Kandidaat-vaccins effectief tegen RSV-luchtweginfecties bij ouderen

Delen via:

Recente studies hebben de effectiviteit en veiligheid aangetoond van twee kandidaat-vaccins tegen RSV-luchtweginfecties bij ouderen. Beide studies zijn gepubliceerd in New England Journal of Medicine.

Afbeelding: Peter Hansen / stock.adobe.com

Respiratoir syncytieel virus (RSV) is bij ouderen een belangrijke oorzaak van acute en lagere luchtweginfecties, klinische complicaties en sterfte. Twee onderzoeksgroepen onderzochten kandidaat-vaccins om luchtweginfecties bij ouderen te voorkomen.

RSVPreF3 OA-vaccin

Onderzoekers van de internationaal lopende AReSVi-006-studie deden een fase III-studie met RSVPreF3 OA, een kandidaat-vaccin gebaseerd op het prefusie F RSV-eiwit.1 Zij randomiseerden 60-plussers 1:1 voor een enkele dosis RSVPreF3 OA of placebo vóór het RSV-seizoen. Doel was het aantonen van effectiviteit en veiligheid van het kandidaat-vaccin tegen ernstige en acute RSV-gerelateerde lagere luchtweginfecties gedurende een RSV-seizoen. 

De studie omvatte bijna 25.000 deelnemers, van wie ongeveer de helft een dosis RSVPreF3 OA kreeg en de andere helft placebo. Met een gemiddelde follow up van 6,7 maanden was de effectiviteit van het kandidaat-vaccin tegen PCR-bevestigde RSV-gerelateerde lagere luchtweginfecties 82,6%, met 7 gevallen in de interventiegroep en 40 in de placebogroep. De effectiviteit tegen ernstige RSV-gerelateerde lagere luchtweginfecties (vastgesteld door de onderzoeker op basis van klinische verschijnselen) was 94,1%, tegen 71,7% RSV-gerelateerde acute luchtweginfecties. De effectiviteit van RSVPreF3 OA tegen de subtypes A en B van RSV was vergelijkbaar. 

In verschillende leeftijdsgroepen en bij deelnemers met comorbiditeit werd een hogere effectiviteit van het kandidaat-vaccin gezien. Het vaccin gaf wel meer bijwerkingen dan placebo, maar deze waren tijdelijk en mild tot matig. De incidentie van serieuze bijwerkingen en mogelijk immuun-gemedieerde ziekten was vergelijkbaar in de 2 groepen. 

De onderzoekers concluderen dat een enkele dosis RSVPreF3 OA-vaccin een aanvaardbaar veiligheidsprofiel heeft en (ernstige) RSV-gerelateerde lagere en acute luchtweginfecties bij 60-plussers kan voorkomen. De effectiviteit is onafhankelijk van het subtype RSV en onderliggende comorbiditeit.

Ad26.RSV.preF-vaccin

De internationale onderzoeksgroep CYPRESS Investigators deed een studie met Ad26.RSV.preF: een adenovirus serotype 26 RSV-vector die een prefusie F (preF)-eiwit aanmaakt.2 In recent onderzoek bleek Ad26.RSV.preF in combinatie met RSV preF-eiwit een humorale en cellulaire immuunreactie op te wekken.

Met het Ad26.RSV.preF-RSV preF-eiwitvaccin is een gerandomiseerde fase IIb proof-of-concept-studie gedaan naar effectiviteit, immunogeniciteit en veiligheid. Deelnemers waren 65 jaar of ouder. Zij werden gerandomiseerd voor het vaccin of placebo. Het primaire eindpunt was het eerste optreden van RSV-gemedieerde lagere luchtweginfectie die voldeed aan 1 van 3 casusdefinities: 3 of meer symptomen; 2 of meer symptomen; 2 of meer symptomen óf 1 of meer symptomen plus minstens een systemisch symptoom.

In de studie kregen 5.782 deelnemers een injectie. RSV-gemedieerde lagere luchtweginfectie volgens een van de 3 definities werd gezien bij respectievelijk 6, 10 en 13 deelnemers in de gevaccineerde groep en bij 30, 40 en 43 ontvangers in de placebogroep. De effectiviteit van het vaccin was respectievelijk 80,0, 75,0 en 69,8% voor de 3 casusdefinities. Na vaccinatie namen de titers van neutraliserende antilichamen na 15 dagen toe met een factor 12, wat overeenkwam met andere metingen van immunogeniciteit.

Lokale en systemische bijwerkingen werden vaker gezien in de vaccingroep dan in de placebogroep: lokaal 37,8 versus 8,4%; systemisch 41,4 versus 16,4%. De meeste bijwerkingen waren mild tot matig. De frequentie van serieuze bijwerkingen was vergelijkbaar in beide groepen (4,6 en 4,7%). 

De conclusie uit deze studie is dat het vaccin bij 65-plussers immunogeen was en RSV-gemedieerde lagere luchtweginfectie heeft voorkomen.

Inmiddels heeft de EMA een positief advies gegeven voor goedkeuring van een eerste vaccin: Positief advies eerste vaccin tegen RS-virus voor ouderen

Referenties:

  1. Papi A, Ison MG, Langley JM, et al. Respiratory Syncytial Virus Prefusion F Protein Vaccine in Older Adults. N Engl J Med. 2023;388:595-608.
  2. Falsey AR, Williams K, Gymnopoulou E, et al. Efficacy and Safety of an Ad26.RSV.preF-RSV preF Protein Vaccine in Older Adults. N Engl J Med 2023;388:609-20. 

Studie naar meerwaarde van online platform EZI-PrEP

okt 2021 | HIV

Read more about Studie naar meerwaarde van online platform EZI-PrEP

Het kwantificeren van late reactivatie van latente tuberculose: een systematische review

okt 2021 | Bacteriële infecties, Tuberculose

Read more about Het kwantificeren van late reactivatie van latente tuberculose: een systematische review

6 of 12 weken antibiotica bij een geïnfecteerde gewrichtsprothese?

okt 2021 | Artrose, Bacteriële infecties, RA

Read more about 6 of 12 weken antibiotica bij een geïnfecteerde gewrichtsprothese?

Stoppen versus continueren van RAS-remmers bij COVID-19

okt 2021 | Virale infecties

Read more about Stoppen versus continueren van RAS-remmers bij COVID-19

Extracorporele membraanoxygenatie bij voorkeur in hoogvolumecentra

okt 2021 | Virale infecties

Read more about Extracorporele membraanoxygenatie bij voorkeur in hoogvolumecentra

Positieve effecten van imatinib bij ernstige COVID-19

okt 2021 | Pulmonale hypertensie, Virale infecties

Read more about Positieve effecten van imatinib bij ernstige COVID-19

Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

2 jul 2025 om 20:00 | Vaccinatie, Virale infecties

Read more about Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Read more about CMV – oh jee wat moet ik ermee?

De laatste ontwikkelingen in RSV-preventie bij oudere volwassenen

7 apr 2025 om 19:00 | Ouderen, Vaccinatie, Virale infecties

Read more about De laatste ontwikkelingen in RSV-preventie bij oudere volwassenen

Nationaal Hepatitis Delta webinar

28 mei 2024 | Hepatitis, Hepatologie, Virale infecties

Read more about Nationaal Hepatitis Delta webinar

Maternale vaccinatie ter preventie van RSV in kinderen

9 jan 2024 om 20:00 | Virale infecties

Read more about Maternale vaccinatie ter preventie van RSV in kinderen

Vaccinatiezorg voor medische risicogroepen

11 aug 2022 | HIV, Stamceltransplantatie, Vaccinatie

Read more about Vaccinatiezorg voor medische risicogroepen

The ART of Preventing Kidney Damage

12 apr 2021 om 20:00 | HIV, Virale infecties

Read more about The ART of Preventing Kidney Damage

De zin en onzin van vaccineren

Bacteriële infecties, Vaccinatie, Virale infecties

Read more about De zin en onzin van vaccineren
No meetings found.

Kankerbehandeling bij PWH geeft forse, soms langdurige CD4-daling

feb 2026 | HIV

Read more about Kankerbehandeling bij PWH geeft forse, soms langdurige CD4-daling

Vroege PK-doelwaarden met delamanid en linezolid bij geneesmiddelresistente tbc

feb 2026 | Tuberculose

Read more about Vroege PK-doelwaarden met delamanid en linezolid bij geneesmiddelresistente tbc

Wekelijks islatravir plus lenacapavir behoudt suppressie tot 96 weken

feb 2026 | HIV

Read more about Wekelijks islatravir plus lenacapavir behoudt suppressie tot 96 weken

Ultralangwerkend cabotegravir elke 4 maanden als nieuwe PrEP-strategie

feb 2026 | HIV

Read more about Ultralangwerkend cabotegravir elke 4 maanden als nieuwe PrEP-strategie

Hypertensie tijdens REPRIEVE-studie verdubbelt risico op CV-events

feb 2026 | HIV

Read more about Hypertensie tijdens REPRIEVE-studie verdubbelt risico op CV-events

Cocaïnegebruik en lage sociaaleconomische status sterk geassocieerd met hiv-risico

feb 2026 | HIV

Read more about Cocaïnegebruik en lage sociaaleconomische status sterk geassocieerd met hiv-risico

Hogere IL-10-spiegels bij CMV-viremie geassocieerd met vroege sterfte bij cryptokokkenmeningitis

feb 2026 | HIV

Read more about Hogere IL-10-spiegels bij CMV-viremie geassocieerd met vroege sterfte bij cryptokokkenmeningitis

Duale therapie met dolutegravir/lamivudine effectief bij hiv/tbc-co-infectie

feb 2026 | HIV, Tuberculose

Read more about Duale therapie met dolutegravir/lamivudine effectief bij hiv/tbc-co-infectie

Lage hiv-incidentie in PREVENIR ondanks minder condoomgebruik

feb 2026 | HIV

Read more about Lage hiv-incidentie in PREVENIR ondanks minder condoomgebruik

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Read more about Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Read more about Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Read more about Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Read more about Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Read more about Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Innovatie in de zorg

nov 2019

Read more about Innovatie in de zorg

MedNet Infectieziekten 2025-04

nov 2025

Read more about MedNet Infectieziekten 2025-04

MedNet Infectieziekten 2025-03

aug 2025

Read more about MedNet Infectieziekten 2025-03

MedNet Infectieziekten 2025-02

jun 2025

Read more about MedNet Infectieziekten 2025-02

MedNet Infectieziekten 2025-01

apr 2025

Read more about MedNet Infectieziekten 2025-01

MedNet Infectieziekten 2024-05

dec 2024

Read more about MedNet Infectieziekten 2024-05

MedNet Infectieziekten 2024-04

nov 2024

Read more about MedNet Infectieziekten 2024-04

MedNet Infectieziekten 2024-03

aug 2024

Read more about MedNet Infectieziekten 2024-03

MedNet Infectieziekten 2024-02

mei 2024

Read more about MedNet Infectieziekten 2024-02

MedNet Infectieziekten 2024-01

mrt 2024

Read more about MedNet Infectieziekten 2024-01

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Read more about Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID