” Een van de componenten van waardegedreven is dat zorgverleners hun patiënten multidisciplinaire zorg aanbieden die de ‘full cycle of care’ omvat. “Dat wil zeggen dat je een ‘integrated practice unit’ (IPU) organiseert; een multidisciplinair team dat ook kijkt naar de comorbiditeiten die patiënten vaak ervaren. In het geval van psoriasis kun je, naast een dermatoloog, bijvoorbeeld denken aan een reumatoloog die zich buigt over klachten van artritis en een diëtist voor psoriasispatiënten met overgewicht.” Een IPU is ook meer dan multidisciplinair werken. “Je vormt een team rond een patiënt en zijn aandoening en bespreekt regelmatig de resultaten en mogelijke verbeteringen met elkaar. In een ideale situatie heb je ook een gezamenlijk budget over de betrokken afdelingen heen.”

Een tweede component van VBHC is dat je de uitkomsten van de zorg meet. “Voor psoriasis bestond er nog geen goede uitkomstset. Promovendus Niels Hilhorst heeft, op basis van een systematische literatuurreview en focusgroep, zo’n set gedefinieerd.4 Deze bevat 21 uitkomstmaten die voor patiënten relevant zijn, zoals de symptoomcontrole, de effectiviteit en veiligheid van een behandeling, de kwaliteit van leven en een goede communicatie met de zorgverlener.”

Naast de uitkomsten is inzicht in de kosten belangrijk. “Hiervoor gebruiken we de methode van time-driven activity-based costing (TD-ABC). Hiermee kijk je per patiënt welke activiteiten je verricht en hoeveel tijd dit kost. Bijvoorbeeld hoeveel minuten je besteedt aan een consult of aan het bekijken van labresultaten. Dit doe ik niet alleen. Ook de verpleegkundigen, collega medisch specialisten en het administratieve personeel meten hun tijdsbesteding op deze manier. Zo brengen we precies in kaart hoeveel tijd we in een jaar besteden om de ‘full cycle of care’ te leveren voor één patiënt.” Om tijdens een consult zo efficiënt mogelijk te werken vullen patiënten, voorafgaand aan hun bezoek aan het ziekenhuis, een aantal vragenlijsten in. Daarnaast laten zij alvast hun bloed en urine analyseren bij de huisarts. “Op deze manier zijn wij als team goed geïnformeerd op het moment dat een patiënt bij ons komt en kunnen we meteen aan de slag met wat belangrijk is. Ook dat voegt waarde toe aan het zorgproces.”

Effect meten

Of de waardegedreven aanpak daadwerkelijk effect heeft zal de komende jaren blijken. Sinds maart 2023 loopt in het UZ Gent de IRIS-trial.5 In deze studie volgt Lambert met haar team alle nieuwe patiënten die instappen in PsoPlus minimaal 1 jaar lang systematisch. Zij meten zowel de uitkomsten als de kosten van de zorg. De waarde van de zorg berekenen zij vervolgens met behulp van een ‘data envelopment analysis’ (DEA). “Dit model geeft een waarde van 0 tot 1, waarbij 0 betekent dat de gebruikte middelen niet efficiënt zijn ingezet en 1 dat de middelen optimaal zijn benut om de best mogelijke uitkomst voor de patiënt te bereiken.” Aan de IRIS-studie doen momenteel 175 patiënten mee. De bedoeling is om in het komende jaar nog 175 patiënten te includeren. In het voorjaar van 2025 hoopt Lambert de eerste resultaten te presenteren.

Toekomst

Voor de toekomst heeft Lambert voldoende plannen. ‘Binnen het UZ Gent gaan we het model van waardegedreven zorg toepassen bij een tweede ziektebeeld: hidradenitis suppurativa. Daarnaast gaan we in het voorjaar van 2024, in samenwerking met internationale experts, de door onze groep ontwikkelde uitkomstenset valideren. “Als deze set internationaal erkend is en meerdere centra die gaan meten, kunnen we de patiëntwaarde ook tussen verschillende landen vergelijken. Tot slot zou ik graag een learning community oprichten op het gebied van waardegedreven zorg. Samen met andere pioniers kunnen we dan meer bekendheid geven aan het concept, resultaten tonen en opleiding organiseren.”

Waardegedreven zorg

Het concept van value-based healthcare (VBHC), ofwel waardegedreven zorg, is in 2006 beschreven door Michael Porter en Elizabeth Teisberg.3 Het doel is om, over het volledige spectrum van de zorg, een hoge waarde voor de patiënt te creëren. Deze waarde wordt uitgedrukt als de uitkomsten voor de patiënt gedeeld door de kosten die gemaakt worden om deze uitkomsten te bereiken.

Om een bestaand zorgsysteem om te zetten naar een waardegedreven zorgsysteem zijn 6 componenten van belang:4

  1. Organiseer integrated practice units (IPU’s) rondom een medische aandoening;
  2. Meet de uitkomsten en kosten voor iedere patiënt;
  3. Hervorm het betalingssysteem van ‘fee-for-service’ naar ‘fee-for-value’;
  4. Integreer zorg over de afdelingsmuren heen;
  5. Vergroot het geografisch bereik;
  6. Bouw een IT-platform om de digitale data rondom een patiënt te monitoren.

Referenties

  1. Bostoen J, et al. An educational programme for patients with psoriasis and atopic dermatitis: a prospective randomized controlled trial. Br J Dermatol. 2012;167(5):1025-31.
  2. Hilhorst et al. PsoPlus: an integrated practice unit for psoriasis. Dermatology 2023;239:334-44.
  3. Porter ME, Teisberg EO. Redefining health care: creating value-based competition on results. Boston: Harvard Business School Press; 2006.
  4. Hilhorst et al. Initiating value-based healthcare in psoriasis: Proposing a value-based outcome set for daily clinical practice
  5. Hilhorst N, et al. Value in psoriasis (IRIS) trial: implementing value-based healthcare in psoriasis management – a 1-year prospective clinical study to evaluate feasibility and value creation. BMJ Open 2023;13:e067504.

Zasocitinib toont superioriteit ten opzichte van deucravacitinib bij plaque psoriasis

jun 2026 | Psoriasis

Lees meer over Zasocitinib toont superioriteit ten opzichte van deucravacitinib bij plaque psoriasis

Sms-berichten voor cardiovasculaire risicopreventie bij psoriasis

jun 2026 | Psoriasis

Lees meer over Sms-berichten voor cardiovasculaire risicopreventie bij psoriasis

Risico op huidkanker bij patiënten met chronische lymfatische leukemie

jun 2026 | Dermato-oncologie, Leukemie

Lees meer over Risico op huidkanker bij patiënten met chronische lymfatische leukemie

NHG: miconazol nagellak niet meer aanbevolen bij onychomycosen

jun 2026 | Schimmelinfecties

Lees meer over NHG: miconazol nagellak niet meer aanbevolen bij onychomycosen

Oraal ivermectine plus permetrine-crème 5% bij ernstige scabiës

jun 2026 | Parasitaire infecties

Lees meer over Oraal ivermectine plus permetrine-crème 5% bij ernstige scabiës

Toegankelijkheid van nieuwe kankergeneesmiddelen halveert in Nederland

jun 2026

Lees meer over Toegankelijkheid van nieuwe kankergeneesmiddelen halveert in Nederland

Van data naar doen! Het veranderende behandellandschap van atopisch eczeem en prurigo nodularis

11 nov 2026 om 20:00 | Eczeem

Lees meer over Van data naar doen! Het veranderende behandellandschap van atopisch eczeem en prurigo nodularis

DERMA Exposed Quiz: Grip op chronisch handeczeem

3 nov 2026 om 20:00 | Eczeem

Lees meer over DERMA Exposed Quiz: Grip op chronisch handeczeem

Live Q&A Summer School Huidkanker

20 aug 2026 om 20:00 | Dermato-oncologie

Lees meer over Live Q&A Summer School Huidkanker

Psoriatic disease: één ziekte, één zorgpad

29 jun 2026 om 20:00 | Arthritis psoriatica, Psoriasis

Lees meer over Psoriatic disease: één ziekte, één zorgpad

Derma Unplugged 2.0: De connectie tussen HS en PsO met echte gesprekken en casuïstiek

1 jun 2026 om 20:00 | Immuun-inflammatoire dermatosen, Psoriasis

Lees meer over Derma Unplugged 2.0: De connectie tussen HS en PsO met echte gesprekken en casuïstiek

Gevorderd CTCL: van richtlijn naar realiteit

15 jan 2026 om 19:30 | Lymfoom

Lees meer over Gevorderd CTCL: van richtlijn naar realiteit

Masterclass hidradenitis suppurativa
HS is een marathon; geen sprint

24 nov 2025 om 20:00 | Immuun-inflammatoire dermatosen

Lees meer over Masterclass hidradenitis suppurativa
HS is een marathon; geen sprint

Van data naar doen! Laatste inzichten in systemische behandeling van atopisch eczeem en prurigo nodularis

19 nov 2025 om 20:00 | Eczeem

Lees meer over Van data naar doen! Laatste inzichten in systemische behandeling van atopisch eczeem en prurigo nodularis

Derma Unplugged: De connectie tussen HS en PsO met echte gesprekken en casuïstiek

10 nov 2025 om 19:30 | Immuun-inflammatoire dermatosen, Psoriasis

Lees meer over Derma Unplugged: De connectie tussen HS en PsO met echte gesprekken en casuïstiek

E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Lymfoom

Lees meer over E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

AAD in het Groen 2027

maandag 31 mei 2027 t/m dinsdag 1 jun 2027

Lees meer over AAD in het Groen 2027

Remibrutinib laat effect zien bij chronische induceerbare urticaria

jun 2026

Lees meer over Remibrutinib laat effect zien bij chronische induceerbare urticaria

Eenmalige CRISPR-behandeling vermindert HAE-aanvallen met 87%

jun 2026

Lees meer over Eenmalige CRISPR-behandeling vermindert HAE-aanvallen met 87%

Planetary health voortaan onderdeel van richtlijnen

jun 2026 | Astma, Eczeem

Lees meer over Planetary health voortaan onderdeel van richtlijnen

Instinker: een allergie die niet in het ingrediënt zit

jun 2026 | Eczeem

Lees meer over Instinker: een allergie die niet in het ingrediënt zit

Naar minimale ziekteactiviteit dankzij een precisiebenadering

jun 2026 | Eczeem

Lees meer over Naar minimale ziekteactiviteit dankzij een precisiebenadering

Helft PsA-patiënten bereikt ACR50 na 52 weken izokibep

jun 2026 | Arthritis psoriatica

Lees meer over Helft PsA-patiënten bereikt ACR50 na 52 weken izokibep

Machinelearningmodel voorspelt huidverbetering bij sclerose vroeg en accuraat

nov 2025 | Sclerodermie

Lees meer over Machinelearningmodel voorspelt huidverbetering bij sclerose vroeg en accuraat

De expert tipt: deze ACR-presentaties zijn direct toepasbaar in de praktijk

nov 2025 | Arthritis psoriatica, Psoriasis, Reumatoïde artritis, Systemische lupus erythematodes

Lees meer over De expert tipt: deze ACR-presentaties zijn direct toepasbaar in de praktijk

Late breaker: deucravacitinib bij PsA werkzaam en veilig tot week 52

nov 2025 | Arthritis psoriatica

Lees meer over Late breaker: deucravacitinib bij PsA werkzaam en veilig tot week 52

Podcast 3 (pre)maligne huidafwijkingen - Aandoeningen onder de loep

jan 2025

Lees meer over Podcast 3 (pre)maligne huidafwijkingen - Aandoeningen onder de loep

Podcast 2 (pre)maligne huidafwijkingen - behandeling onder de loep

jan 2025

Lees meer over Podcast 2 (pre)maligne huidafwijkingen - behandeling onder de loep

Podcast 1 (pre)maligne huidafwijkingen - Biopteren onder de loep

jan 2025

Lees meer over Podcast 1 (pre)maligne huidafwijkingen - Biopteren onder de loep

Podcastserie (pre)maligne huidafwijkingen

jan 2025

Lees meer over Podcastserie (pre)maligne huidafwijkingen

Podcastserie Psoriasis

nov 2023 | Arthritis psoriatica, Diabetes, Psoriasis

Lees meer over Podcastserie Psoriasis

Psoriatic Disease: het belang van anamnese en het herkennen van rode vlaggen

nov 2022 | Psoriasis

Lees meer over Psoriatic Disease: het belang van anamnese en het herkennen van rode vlaggen

Conventioneel systemische therapie; is dat nog nodig?

okt 2022 | Psoriasis

Lees meer over Conventioneel systemische therapie; is dat nog nodig?

Psoriasis - Why is real world evidence data important?

nov 2020 | Psoriasis

Lees meer over Psoriasis - Why is real world evidence data important?

The ambition in the treatment of psoriasis

okt 2019 | Psoriasis

Lees meer over The ambition in the treatment of psoriasis

MedNet Dermatologie 2026-01

apr 2026

Lees meer over MedNet Dermatologie 2026-01

MedNet Dermatologie 2025-04

dec 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-04

MedNet Dermatologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-03

MedNet Dermatologie 2025-02

jul 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-02

MedNet Dermatologie 2025-01

apr 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-01

MedNet Dermatologie 2024-04

okt 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-04

MedNet Dermatologie 2024-03

jun 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-03

MedNet Dermatologie 2024-02

apr 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-02

MedNet Dermatologie 2024-01

mrt 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-01

MedNet Summer School Huidkanker

apr 2026

Lees meer over MedNet Summer School Huidkanker

Whitepaper: Behandeling van ernstige inflammatoire acne vulgaris zonder oraal isotretinoïne

apr 2026

Lees meer over Whitepaper: Behandeling van ernstige inflammatoire acne vulgaris zonder oraal isotretinoïne

Slimmer behandelen: nieuwe inzichten in dermatologie

apr 2026

Lees meer over Slimmer behandelen: nieuwe inzichten in dermatologie

Whitepaper: Verbetering van antibioticagebruik bij acneïforme dermatosen

jul 2025 | Antibioticaresistentie

Lees meer over Whitepaper: Verbetering van antibioticagebruik bij acneïforme dermatosen

Whitepaper: Congresverslag SPIN 2022: een must voor de dermatoloog!

dec 2022 | Psoriasis

Lees meer over Whitepaper: Congresverslag SPIN 2022: een must voor de dermatoloog!

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID