Italiaans onderzoek laat zien dat een ernstige depressieve stoornis (MDD) een sterkere negatieve invloed heeft op de ervaren kwaliteit van leven bij mannen dan bij vrouwen, ondanks de hogere MDD-prevalentie onder vrouwen.
Het doel van deze cross-sectionele populatiestudie was om de subjectieve impact van MDD op de gezondheidsgerelateerde kwaliteit van leven (HR-QoL) te onderzoeken bij mannen en vrouwen. De analyses werden uitgevoerd in een representatieve populatie uit 6 Italiaanse regio’s, waarbij MDD werd vastgesteld via semigestructureerde klinische interviews. De HR-QoL werd beoordeeld met de SF-12-vragenlijst en de Mood Disorder Questionnaire (MDQ) werd gebruikt om manie, hypomanie en subklinische hypomane symptomen te identificeren.
In totaal namen 2337 personen deel aan de studie; 43% was man en 42,7% was jonger dan 45 jaar. Hoewel de prevalentie van MDD hoger was bij vrouwen (6,2%) dan bij mannen (3,5%), bleek de negatieve impact op de kwaliteit van leven groter bij mannen. Mannen met MDS vertoonden significant lagere HR-QoL-scores in vergelijking met niet-depressieve mannen, een verschil dat groter was dan de overeenkomstige daling bij vrouwen. Er waren geen significante geslachtsverschillen in psychiatrische comorbiditeit. Mannen met een depressie vertoonden wel een trend voor een hogere MDQ-score, wat mogelijk wijst op een grotere mate van dysforie, prikkelbaarheid en ritmeverandering – dimensies die in toenemende mate worden erkend als kenmerkend voor een specifiek mannelijk depressief fenotype.
De bevindingen suggereren dat MDD bij mannen mogelijk ondergediagnosticeerd kan zijn, mede doordat symptomen anders tot uiting komen. De auteurs benadrukken het belang van gendersensitieve screenings‑ en interventiestrategieën om vroege herkenning te verbeteren.
Bron: