Verwijderen van blindedarm effectief bij colitis ulcerosa

Delen via:

Het verwijderen van de blindedarm bij colitis ulcerosa (CU) is een effectieve en veilige toevoeging aan de standaardbehandeling om remissie te behouden. Het leidt bij CU-patiënten met actieve ziekte zelfs vaker tot remissie dan switchen van een biological naar een JAK-remmer. Dat blijkt uit 2 recente studies van Amsterdam UMC. Hoofdonderzoekers dr. C.J. (Christianne) Buskens, chirurg in Amsterdam UMC en arts-onderzoeker dr. E. (Eva) Visser vertellen over de studies en de resultaten.

Vorig jaar zijn de resultaten gepubliceerd van de internationale ACCURE-studie.1 Deelnemers waren jongvolwassen patiënten met rustige ziekte in een eerste fase van de medicamenteuze behandeling. Zij werden gerandomiseerd voor het verwijderen van de blindedarm of doorgaan met medicijnen. De kans op een opvlamming bleek met appendectomie 20% lager dan met medicamenteuze behandeling.

Appendectomie effectief

In de eerste week van dit jaar kwamen de 1-jaars resultaten online van de COSTA-studie, die appendectomie vergeleek met switchen van een biological naar een JAK-remmer bij patiënten met actieve CU.2 In de appendectomiegroep waren 22 van de 67 patiënten (32,8%) na een jaar in remissie zonder therapiefalen, tegenover 6 van de 49 patiënten (12,2%) in de JAK-remmer groep. Appendectomie is dus effectief in het induceren en behouden van remissie. Verder bleek dat de ingreep veilig in dagbehandeling kan worden uitgevoerd bij deze patiëntengroep.

Beschermend effect

Observationele studies in de afgelopen jaren suggereerden al dat het verwijderen van de appendix een beschermend effect kan hebben op het ontstaan en verloop van CU. Kleine cohortstudies en case-control studies wezen bovendien op klinische voordelen van appendectomie bij bestaande CU, met postoperatief minder ziekteactiviteit. Buskens hoorde dit ook al tijdens haar opleiding: “Bij verwijdering van de appendix op kinderleeftijd krijg je geen CU. Dit werd in de collegezaal gebracht als een ‘fait-accompli’, zonder dat iemand wist waarom of hoe dit werkte. Inmiddels weten we dat de appendix, met zijn speciale biofilm, een soort blueprint van het microbioom bevat van waaruit het colon gekoloniseerd kan worden. Het is goed voorstelbaar dat deze rekolonisatie kan leiden tot een nieuwe opvlamming. Dat zou onder andere verklaren waarom het goed is voor een CU-patiënt om de appendix kwijt te zijn.”
Ondanks deze oude kennis over appendectomie verscheen pas in 2015 een eerste publicatie, van een Australische IBD-chirurg die bij 30 refractaire CU-patiënten de blindedarm had verwijderd in plaats van de hele dikke darm. Het bleek dat 90% van hen beter werd. Buskens, toen net IBD-chirurg in Amsterdam UMC, wilde daar iets mee doen. “De medisch-ethische commissie was terughoudend. Het ging immers om een operatie bij mensen met rustige ziekte, waartegen ook medicatie beschikbaar is. Uiteindelijk mocht ik de operatie als ‘compassionate use’ aanbieden aan CU-patiënten die op de wachtlijst stonden voor het verwijderen van de dikke darm. Dat werd de PASSION-studie.”

Alle moeite waard

Na een jaar had 60% van de patiënten uit de PASSION-studie nog steeds een dikke darm. De klachten waren dusdanig afgenomen dat zij geen colectomie meer nodig hadden. Met toestemming van de Medisch Ethische Toetsings Commissie (METC) startte toen de gerandomiseerde ACCURE-studie, met mensen in een vroege fase van het ziektebeeld. “Want retrospectieve populatie-gebaseerde studies in met name Scandinavië lieten zien dat het verwijderen van de blindedarm juist op jonge leeftijd beschermt bij CU”, aldus Buskens.

Het bleek erg lastig om deelnemers te vinden voor de ACCURE-studie. Patiënten met rustige ziekte zijn immers niet gemotiveerd voor een operatie. Ook de behandelend MDL-artsen vonden het moeilijk om het aan patiënten aan te bieden, omdat medicatie ook effectief kan zijn. Het heeft 10 jaar geduurd om de beoogde 200 patiënten te includeren. Maar het was alle moeite waard, concludeert Buskens. “Na appendectomie zijn er 20% minder opvlammingen dan met alleen medicamenteuze therapie. Deze operatie beschermt dus 1 op de 5 CU-patiënten tegen een nieuwe opvlamming. De tijd tot eerste opvlamming was met appendectomie ook significant langer.”

Hulp van patiëntenvereniging

De studie heeft Buskens veel hoofdbrekens gekost, blikt zij terug. Zo waren er artsen die aanvankelijk wilden meedoen, maar zich later terugtrokken omdat zij er moeite mee hadden om patiënten te vragen. “Het succes van de studie komt echt door de patiënten zelf. We vonden vooral deelnemers via de patiëntenvereniging. Die was erg geïnteresseerd en hebben er veel aandacht aan besteed via hun website, daardoor kwamen er spontaan aanmeldingen.”
Buskens is wel realistisch over de operatie: bij 1% van alle blindedarmoperaties zijn er complicaties zoals een abces of wondinfectie. “We moeten er dus niet lichtvoetig over doen. Maar het is een ingreep in dagbehandeling en na een week rust mag je in principe alles weer doen. We hebben overigens ook al langetermijnresultaten, omdat de studie zo lang duurde. We gaan die nog publiceren, maar ik kan alvast zeggen dat na gemiddeld 5,5 jaar het verschil in opvlammingen na appendectomie blijft. Patiënten hebben bovendien minder vaak sterke medicatie nodig. Dat raakt erg aan de kwaliteit van leven. Met remissie zonder medicatie voelt iemand zich minder patiënt. De positieve effecten zijn op de korte termijn vooral gerelateerd aan de ziekteverschijnselen, op de langetermijn meer aan de algemene kwaliteit van leven.”

Nieuwe richtlijn

Visser is eerste auteur van de publicatie over de ACCURE- en COSTA-studie. Zij neemt deel aan de richtlijncommissie van de Europese Crohn- en Colitis Vereniging (ECCO). Op korte termijn verschijnt een nieuwe richtlijn over CU, waarin appendectomie wordt genoemd als alternatieve behandeloptie. Visser heeft als promovendus de coördinatie van de ACCURE-studie overgenomen de laatste jaren. “Gelukkig liep de inclusie toen al goed. Er was veel enthousiasme bij patiënten. Met de appendices die in de studie zijn verwijderd, is de komende tijd nog veel basaal onderzoek mogelijk naar bijvoorbeeld de genetische achtergronden van CU. Het is wel gebleken dat niet iedereen reageert op appendectomie. Vervolgstudies moeten uitwijzen welke patiënten het meest profiteren van de ingreep en wat de langetermijneffecten zijn.”
Voor de COSTA-studie was het makkelijker om deelnemers te vinden, vertelt Visser. Patiënten in de ACCURE-studie hadden rustige ziekte, maar patiënten in de COSTA-studie hadden op dat moment klachten van CU, ondanks anti-TNF-behandeling. “Zij wilden daardoor graag deelnemen. Switchen naar een JAK-remmer wordt op dit moment gezien als de beste optie voor patiënten die ver in hun ziekteproces zijn. Nu blijkt dat appendectomie nog beter werkt om patiënten in remissie te krijgen.”
Als appendectomie op de langetermijn inderdaad leidt tot minder opvlammingen, minder medicatiegebruik en betere kwaliteit van leven, zou dat een grote verandering betekenen in de behandeling van CU. Buskens en Visser merken dat MDL-artsen geïnteresseerd zijn en samenwerking zoeken. Buskens: “In de praktijk worden CU-patiënten eerst uitgebreid behandeld met medicatie. Een operatie komt vaak pas ter sprake als niets meer helpt. Ik hoop dat in de toekomst chirurgen veel eerder bij de behandeling worden betrokken.”

Referenties:

  1. The ACCURE Study Group. Appendicectomy plus standard medical therapy versus standard medical therapy alone for maintenance of remission in ulcerative colitis (ACCURE): a pragmatic, open-label, international, randomised trial. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2025;10:550–61.
  2. Visser E, Reijntjes MA, Heuthorst L, et al. Appendicectomy versus switching to a JAK inhibitor in inducing remission in patients with active ulcerative colitis after biologic therapy failure (COSTA): 1-year results of a multicentre, prospective, cohort study. Lancet Gastroenterol Hepatol. 2026; published online.

Ontstoken appendix

Buskens vertelt dat appendectomie normaal gesproken wordt gedaan vanwege appendicitis. Door de lokale inflammatie of zelfs perforatie kan de operatie lastig zijn. “Maar de blindedarmen van CU-patiënten zijn in principe niet-aangetaste kleine organen. Dat maakt de operatie veel makkelijker. Opvallend is dat dit ogenschijnlijk onaangedane orgaan onder de microscoop in 50% van de patiënten toch ontstoken is. Wij denken dat de goede respons op appendectomie daaraan is gerelateerd.”
Deze microscopische ontsteking lijkt op CU en is anders dan bij acute appendicitis, voegt Visser hier aan toe. “In de COSTA-studie hebben we voorafgaand aan de operatie bij deelnemers de appendix onderzocht met een echo. We wilden nagaan of we daarmee op voorhand al konden voorspellen of iemand zou reageren op de operatie. Het lijkt erop dat mensen met een verdikte appendix beter reageren. Ook dat gaan we verder onderzoeken. Een echo is eenvoudig, onschadelijk en vrijwel iedere MDL-arts heeft een echo-apparaat in de spreekkamer. Het zou mooi en waardevol zijn als we daarmee patiënten kunnen selecteren voor de operatie.”

GERD en zuurremmers bij sclerodermie en SSc-ILD

apr 2023 | ILD, Sclerodermie

Lees meer over GERD en zuurremmers bij sclerodermie en SSc-ILD

Promotie: Opsporing en behandeling van darmpoliepen

apr 2023 | Endoscopie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Promotie: Opsporing en behandeling van darmpoliepen

Terugkeer van de EndoBarrier: is het gevaar geweken?

apr 2023 | Diabetes, Endoscopie

Lees meer over Terugkeer van de EndoBarrier: is het gevaar geweken?

Subsidie voor onderzoek naar glycanen bij darmkanker

apr 2023 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Subsidie voor onderzoek naar glycanen bij darmkanker

Beperk risico’s op hartinfarct en kanker bij gebruik JAK-remmers

apr 2023 | Eczeem, IBD, Myocardinfarct, Psoriasis, RA

Lees meer over Beperk risico’s op hartinfarct en kanker bij gebruik JAK-remmers

Intraveneuze paracetamol tegen persisterende pijn na endoscopische mucosale resectie

mrt 2023 | Endoscopie

Lees meer over Intraveneuze paracetamol tegen persisterende pijn na endoscopische mucosale resectie

Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

19 nov 2025 om 18:00

Lees meer over Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

2 jul 2025 om 20:00 | Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

Chronische Pancreatitis

8 apr 2025 om 20:00 | Pancreatitis

Lees meer over Chronische Pancreatitis

Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

19 feb 2025 | IBD

Lees meer over Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn
Er zijn geen e-learnings gevonden.

UEG in ORANJE 2026

zondag 18 okt 2026 van 18:00 tot 22:00

Lees meer over UEG in ORANJE 2026

Tasty&Healthy-dieet verbetert calprotectinespiegels bij eerstegraads familieleden van patiënten met de ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over Tasty&Healthy-dieet verbetert calprotectinespiegels bij eerstegraads familieleden van patiënten met de ziekte van Crohn

Transmurale genezing met risankizumab bij de ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over Transmurale genezing met risankizumab bij de ziekte van Crohn

Minder corticosteroïdgebruik bij patiënten met colitis ulcerosa die filgotinib krijgen

feb 2026 | IBD

Lees meer over Minder corticosteroïdgebruik bij patiënten met colitis ulcerosa die filgotinib krijgen

AI-tool onderscheidt verschillen in endoscopische ziekteactiviteit colitis ulcerosa beter dan mensen

feb 2026

Lees meer over AI-tool onderscheidt verschillen in endoscopische ziekteactiviteit colitis ulcerosa beter dan mensen

Veiligheid, farmacokinetiek en -dynamiek van ontunisertib bij FSCD

feb 2026 | IBD

Lees meer over Veiligheid, farmacokinetiek en -dynamiek van ontunisertib bij FSCD

10 jaar follow-up LIR!C: ileocaecale resectie versus infliximab voor de ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over 10 jaar follow-up LIR!C: ileocaecale resectie versus infliximab voor de ziekte van Crohn

Voorspellers van respons op TNF-remmers bij IBD dankzij registratiedata

feb 2026 | IBD

Lees meer over Voorspellers van respons op TNF-remmers bij IBD dankzij registratiedata

Icotrokinra vermindert systemische en lokale ontstekingsmarkers bij colitis ulcerosa in fase IIb-onderzoek

feb 2026 | IBD

Lees meer over Icotrokinra vermindert systemische en lokale ontstekingsmarkers bij colitis ulcerosa in fase IIb-onderzoek

Fecale microbiotatransplantatie voor actieve ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over Fecale microbiotatransplantatie voor actieve ziekte van Crohn

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

nov 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

sep 2023 | IBD

Lees meer over Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

Podcast Acute pancreatitis

apr 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Acute pancreatitis

Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

nov 2021

Lees meer over Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

MedNet Gastro-enterologie 2025-04

dec 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-04

MedNet Gastro-enterologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

jul 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

MedNet Gastro-enterologie 2025-02

jun 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-02

MedNet Gastro-enterologie 2025-01

mrt 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-01

MedNet Gastro-enterologie 2024-04

dec 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-04

MedNet Gastro-enterologie 2024-03

sep 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2024

jul 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2024

MedNet Gastro-enterologie 2024-02

jun 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-02

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID