Intracranial aneurysms: family history and risk of rupture

Delen via:

De prevalentie van intracraniële aneurysmata is ongeveer 3%, wat betekent dat ongeveer 300.000 volwassenen in Nederland een aneurysma hebben. Ruptuur van een aneurysma resulteert in een aneurysmatische subarachnoïdale bloeding (aSAB). Dit heeft een hoge morbiditeit en mortaliteit, waarbij ongeveer een derde van de mensen overlijdt aan de gevolgen ervan. Charlotte Zuurbier wijdde haar proefschrift aan familiaire intracraniële aneurysmata. Zij promoveerde aan de Universiteit van Utrecht.

De belangrijkste groep personen met een sterk verhoogd risico op een aSAB zijn degenen die familieleden hebben die al eerder een aSAB hebben gehad. Bij personen met een positieve familieanamnese voor aSAB komen intracraniële aneurysmata vaker voor, namelijk bij ongeveer 10%. Afhankelijk van het aantal aangedane eerstegraads familieleden (ouders, broers en zussen, of kinderen) met een doorgemaakte aSAB kan het risico om ook een dergelijke bloeding te krijgen in de loop van het leven oplopen tot wel 25%. Bij personen met een positieve familieanamnese is screening op intracraniële aneurysmata kosteneffectief. Aneurysmata die op deze manier op tijd worden ontdekt, kunnen preventief behandeld worden voordat een aSAB optreedt. De behandeltechnieken zijn niet zonder risico op complicaties. Het risico op complicaties moet worden afgewogen tegen het risico op een ruptuur. Bij personen met een positieve familieanamnese voor aSAB is het risico op een ruptuur mogelijk ook hoger dan bij personen zonder een positieve familieanamnese.

Rol van gender

Intracraniële aneurysmata en aSAB komen vaker voor bij vrouwen dan bij mannen. Het is nog niet bekend of het hogere risico op een aSAB bij vrouwen kan worden verklaard door het vaker voorkomen van intracraniële aneurysmata bij vrouwen, door een hoger risico op een ruptuur van intracraniële aneurysmata bij vrouwen of door beide oorzaken.

Het doel van de studies in mijn proefschrift was ten eerste om de herkenning en screening van personen met een positieve familieanamnese voor aSAB te verbeteren en ten tweede om het effect van de risicofactoren positieve familieanamnese voor aSAB en daarnaast ook van geslacht op het ruptuurrisico van aneurysmata te onderzoeken.

Instrumenten ontwikkeld

Wij hebben een familieanamnese-vragenlijst ontwikkeld voor mensen in de bevolking die menen een eerstegraads familielid te hebben die een beroerte heeft gehad. Hiermee kunnen zij vaststellen of hun familielid een aSAB of een ander type beroerte heeft gehad. Met deze vragenlijst bestaand uit vier meerkeuzevragen over de symptomen, leeftijd tijdens de beroerte, uitleg over de beroerte door de toenmalige behandeld arts en de behandeling die voor de beroerte werd gegeven, kan worden nagegaan of dit een aSAB is geweest. De familieanamnese-vragenlijst heeft een sensitiviteit van 97% en een specificiteit van 93%.

Ook hebben wij twee predictiemodellen ontwikkeld waarmee het risico op een intracranieel aneurysma kan worden voorspeld bij het eerste screeningsmoment en tijdens de vervolgscreening van personen met een positieve familieanamnese voor aSAB. Het risico op een aneurysma tijdens het eerste screeningsmoment varieert van een kans van 5% bij jonge personen met twee aangedane familieleden, zonder hypertensie die nooit gerookt hebben, tot een kans van 36% bij personen ouder dan 60 jaar met drie of meer aangedane familieleden, met hypertensie en die roken of gerookt hebben. Het risico op een aneurysma tijdens vervolgscreening varieert van een kans van 2% bij jonge mannen zonder een eerder aneurysma of aSAB, vijf jaar na de eerste screening tot een kans van 28% bij oudere vrouwen met een eerder aneurysma of aSAB, tien jaar na de eerste screening.

Resultaten

Door middel van twee individuele meta-analyses op patiëntendata hebben wij onderzocht in hoeverre patiënten met een positieve familieanamnese voor aSAB een hoger risico op een ruptuur hebben dan patiënten die dit niet hadden en of vrouwen een hoger risico op een ruptuur hebben dan mannen. Aangezien wij in een studie hadden onderzocht dat binnen families broers en zussen een hoger risico op aSAB hebben dan ouders en kinderen, hebben wij in eerste instantie alleen de cohorten onderzocht waarin eerstegraads familieleden werden gedefinieerd als ouders, broers en zussen of kinderen. Het risico op een ruptuur was 2,5 keer hoger bij patiënten met een positieve familieanamnese voor aSAB dan bij patiënten die dit niet hadden. Vrouwen hadden een 1,5 keer groter risico op een ruptuur dan mannen.

Samengevat helpen de resultaten van mijn proefschrift ons om de herkenning en screening van personen met een positieve familieanamnese voor aSAB te verbeteren. Ook blijkt een agressievere preventieve behandelingsaanpak bij personen met een positieve familieanamnese voor aSAB gerechtvaardigd te zijn.

Dr. C. Zuurbier

Diepe hersenstimulatie veilig bij ernstige tinnitus

dec 2025

Lees meer over Diepe hersenstimulatie veilig bij ernstige tinnitus

MRI-beelden laten voor het eerst zien hoe hersenvocht het brein schoonspoelt

dec 2025 | Dementie, Neuro-vasculair

Lees meer over MRI-beelden laten voor het eerst zien hoe hersenvocht het brein schoonspoelt

Leefstijlaanpassingen kunnen achteruitgang bij parkinson mogelijk afremmen

nov 2025 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Leefstijlaanpassingen kunnen achteruitgang bij parkinson mogelijk afremmen

MRI-innovatie geeft beter inzicht in het bewegende lichaam

nov 2025 | Artrose, Hartfalen, Neuro-musculair

Lees meer over MRI-innovatie geeft beter inzicht in het bewegende lichaam

Vijf nieuwe onderzoeken naar kinderkanker van start dankzij KiKa

nov 2025 | Bot en wekedelentumoren, Immuuntherapie, Lymfoom, Neuro-oncologie

Lees meer over Vijf nieuwe onderzoeken naar kinderkanker van start dankzij KiKa

Groeiend bewijs: maak leefstijlinterventies belangrijker en toegankelijker

nov 2025

Lees meer over Groeiend bewijs: maak leefstijlinterventies belangrijker en toegankelijker

Neurologisch Jaaroverzicht 2025

15 dec 2025 om 20:00 | Bewegingsstoornissen, Dementie, Hoofdpijn, Multipele Sclerose

Lees meer over Neurologisch Jaaroverzicht 2025

Parkinson: Dopaminerge infusietherapie - Ervaringen uit de praktijk

4 dec 2025 om 20:00 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Parkinson: Dopaminerge infusietherapie - Ervaringen uit de praktijk

Benefit-Risk Ratio bij DMT's in MS: dilemma’s van de behandelaar

25 nov 2025 om 19:30 | Multipele Sclerose

Lees meer over Benefit-Risk Ratio bij DMT's in MS: dilemma’s van de behandelaar

Ouder worden met MS

12 nov 2025 om 20:30 | Multipele Sclerose

Lees meer over Ouder worden met MS

Keynote webinar | Spotlight on functional neurological disorder

20 okt 2025 om 18:00

Lees meer over Keynote webinar | Spotlight on functional neurological disorder

Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

2 jul 2025 om 20:00 | Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

Kosteneffectiviteit van MS-medicatie in de praktijk

12 mei 2025 om 20:00 | Multipele Sclerose

Lees meer over Kosteneffectiviteit van MS-medicatie in de praktijk

Overmatige slaperigheid overdag bij OSA & narcolepsie: de laatste inzichten

22 jan 2025 om 20:00

Lees meer over Overmatige slaperigheid overdag bij OSA & narcolepsie: de laatste inzichten

Neurologisch Jaaroverzicht 2024

17 dec 2024 om 20:00 | Bewegingsstoornissen, Dementie, Hoofdpijn, Multipele Sclerose

Lees meer over Neurologisch Jaaroverzicht 2024
Er zijn geen e-learnings gevonden.

MS Symposium: Naar een Beter Begrip van MS-Progressie

maandag 19 jan 2026 van 18:00 tot 21:30 | Multipele Sclerose

Lees meer over MS Symposium: Naar een Beter Begrip van MS-Progressie

ECTRIMS NL 2026

woensdag 21 okt 2026 t/m vrijdag 23 okt 2026 | Multipele Sclerose

Lees meer over ECTRIMS NL 2026

Geen dosistitratie nodig na korte stop in gebruik ozanimod

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Geen dosistitratie nodig na korte stop in gebruik ozanimod

Radiologisch geïsoleerd syndroom en het risico op ontwikkeling van MS

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Radiologisch geïsoleerd syndroom en het risico op ontwikkeling van MS

Progressie onafhankelijk van relapse-activiteit gaat samen met wittestofdegeneratie

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Progressie onafhankelijk van relapse-activiteit gaat samen met wittestofdegeneratie

Cladribine heeft vooral invloed op B-geheugencellen

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Cladribine heeft vooral invloed op B-geheugencellen

Lage ziekteactiviteit voor, tijdens en na de zwangerschap bij gebruik ocrelizumab

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Lage ziekteactiviteit voor, tijdens en na de zwangerschap bij gebruik ocrelizumab

Interacties tussen genen en de omgeving bij kinderen met MS

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Interacties tussen genen en de omgeving bij kinderen met MS

GFAP in serum mogelijk geschikte biomarker voor hersenweefselschade bij progressieve MS

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over GFAP in serum mogelijk geschikte biomarker voor hersenweefselschade bij progressieve MS

Genetische risicovariant voor ziekteprogressie hangt samen met meer laesies

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Genetische risicovariant voor ziekteprogressie hangt samen met meer laesies

Artificiële intelligentie kan helpen bij de diagnostiek van secundair progressieve MS

okt 2023 | Multipele Sclerose

Lees meer over Artificiële intelligentie kan helpen bij de diagnostiek van secundair progressieve MS

Podcast: AI in stroke - Using deep learning to predict clinical outcomes after stroke

jan 2024 | Neuro-vasculair

Lees meer over Podcast: AI in stroke - Using deep learning to predict clinical outcomes after stroke

Podcast: Stem cell therapy for PD - A new era for managing Parkinson’s disease?

dec 2023 | Bewegingsstoornissen

Lees meer over Podcast: Stem cell therapy for PD - A new era for managing Parkinson’s disease?

Real World Evidence in MS

jan 2020 | Multipele Sclerose

Lees meer over Real World Evidence in MS

MedNet Neurologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Neurologie 2025-03

MedNet Neurologie 2025-02

jun 2025

Lees meer over MedNet Neurologie 2025-02

MedNet Neurologie 2025-01

mrt 2025

Lees meer over MedNet Neurologie 2025-01

MedNet Neurologie 2024-04

dec 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-04

MedNet Neurologie 2024-03

sep 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-03

MedNet Neurologie 2024-02

jun 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-02

MedNet Neurologie 2024-01

mrt 2024

Lees meer over MedNet Neurologie 2024-01

MedNet Neurologie 2023-04

dec 2023

Lees meer over MedNet Neurologie 2023-04

MedNet Neurologie 2023-03

sep 2023

Lees meer over MedNet Neurologie 2023-03

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID