Hoewel een coloscopie wordt gezien als een onderzoek met een laag risico op bijwerkingen, komen deze wel degelijk voor. Deze meta-analyse van meer dan 38 miljoen coloscopieën geeft inzicht in de wereldwijde incidentie van gastro-intestinale en niet-gastro-intestinale bijwerkingen gerelateerd aan colonoscopie en onderstreept de noodzaak om de veiligheid van deze procedure te verbeteren.
Coloscopie is een van de meest uitgevoerde endoscopische onderzoeken en wordt over het algemeen gezien als een procedure met een laag risico op complicaties. Echter, wanneer er toch bijwerkingen optreden dan kunnen deze in de klinische praktijk leiden tot aanzienlijke problemen. Met deze update van een eerdere systematische review en meta-analyse wilden Chinese onderzoekers de wereldwijde incidentie van coloscopie-gerelateerde bijwerkingen schatten.
Ze doorzochten hiervoor meerdere literatuurdatabases naar studies op bevolkingsniveau die de incidentie van coloscopie-gerelateerde bijwerkingen rapporteerden (tot december 2024). Vervolgens voerden ze aparte meta-analyses uit voor gastro-intestinale en niet-gastro-intestinale bijwerkingen en subgroepanalyses op basis van factoren zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) regio, het publicatiejaar, de steekproefgrootte, de methode van dataverzameling en het onderzoeksdesign.
Uiteindelijk konden 82 studies uit 24 landen met in totaal 38,5 miljoen coloscopieën worden geïncludeerd. Van de gastro-intestinale bijwerkingen was de geschatte incidentie – uitgedrukt per 10.000 uitgevoerde coloscopieën – voor perforatie 5,15 (95%-BI 4,19-6,34; I2 = 99%), voor bloeding 18,39 (95%-BI 13,53-24,99; I2 = 100%) en voor miltletsel 0,61 (95%-BI 0,43-0,85; I2 = 93%). Van de niet-gastro-intestinale bijwerkingen was de incidentie voor cardiovasculaire events 52,11 (95%-BI 18,67-144,59; I2 = 100%), voor respiratoire events 4,26 (95%-BI 0,73-24,99; I2 = 100%) en voor coloscopie-gerelateerde sterfgevallen 0,18 (95%-BI 0,10-0,34; I2 = 74%). De resultaten van de subgroepanalyses liepen uiteen. Verder was het risico op bias in de meeste geïncludeerde studies laag tot matig.
Bron: