Een dagelijkse polypil met 3 soorten standaardmedicatie tegen hartfalen met verminderde ejectiefractie (HFrEF) leidt tot een betere hartfunctie, minder ziekenhuisopnamen en een hogere kwaliteit van leven dan gebruikelijke zorg. Dit betekent een belangrijke vooruitgang in de behandeling van HFrEF, omdat deze aanpak de suboptimale toepassing van richtlijngestuurde medicamenteuze therapie (GDMT) adresseert.1
In de POLY-HF-studie werden 212 volwassenen met HFrEF (linkerventrikelejectiefractie (LVEF) ≤ 40%) geïncludeerd, van wie de meesten sociaal kwetsbaar waren. Dat laatste vertaalde zich in het feit dat 70% onverzekerd was en 43% voedselonzekerheid kende. Patiënten kregen gebruikelijke zorg met individuele titratie van medicatie (n = 104) of eenmaal daags een polypil met metoprolol, spironolacton en empagliflozine plus een aparte renine-angiotensine (RAAS)-remmer (n = 108).
Na 6 maanden was de ejectiefractie in de polypilgroep 3,4% hoger dan bij de mensen die gebruikelijke zorg kregen (39,9 vs. 36,5%; p = 0,024). Ook waren er 60% minder HF-opnamen en verbeterde de kwaliteit van leven, gemeten met de Kansas City Cardiomyopathy Questionnaire (KCCQ) (verschil 8,5 punten; p = 0,005). Bij 71% van de patiënten in de polypilgroep werd het volledige pakket van 4 door de richtlijnen aanbevolen soorten medicatie bereikt, tegenover 42% in de controlegroep.
De polypilaanpak zou dus een belangrijke stap kunnen zijn richting bredere implementatie van GDMT bij HF, vooral in populaties waar polyfarmacie en beperkte toegang tot zorg een probleem vormen. Hoewel het concept van de polypil veelbelovend is, vraagt de implementatie wel om zorgvuldige aandacht. De uitdaging bestaat eruit om te bepalen hoe omgegaan moet worden met bijwerkingen, bloeddruk- of nierfunctieveranderingen, waardoor het nodig zou kunnen zijn om te stoppen met het gebruik van een dergelijke polypil. De onderzoekers benadrukten dat deze studie vooral aantoonde dat therapietrouw en optimale dosering beter haalbaar worden met een gecombineerde pil.
Bron:
- Panday A, et al. A polypill strategy for heart failure with reduced ejection fraction: the POLY-HF Trial. AHA Congress 2025, session LBS.07.