Patiënten met inflammatoire reumatische aandoeningen die behandeld worden met specifieke afweerremmende medicatie lopen een verhoogd risico op infecties, met name bij hogere doseringen rituximab en bij gebruik van JAK-remmers. Dat blijkt uit het promotieonderzoek van Merel Opdam (Radboudumc).
Hoewel immuunmodulerende middelen effectief en over het algemeen veilig zijn, kunnen ze het infectierisico verhogen. In het proefschrift wordt aangetoond dat bij rituximab het infectierisico dosisafhankelijk is. Daarnaast kan dit middel invloed hebben op de antistofspiegels in het bloed. Voor JAK-remmers werd een hoger infectierisico gevonden dan voor andere groepen afweerremmers, in het bijzonder voor herpes zoster.
Verder onderzocht Opdam hoe artsen en patiënten omgaan met afweerremmers tijdens een infectie. Opvattingen hierover blijken uiteen te lopen. Het tijdelijk onderbreken of juist continueren van medicatie tijdens een infectie leidde echter tot vergelijkbare uitkomsten, wat suggereert dat beide strategieën veilig kunnen zijn.
Opdam (1996) behaalde in 2020 cum laude haar Masterdiploma Geneeskunde aan de Radboud Universiteit en startte daarna met haar promotieonderzoek bij de afdeling reumatologie in de Sint Maartenskliniek en het Radboudumc. Vanaf 1 maart 2026 start ze als huisarts in opleiding aan de Universiteit van Maastricht.
Bron: