EUS-CDS vermindert risico op pancreatitis bij maligne galwegobstructie

Delen via:

Een Italiaans gerandomiseerd onderzoek vergeleek endoscopische echogeleide choledochoduodenostomie (EUS-CDS) met ERCP (endoscopisch retrograde cholangio- en pancreaticografie) als primaire drainage bij patiënten met maligne distale galwegobstructie.1 De studie laat zien dat EUS-CDS een veilig en effectief alternatief is voor ERCP, met een duidelijk voordeel wat betreft het optreden van postprocedurele pancreatitis. Gastro-enteroloog dr. R.P. (Rogier) Voermans (Amsterdam UMC) plaatst de bevindingen in perspectief.

De Italiaanse studie vormt een nieuwe aanvulling op het onderzoek naar EUS-CDS. Deze relatief nieuwe techniek is naar voren gekomen als een alternatieve aanpak voor ERCP, een methode die al tientallen jaren de standaardbehandeling is voor maligne distale galwegobstructie. Met EUS-CDS wordt vanuit de twaalfvingerige darm en de extrahepatische galwegen een choledochoduodenale anastomose gecreëerd met behulp van een stent. De methode omzeilt zo de papil van Vater, waardoor het risico op pancreatitis wordt verlaagd.

Postprocedurele pancreatitis

Eerdere onderzoeken waarin beide methoden met elkaar werden vergeleken, lieten geen verschil zien in het optreden van complicaties en pancreatitis, mogelijk door een te kleine onderzoekspopulatie en minder pancreatitis dan je zou verwachten na een ERCP. De Italiaanse onderzoekers keken daarom specifiek naar postprocedurele pancreatitis in een gerandomiseerd onderzoek. In totaal randomiseerden zij 220 patiënten met obstructieve geelzucht als gevolg van een maligne obstructie van de distale galwegen en een verwijde galweg (≥15 mm) naar EUS-CDS (n=111) of ERCP (n=109). EUS-CDS resulteerde in een significant lager risico op pancreatitis (1,8% vs. 7,3%; RR 0,25). Daarnaast was de behandeling vaker technisch succesvol bij EUS-CDS (94,6% vs. 78,9%). Daarentegen werd geen verschil gezien in klinisch succes, het totaal aantal complicaties en de algehele overleving. Volgens de onderzoekers ondersteunen deze resultaten de mogelijke rol van EUS-CDS als eerste keuze bij bepaalde patiënten met distale maligne obstructie.

Rogier Voermans stelt dat ERCP al ongeveer 40 tot 50 jaar de standaardbehandeling is bij patiënten met een maligne galwegobstructie. Voermans: “Vroeger gebeurde dat met plastic stents, tegenwoordig met metalen stents. In 80% van de gevallen is de ingreep in één keer succesvol. Een probleem is echter de relatief hoge kans op een alvleesklierontsteking, die bij ongeveer 8 tot 20% van de patiënten voorkomt. In deze studie was dat in de controlearm 7%. Dat kan niet alleen vervelende gevolgen hebben voor de patiënt, zoals bij een ernstige alvleesklierontsteking, maar ook een negatieve impact hebben op de oncologische behandeling doordat het een operatie kan verhinderen of bemoeilijken.”

Zorgvuldige patiëntenselectie

Opvallend is verder dat in Nederlandse data relatief hoge percentages pancreatitis na ERCP worden gezien, vertelt Voermans. “In een recente Nederlandse studie was dit 20%, en als je terugkijkt naar eerdere studies lag dat bijna iedere keer ruim boven de 15%. Het is niet helemaal duidelijk waar dit aan ligt, mogelijk aan een nauwkeurigere registratie. Maar dit laat wel zien dat er op het gebied van pancreatitispreventie nog meer winst te behalen is dan die 7 tot 8%.”

Dat EUS-CDS leidt tot minder gevallen van pancreatitis dan ERCP is geen onverwacht resultaat, stelt Voermans, ook al werd dit in eerdere studies niet gezien. Wel is het van belang dat de patiëntenselectie zorgvuldig gebeurt, benadrukt Voermans. “De galweg moet wijd genoeg zijn, minimaal 15 mm. Als dat zo is, is de kans op complicaties, zoals misplaatsen van de stent en gallekkage bij EUS-CDS heel laag. Bij een goede voorselectie heb je dus een hoog succespercentage, geen kans op pancreatitis, en een lage kans op andere complicaties. In dat opzicht is de vergelijking tussen de methoden niet helemaal eerlijk; als je primaire eindpunt iets is dat bij één methode niet voorkomt, is het niet vreemd dat je een verschil vindt.”

Voermans merkt daarbij op dat het optreden van bijwerkingen in beide groepen vergelijkbaar was. “Pancreatitis is natuurlijk belangrijk, maar andere bijwerkingen zijn dat ook. Als je naar het totale aantal bijwerkingen kijkt, was dit in beide onderzoeksarmen vergelijkbaar (EUS-CDS 19,8% vs. ERCP 21,1%).” Daarnaast gaat EUS-CDS gepaard met een risico op galwegontstekingen. Voermans: “Dat kwam bij bijna 12% van de patiënten in deze studie voor (11,7% vs. 7,3%). Maar dat risico kan met een relatief eenvoudige aanpassing – het plaatsen van een plastic buisje door de stent – aanzienlijk worden verminderd. Daarmee verklein je onder meer de kans dat er voedsel in de stent terechtkomt, omdat het buisje meebuigt richting de anale zijde van de twaalfvingerige darm. Eerder onderzoek vanuit het Amsterdam UMC liet zien dat met deze techniek de kans op cholangitis minder dan 5% is. In de Italiaanse studie werd vrijgelaten of er wel of niet een plastic buisje werd gebruikt. Als dat verplicht was geweest, is EUS-CDS mogelijk ook superieur wat betreft de totale kans op bijwerkingen.”

Nieuwe standaardbehandeling

Voermans verwacht dan ook dat EUS-CDS in de toekomst waarschijnlijk de nieuwe standaardbehandeling wordt bij maligne galwegobstructie. In Amsterdam UMC wordt de methode al veelvuldig toegepast. Voermans: “Wat mij betreft zou dit de standaard moeten zijn als de galweg wijd genoeg is. Ik zou er dan ook altijd een extra stent doorheen plaatsen om het risico op cholangitis te verminderen. Bij ons is dit al de standaard. Het belangrijkste voordeel is dat de ingreep meer gecontroleerd kan plaatsvinden dan ERCP, waarbij je als het ware op de tast een draad door de papil van Vater moet krijgen. Dat lukt dus slechts in 80% bij de eerste poging. Bij een verwijde galweg kun je op de echo direct zien of je goed zit. Dat verhoogt het technisch succes en verlaagt het risico op complicaties zoals pancreatitis aanzienlijk.”

“Daarnaast wordt de techniek steeds verder verbeterd; er worden onder meer nieuwe stents ontwikkeld. Wel moet nog een oplossing worden gevonden voor toepassing bij smalle galwegen en moet het risico op cholangitis verder omlaag. Ook moeten de leveringsproblemen worden opgelost (zie kader). Als dat eenmaal gebeurt, verwacht ik dat EUS-CDS over 5 tot 10 jaar voor iedereen de standaardbehandeling is.”

Veiligheidswaarschuwing leidt tot terugtrekking HOT Axios-stent

Een belangrijk aandachtspunt bij de beoordeling van de resultaten van de Italiaanse studie naar EUS-CDS en ERCP is dat de in de studie gebruikte stent, de 6×8 en 8x8mm HOT Axios-stent van producent Boston Scientific, momenteel van de markt is gehaald vanwege een veiligheidswaarschuwing. Er zijn meldingen van defecten in het toedieningssysteem waarbij de stent niet correct uitklapt. Dat kan leiden tot ernstige complicaties, zoals gallekage en overlijden. Voermans: “Eigenlijk is er op dit moment ook nog geen goed alternatief. Er lopen wel testen met verschillende andere stents. Dat is dus een groot probleem. Ik zou zeker niet aanraden om de procedure standaard uit te voeren met andere materialen.” Naar verwachting zal de stent op termijn weer beschikbaar komen.

Referentie:

  1. Anderloni A, Spdaccini M, Binda C, et al. Endoscopic Ultrasound-Guided Choledochoduodenostomy vs Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography in Malignant Distal Biliary Obstruction to Prevent Postprocedural Pancreatitis: A Randomized Trial. Gastroenterology. 2026;170:584–94.

IBD-patiënten wachten ruim 14 weken te lang op operatie

mei 2025 | Chirurgie, IBD

Lees meer over IBD-patiënten wachten ruim 14 weken te lang op operatie

Keuzehulp PDS moet patiënten helpen en artsen ontlasten

mei 2025

Lees meer over Keuzehulp PDS moet patiënten helpen en artsen ontlasten

Intake voor coloscopie kan grotendeels online

mei 2025 | Endoscopie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Intake voor coloscopie kan grotendeels online

Sleeve gastrectomie versus gastric bypass: wat zijn de resultaten na 10 jaar follow-up?

mei 2025 | Chirurgie

Lees meer over Sleeve gastrectomie versus gastric bypass: wat zijn de resultaten na 10 jaar follow-up?

Patiënten met darmkanker en een hoge BMI zijn langer vermoeid na chemotherapie

mei 2025 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Patiënten met darmkanker en een hoge BMI zijn langer vermoeid na chemotherapie

AI-modellen en pathologen even goed in beoordelen histologische remissie colitis ulcerosa

mei 2025 | IBD

Lees meer over AI-modellen en pathologen even goed in beoordelen histologische remissie colitis ulcerosa

Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

19 nov 2025 om 18:00

Lees meer over Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

2 jul 2025 om 20:00 | Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

Chronische Pancreatitis

8 apr 2025 om 20:00 | Pancreatitis

Lees meer over Chronische Pancreatitis

Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

19 feb 2025 | IBD

Lees meer over Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn
Er zijn geen e-learnings gevonden.

UEG in ORANJE 2026

zondag 18 okt 2026 van 18:30 tot 22:00 | Chirurgie, Hepatologie, IBD

Lees meer over UEG in ORANJE 2026

Tasty&Healthy-dieet verbetert calprotectinespiegels bij eerstegraads familieleden van patiënten met de ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over Tasty&Healthy-dieet verbetert calprotectinespiegels bij eerstegraads familieleden van patiënten met de ziekte van Crohn

Transmurale genezing met risankizumab bij de ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over Transmurale genezing met risankizumab bij de ziekte van Crohn

Minder corticosteroïdgebruik bij patiënten met colitis ulcerosa die filgotinib krijgen

feb 2026 | IBD

Lees meer over Minder corticosteroïdgebruik bij patiënten met colitis ulcerosa die filgotinib krijgen

AI-tool onderscheidt verschillen in endoscopische ziekteactiviteit colitis ulcerosa beter dan mensen

feb 2026

Lees meer over AI-tool onderscheidt verschillen in endoscopische ziekteactiviteit colitis ulcerosa beter dan mensen

Veiligheid, farmacokinetiek en -dynamiek van ontunisertib bij FSCD

feb 2026 | IBD

Lees meer over Veiligheid, farmacokinetiek en -dynamiek van ontunisertib bij FSCD

10 jaar follow-up LIR!C: ileocaecale resectie versus infliximab voor de ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over 10 jaar follow-up LIR!C: ileocaecale resectie versus infliximab voor de ziekte van Crohn

Voorspellers van respons op TNF-remmers bij IBD dankzij registratiedata

feb 2026 | IBD

Lees meer over Voorspellers van respons op TNF-remmers bij IBD dankzij registratiedata

Icotrokinra vermindert systemische en lokale ontstekingsmarkers bij colitis ulcerosa in fase IIb-onderzoek

feb 2026 | IBD

Lees meer over Icotrokinra vermindert systemische en lokale ontstekingsmarkers bij colitis ulcerosa in fase IIb-onderzoek

Fecale microbiotatransplantatie voor actieve ziekte van Crohn

feb 2026 | IBD

Lees meer over Fecale microbiotatransplantatie voor actieve ziekte van Crohn

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

nov 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

sep 2023 | IBD

Lees meer over Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

Podcast Acute pancreatitis

apr 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Acute pancreatitis

Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

nov 2021

Lees meer over Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

MedNet Gastro-enterologie 2026-02

jun 2026

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2026-02

MedNet Gastro-enterologie 2026-01

mrt 2026

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2026-01

MedNet Gastro-enterologie 2025-04

dec 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-04

MedNet Gastro-enterologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

jul 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

MedNet Gastro-enterologie 2025-02

jun 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-02

MedNet Gastro-enterologie 2025-01

mrt 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-01

MedNet Gastro-enterologie 2024-04

dec 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-04

MedNet Gastro-enterologie 2024-03

sep 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-03

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID