Computer analyseert weefsel bij barrettslokdarm

Delen via:

Het Catharina Ziekenhuis Eindhoven, Amsterdam UMC en de Technische Universiteit Eindhoven hebben een computerondersteund systeem ontwikkeld dat weefsel kan analyseren bij patiënten met barrettslokdarm. Het systeem presteerde tijdens de ontwikkeling beter dan een internationale groep van algemeen endoscopisten. De resultaten van een eerste toepassing tijdens live endoscopieën zijn veelbelovend. MDL-arts dr. Wouter Curvers (Catharina Ziekenhuis, Eindhoven) denkt dat het systeem geschikt is voor real-time gebruik in de klinische praktijk.

Al decennialang wordt gesproken en gefilosofeerd over kunstmatige intelligentie. Maar de toepassing daarvan, ook in de zorg, was lange tijd niet haalbaar vanwege te weinig rekenkracht van computers. Dat veranderde door de game-industrie, waarvoor snelle processoren zijn ontwikkeld met veel rekenkracht. Het principe van kunstmatige intelligentie is dat de computer gaandeweg steeds meer kennis vergaart waarmee beslissingen kunnen worden genomen. “Dit zogeheten ‘deep learning’ kan bijvoorbeeld door de computer heel veel foto’s aan te bieden, waarbij de computer leert om deze te classificeren”, legt Curvers uit. “In de zorg is deze toepassing begonnen bij de radiologie. Sinds ongeveer drie jaar zien we kunstmatige intelligentie opkomen in de gastro-enterologie.”

Ook medische foto’s?

Barrettslokdarm is een geschikt onderwerp voor toepassing van een ‘computer aided’ detectie (CAD)-systeem, legt Curvers uit. “Omdat deze afwijking niet vaak voorkomt, hebben veel MDL-artsen er weinig ervaring mee waardoor vroege stadia vaak worden gemist. Het Catharina Ziekenhuis is een van de acht expertcentra voor barrettslokdarm en veel patiënten worden naar ons doorverwezen. Het idee is om het systeem met name te laten meekijken met MDL-artsen met weinig ervaring.”

Kan een computer afwijkend weefsel in de slokdarm herkennen? Dat is onderzocht en verder uitgewerkt met een student (inmiddels docent en postdoc) van de Technische Universiteit Eindhoven. Er kwamen publicaties en er kwam een samenwerkingsverband met het AMC in Amsterdam. “Daar is ons systeem uit voortgekomen. Bijzonder is dat wij een database hebben gebruikt met ongeveer een half miljoen foto’s van endoscopieën om de computer te trainen. In eerste instantie gebeurde dat met foto’s van alle intestinale segmenten, daarna met unieke hogeresolutiefoto’s van de slokdarm. Dat betrof zowel vroegstadium neoplasie in barrettslokdarm als non-dysplastische Barrett. Daarna gebruikten we 2 datasets, beide van 80 patiënten, om de prestatie van het systeem te testen. Een van die sets werd ook beoordeeld door 53 algemeen endoscopisten uit 4 landen met brede ervaring.”

Gevalideerd systeem

De publicatie over dit CAD-systeem verscheen eerder dit jaar in Gastroenterology.1 Het CAD-systeem classificeerde beelden met neoplasieën of non-dysplastische Barrett met 89% nauwkeurigheid, 90% gevoeligheid en 88% specificiteit. Met de set die ook werd beoordeeld door endoscopisten deed het CAD-systeem het beter: 88% vs. 73% nauwkeurigheid, 93% vs. 72% gevoeligheid en 83% vs. 74% specificiteit. Het CAD-systeem behaalde hogere nauwkeurigheid dan ieder van de algemeen endoscopisten, met vergelijkbare delineatie nauwkeurigheid. Bovendien identificeerde het systeem in circa 95% van de gevallen de optimale plaats voor biopsie van gedetecteerde neoplasieën. De onderzoekers concluderen dat zij een gevalideerd en gebenchmarked deep learning CAD-systeem hebben ontwikkeld voor de primaire detectie van neoplasieën bij patiënten met barrettslokdarm. Zij schreven ook te verwachten dat de prestaties van het systeem verder zullen verbeteren als het meer beelden en ook video-opnamen ziet.

Test in de praktijk

Vervolgens is het systeem in de praktijk getest tijdens endoscopische procedures bij 10 patiënten met non-dysplastische Barrett en 10 patiënten met bevestigde barrettneoplasieën.2 Het systeem analyseerde endoscopische beelden en gaf meteen terugkoppeling aan de endoscopist. De nauwkeurigheid, gevoeligheid en specificiteit van het CAD-systeem waren respectievelijk 90, 91 en 89%. 9 van de 10 neoplastische patiënten werden correct gediagnosticeerd. Slechts 1 non-dysplastische patiënt werd vals-positief beoordeeld. De conclusie in de publicatie is dat het systeem klaar is voor grotere, multicenter trials.

Curvers vindt de eerste resultaten veelbelovend. “Er zal zeker een vervolg komen op onze studie. We willen het systeem tijdens endoscopie ook gaan testen met videobeelden. Dat is technisch nog niet eenvoudig, omdat de slokdarm continu beweegt. Een alternatief is dat de arts meerdere goede foto’s maakt, bijvoorbeeld van iedere centimeter.”

Er zijn al wel CAD-systemen voor gebruik in de darmen, weet Curvers. Maar dit is het eerste systeem voor de slokdarm. Deze ontwikkeling zal doorzetten en hij verwacht dat artsen ermee zullen leren werken. “Aanvankelijk waren sommigen er huiverig voor en werden dit soort systemen als een bedreiging gezien. Maar dat hoeft niet. Computers zullen geen beslissingen voor de arts gaan nemen, ze geven alleen kansen aan dat een stukje weefsel wel of niet verdacht is. Daarmee is een CAD-systeem een handig extra gereedschap om nog betere afwegingen te kunnen maken.”

Bronnen:

  1. De Groof AJ, Struyvenberg MR, Van der Putten J, et al. Deep-Learning System Detects Neoplasia in Patients With Barrett’s Esophagus With Higher Accuracy Than Endoscopists in a Multistep Training and Validation Study With Benchmarking. Gastroenterology. 2020;158:915-29.
  2. De Groof AJ, Struyvenberg MR, Fockens KN, et al. Deep learning algorithm detection of Barrett’s neoplasia with high accuracy during live endoscopic procedures: a pilot study (with video). Gastrointestinal Endoscopy. 2020;91:1242-50.

Veelbelovend nieuw antibioticum geeft zijn geheimen prijs

dec 2025 | Antibioticaresistentie

Lees meer over Veelbelovend nieuw antibioticum geeft zijn geheimen prijs

Lage dosis acetylsalicylzuur bij PIK3CA-gemuteerd gelokaliseerd colorectaal carcinoom

nov 2025 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Lage dosis acetylsalicylzuur bij PIK3CA-gemuteerd gelokaliseerd colorectaal carcinoom

Neoadjuvant FOLFIRINOX versus gemcitabine-chemoradiotherapie bij (borderline) resectabel pancreascarcinoom

nov 2025 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Neoadjuvant FOLFIRINOX versus gemcitabine-chemoradiotherapie bij (borderline) resectabel pancreascarcinoom

Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

nov 2025 | Borstkanker, Dermato-oncologie, Immuuntherapie, Longoncologie, Uro-oncologie

Lees meer over Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

Onderzoek naar productie van ethanol door darmflora

nov 2025 | Hepatologie

Lees meer over Onderzoek naar productie van ethanol door darmflora

Coloncapsule-endoscopie versus conventionele coloscopie na diverticulitis van het colon

nov 2025 | Endoscopie

Lees meer over Coloncapsule-endoscopie versus conventionele coloscopie na diverticulitis van het colon

Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

19 nov 2025 om 18:00

Lees meer over Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

2 jul 2025 om 20:00 | Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

Chronische Pancreatitis

8 apr 2025 om 20:00 | Pancreatitis

Lees meer over Chronische Pancreatitis

Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

19 feb 2025 | IBD

Lees meer over Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn
Er zijn geen e-learnings gevonden.

ECCO in ORANJE 2026

donderdag 19 feb 2026 van 18:00 tot 21:45 | IBD

Lees meer over ECCO in ORANJE 2026

UEG in ORANJE 2026

zondag 18 okt 2026 van 18:00 tot 22:00

Lees meer over UEG in ORANJE 2026

NICHE-2: neoadjuvante immuuntherapie bij lokaal gevorderde MMR-deficiënte darmkanker

sep 2024 | Immuuntherapie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over NICHE-2: neoadjuvante immuuntherapie bij lokaal gevorderde MMR-deficiënte darmkanker

Kosten en waarde van immuuncheckpointremmers voor solide tumoren in Nederland

sep 2024 | Immuuntherapie

Lees meer over Kosten en waarde van immuuncheckpointremmers voor solide tumoren in Nederland

TACE plus lenvatinib en pembrolizumab verbetert PFS bij HCC

sep 2024 | Hepatologie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over TACE plus lenvatinib en pembrolizumab verbetert PFS bij HCC

Insulineresistentie gerelateerd aan 31 ziektes

sep 2024 | Bacteriële infecties, Bewegingsstoornissen, Diabetes, Jicht, Pancreatitis

Lees meer over Insulineresistentie gerelateerd aan 31 ziektes

AI-chatbot helpt bij het plannen van nieuwe afspraak bij no-show voor coloscopie

jun 2024 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over AI-chatbot helpt bij het plannen van nieuwe afspraak bij no-show voor coloscopie

Complete responsen met dostarlimab bij mismatch repair deficiënt lokaal gevorderd rectumcarcinoom lijken duurzaam

jun 2024 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie, Radiotherapie

Lees meer over Complete responsen met dostarlimab bij mismatch repair deficiënt lokaal gevorderd rectumcarcinoom lijken duurzaam

Duale immuuntherapie met nivolumab plus ipilimumab verbetert totale overleving van irresectabel hepatocellulair carcinoom

jun 2024 | Hepatologie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Duale immuuntherapie met nivolumab plus ipilimumab verbetert totale overleving van irresectabel hepatocellulair carcinoom

Levertransplantatie plus chemotherapie verlengt totale overleving bij irresectabele colorectale levermetastasen

jun 2024 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Levertransplantatie plus chemotherapie verlengt totale overleving bij irresectabele colorectale levermetastasen

Perioperatieve chemotherapie verbetert totale overleving bij resectabel oesofaguscarcinoom

jun 2024 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Perioperatieve chemotherapie verbetert totale overleving bij resectabel oesofaguscarcinoom

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

nov 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

sep 2023 | IBD

Lees meer over Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

Podcast Acute pancreatitis

apr 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Acute pancreatitis

Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

nov 2021

Lees meer over Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

MedNet Gastro-enterologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

jul 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

MedNet Gastro-enterologie 2025-02

jun 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-02

MedNet Gastro-enterologie 2025-01

mrt 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-01

MedNet Gastro-enterologie 2024-04

dec 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-04

MedNet Gastro-enterologie 2024-03

sep 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2024

jul 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2024

MedNet Gastro-enterologie 2024-02

jun 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-02

MedNet Gastro-enterologie 2024-01

mrt 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-01

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID