Het promotieonderzoek van aios Interne Geneeskunde Hedwig Vrijmoeth toont dat langdurige klachten 5% vaker voorkomen na de ziekte van Lyme dan in de algemene bevolking. Vrijmoeth promoveerde maandag 27 januari jl. aan de Radboud Universiteit in Nijmegen.
De ziekte van Lyme is goed te behandelen met antibiotica, maar sommige mensen houden na behandeling langdurig ernstige klachten, zoals vermoeidheid, pijn of concentratieproblemen. Er is nog veel onbekend over de oorzaak hiervan. Dit onderzoek, onder 1200 mensen die behandeld werden voor Lyme-ziekte, laat zien dat langdurige klachten 5% vaker voorkomen na Lyme-ziekte dan in de algemene bevolking.
Van vele mogelijke factoren, variërend van afweerreactie tot medicijngebruik, voorspellen vooral algemene kenmerken, zoals minder goed sociaal en fysiek functioneren en hogere angst- en depressiescores tijdens de acute infectie, de ontwikkeling van langdurige klachten. Uit fundamenteel onderzoek blijkt dat de afweerreactie tussen patiënten met Lyme verschilt en dat bepaalde genetische kenmerken geassocieerd zijn met hoger risico op Lyme-ziekte.
Vrijmoeth behaalde in 2014 cum laude haar Masterdiploma Geneeskunde aan de Radboud Universiteit. Aansluitend startte ze met dit promotieonderzoek naar langdurige klachten na behandeling voor Lymeziekte. Sinds 2023 is zij in opleiding tot internist.
Bron: