Het UMC Utrecht krijgt een beurs van 4 miljoen euro voor de eerste klinische studie met op maat gemaakte therapie met bacteriofagen in Nederland voor patiënten met een terugkerende urineweginfectie. Het UMC Utrecht krijgt het geld uit de subsidieregeling Veelbelovende zorg van het Zorginstituut en ZonMw.
Naar schatting zijn in Nederland jaarlijks 1.250 patiënten met een terugkerende urineweginfectie die door antibioticaresistentie niet goed reageren op hun behandeling en in aanmerking komen voor een alternatieve therapie. Het voordeel van bacteriofagen is dat zij ook zouden kunnen werken tegen bacteriën die resistent zijn geworden tegen antibiotica.
Het bijzondere van deze studie is dat voor het eerst de precies passende faag wordt geselecteerd voor de bacterie die de patiënt bij zich heeft. Het onderzoek gaat uitgevoerd worden bij 150 mensen. De ene helft krijgt de gepersonaliseerde faagtherapie, de andere helft (de controlegroep) alleen een zoutoplossing. Na 4 weken wordt gekeken of er een verschil is tussen de groepen.
Om de juiste bacteriofagen te verkrijgen is het essentieel om in het UMC Utrecht zelf bacteriofagen te kunnen maken. Daarom gaat een belangrijk deel van de beurs naar het opzetten van de productie van bacteriofagen voor medicinaal gebruik.
Bron: