Opleiding tot een veelzijdig en zelfstandig vak

Delen via:

Dermatologie is een populaire opleiding, zegt Roland Mommers, voorzitter van het concilium van de Nederlandse Vereniging voor Dermatologie en Venereologie (NVDV). Voor de korte termijn voorziet hij geen grote veranderingen in de opleiding. Ook niet door AI.

De opleiding dermatologie heeft niet te klagen over gebrek aan belangstelling. Mommers, zelf sinds 7 jaar opleider voor de regio Oost-Nederland, kan erover meepraten. “Het fluctueert een beetje, maar gemiddeld hebben we ieder jaar toch wel 30 tot 35 sollicitanten voor de 3 opleidingsplaatsen die we hier in Nijmegen jaarlijks te bieden hebben”, zegt hij. “Nog altijd wat minder dan Utrecht of Amsterdam weliswaar, maar toch voldoende om te kunnen zeggen dat het als een aantrekkelijk vak wordt gezien.”

Waar in het landelijk gemiddelde van de medisch-specialistische opleidingen 10% halverwege de opleiding afhaakt, is dit bij dermatologie duidelijk minder het geval. “Ik weet vanuit de andere regio’s dat het een enkele keer voorkomt”, zegt Mommers. “Zelf heb ik het in mijn 7 jaar als opleider 1 keer meegemaakt dat een aios voortijdig stopte. Dat was omdat we de opleiding hebben moeten beëindigen.”

De aantrekkelijkheid van het vak heeft te maken met de diversiteit ervan, denkt hij. “Je hoort altijd over het onderscheid tussen snijdende en beschouwende medisch-specialistische vakken”, zegt hij. “Het leuke van dermatologie is dat het beide is. Aan de ene kant puzzelen en aan de andere kant opereren en spataderen behandelen. We bieden zowel acute als chronische zorg aan een heel diverse patiëntenpopulatie. En het is een vak waarin je redelijk zelfstandig kunt werken. Met goede contacten met de pathologie en het vaatlaboratorium kom je een heel eind, dus het vak is prima geschikt voor werken vanuit een zelfstandig behandelcentrum. En omdat er weinig dienstbelasting is, is het ook parttime uit te oefenen.” Dit neemt niet weg dat er altijd discussie is over de disutility, zegt hij. “Chirurgen zeggen dat wij het maar makkelijk hebben met onze relatief rustige diensten. Ons antwoord is dat bij ons de disutility tussen 8 en 6 uur zit. Wij zien heel veel patiënten op een dag.”

Meer snijdend

Waar dermatologie van oudsher op conservatieve therapieën gericht was, heeft het zich gaandeweg meer ontwikkeld richting de snijdende kant. “Dit heeft te maken met de sterke toename van huidkanker”, zegt Mommers. “Een andere ontwikkeling is de sterke opmars van medicamenteuze behandelingen van inflammatoire huidziekten. Ook AI is wel een ontwikkeling waarmee we in ons vak te maken gaan krijgen, maar toch beslist niet zo snel als soms wordt gedacht. Dermatologie lijkt er een heel geschikt vak voor: beeld bekijken, diagnose stellen. Maar we hebben toch echt een visueel vak dat méér vraagt dan een foto bekijken. We moeten ‘live’ naar de patiënt kunnen kijken om de kleur, vorm en distributie van een huidziekte goed te kunnen beoordelen. Het zal gaandeweg wel een plek krijgen in de patiëntenzorg en daarmee dus ook in de opleiding, maar zo’n vaart loopt het nog niet.”

Ook op andere fronten voorziet Mommers op dit moment geen grote veranderingen in de opleiding. “Je ziet landelijk een trend naar thema’s”, zegt hij, “netwerkgeneeskunde, ouderenzorg, doelmatigheid, shared decision making. Er zit druk op van de overheid en de Federatie Medisch Specialisten om in die thema’s op te leiden, maar wij hebben er nog geen specifieke themakaarten voor ontwikkeld. Dit komt omdat die thema’s in ons geval eigenlijk al door de hele opleiding heen verweven zitten.”

Samenwerking in het concilium

Als voorzitter van het concilium van de NVDV heeft Mommers regelmatig overleg met de andere zes opleidingsregio’s. “Er is een goede samenwerking”, zegt hij. “Met de hoofdopleiders, de perifere opleiders en de 4 aios in het concilium bespreken we de inhoud van de opleiding. En als hoofdopleiders hebben we ook tussendoor overleggen. We zijn een vraagbaak voor elkaar voor zaken die onduidelijk zijn en we stemmen beleid af. Bijvoorbeeld over hoe en wanneer we nieuwe aios werven, om elkaar geen vliegen af te vangen. En over verdiepingsstages. Een aios kan die in een ander centrum willen doen dan waar hij wordt opgeleid en dan moet je dat goed afstemmen: het opleidingsschema, wie waarvoor verantwoordelijk is, de reiskostenvergoeding.”

Daarnaast is het concilium natuurlijk verantwoordelijk voor de opleidingsvisitaties. “Daarin kunnen verschillende zaken aan bod komen”, vertelt Mommers. “Bijvoorbeeld hoe je omgaat met de onderwijsdagen, de tijd die je in je eigen kliniek aan de opleiding besteedt en de afstemming in de regio. We kijken ook of een opleiding kan borgen dat de aios de thema’s die de opleidingsinstelling zelf niet kan bieden wel ergens anders kan volgen. En naar de vraag hoe je als aios je vaardigheden behoudt en daarop toetst. Zaken die ook van belang zijn om als opleidingen een beetje 1 lijn te trekken en tot uniformiteit in het opleidingsbeleid te komen. Ieder centrum heeft natuurlijk zijn couleur locale, maar het opleidingsplan is landelijk vastgelegd en voor iedereen hetzelfde. Wie uit de opleiding komt, moet immers in principe overal inzetbaar zijn.”

Ontwikkelingen

Het vak is onderhevig aan ontwikkelingen. “Bepaalde typen zorg zullen mogelijk gaan verdwijnen”, zegt Mommers. “We zagen dit al eerder met proctologie. We krijgen steeds minder aanbod op dat gebied, dus de expertise erin van de dermatologen zal afnemen en de aandacht ervoor in de opleiding ook. Maar de gedachte dat dit ook met soa’s zou gebeuren blijkt niet te kloppen. Al blijft het in volume maar een beperkt onderdeel van het vak natuurlijk.”

Over het algemeen lukt het goed om de opleiding gelijke tred te laten houden met de ontwikkelingen in de klinische praktijk. “Op het punt van de snelle ontwikkeling in immuniteit modulerende therapieën is dit wel een uitdaging”, zegt Mommers. “Er komen regelmatig nieuwe middelen op de markt, waarvan we dan weer de effectiviteit en het bijwerkingsprofiel moeten leren kennen. Als medicus practicus heb ik weleens het idee dat ik daarin een beetje achterop raak. Zeker ook omdat het vaker voorkomt dat een middel dat in eerste instantie voor een bepaalde aandoening is geregistreerd, vervolgens ook voor andere indicaties wordt goedgekeurd. We maakten dit recent mee met een middel voor de behandeling van eczeem dat nu ook bij alopecia areata kan worden toegepast. De vergoedingsregels zijn voor de ene indicatie echter anders dan voor de andere, dus dat is best lastig.”

Ook in oncologische behandelingen gaat het hard, zegt hij. “Kijk bijvoorbeeld naar de immunotherapieën die beschikbaar komen voor melanoom, maar ook voor andere vormen van huidkanker”, zegt hij. “Dermatologie behandelt huidkanker als die nog niet is uitgezaaid. De oncoloog past eventueel de immunotherapie toe bij melanoom. Maar bij sommige soorten huidkanker geven we zelf de immunotherapie. Het is dus steeds afstemmen met andere behandelaren om tot het optimale traject voor de patiënt te komen. Behalve met de oncologen doen we dit ook wel met de reumatologen, omdat bij inflammatoire ziekten overlap in de ziektebeelden kan voorkomen. En voor onze diagnostiek zijn we natuurlijk heel afhankelijk van de pathologen.”

Zorgen

Verontrustend noemt Mommers dat er te weinig dermatologen zijn. “Tegelijkertijd zien we een verschuiving van onderdelen van het werk naar physician assistants en verpleegkundig specialisten”, zegt hij. “Sommigen zien dit als een bedreiging, omdat deze 2 professionals veel taken zelfstandig kunnen uitvoeren. Maar ik denk dat het wel losloopt, er is werk genoeg voor iedereen. Het is ook geen vak waarin we veel concurrentie ondervinden van andere disciplines. Hooguit tot op zekere hoogte van plastisch chirurgen en mond-kaak-aangezichtschirurgen.”

Meer zorgen maakt Mommers zich over het beleid van de overheid om te bezuinigen op wetenschap. “Dan spreek ik op persoonlijke titel natuurlijk”, zegt hij. “Maar als ik zie dat de overheid geen beleidskeuzes maakt maar wel de wetenschap uitkleedt, dan vind ik dat wel zorgwekkend. Dermatologie is een vak waarin veel onderzoek wordt gedaan. Veel epidemiologisch onderzoek. En hier in Nijmegen doen we ook veel real life data-studies. Bijvoorbeeld om te achterhalen of het veilig is op termijn af te bouwen bij toediening van dure geneesmiddelen. Daarnaast is ook basaal onderzoek interessant binnen de dermatologie. De huid bestaat uit snel genererende cellen, het is een mooi orgaan om in het laboratorium onderzoek mee te doen. Ook voor andere toepassingen dan in de dermatologie.”

Dermatologie in de eerste lijn

De werkzaamheden van het concilium beperken zich tot de inhoud en uitvoering van de specialistische vervolgopleiding. Voor bij- en nascholing kunnen huisartsen zich wenden tot de nascholingscommissie van de NVDV. “We denken wel na over de vraag hoe we kunnen borgen dat de tweedelijns dermatologische zorg duidelijk afgebakend blijft en dat wat terug kan naar de eerste lijn ook daar wordt gedaan”, zegt Mommers. “Hierbij zien we dat de kennis over de dermatologie daar toch beperkt is. Maar er ligt primair een taak bij de huisartsopleiding zelf om dit op te lossen. Ook kunnen de huisartsen zich anders organiseren. Waarom zijn er bijvoorbeeld geen kaderartsen dermatologie? Daar liggen wel kansen om de eerste lijn inhoudelijk te versterken. Het zou in het voordeel van de patiënt zijn en bovendien de dermatologen ontlasten. Maar huisartsen zijn het nog niet zo gewend om naar elkaar te verwijzen. Een verwijzing naar de tweede lijn ligt meer voor de hand voor ze.”

Over de geïnterviewde

Dr. Roland Mommers werkt als dermatoloog in het Radboudumc in Nijmegen en het Anna Ziekenhuis in Geldrop. Hij is voorzitter van het Concilium Dermatologicum et Venereologicum van de NVDV. Ook is hij opleider van de medisch specialistische vervolgopleiding dermatologie voor de opleidingsregio Oost-Nederland.

 

 

 

 

CD8+ T-celclusters belangrijk voor immuuntherapie

dec 2025 | Dermato-oncologie, Immuuntherapie

Lees meer over CD8+ T-celclusters belangrijk voor immuuntherapie

Positief advies voor eerste gentherapie voor Wiskott-Aldrich syndroom

dec 2025

Lees meer over Positief advies voor eerste gentherapie voor Wiskott-Aldrich syndroom

Sofpironiumbromide-gel voor de behandeling van axillaire hyperhidrose

dec 2025

Lees meer over Sofpironiumbromide-gel voor de behandeling van axillaire hyperhidrose

Icotrokinra bij matig-ernstige plaque psoriasis: ICONIC-ADVANCE 1 & 2

nov 2025 | Psoriasis

Lees meer over Icotrokinra bij matig-ernstige plaque psoriasis: ICONIC-ADVANCE 1 & 2

Bimekizumab voor hidradenitis suppurativa

nov 2025

Lees meer over Bimekizumab voor hidradenitis suppurativa

Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

nov 2025 | Borstkanker, Dermato-oncologie, Immuuntherapie, Longoncologie, Uro-oncologie

Lees meer over Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

DermaDialogen: Kinderen met eczeem en hun ouders

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: Kinderen met eczeem en hun ouders

DermaDialogen: serie e-learnings

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: serie e-learnings

DermaDialogen: Uitdagingen bij handeczeem

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: Uitdagingen bij handeczeem

DermaDialogen: Jeuk

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: Jeuk

DermaDialogen: PROMs

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: PROMs

DermaDialogen: Type 2-inflammatie

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: Type 2-inflammatie

DermaDialogen: Nieuwe ontwikkelingen in de behandelopties van constitutioneel eczeem

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: Nieuwe ontwikkelingen in de behandelopties van constitutioneel eczeem

DermaDialogen: Psychologische aspecten van jeuk

10 mrt 2025 | Eczeem

Lees meer over DermaDialogen: Psychologische aspecten van jeuk

Live webcast Psychodermatologie

13 jan 2025 om 20:00 | Eczeem, Huidinfecties, Psoriasis

Lees meer over Live webcast Psychodermatologie

E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Lymfoom

Lees meer over E-learning flow cytometry immunophenotyping in cutaneous T-cell lymphoma

Dermatologen van de Toekomst 2026

vrijdag 16 jan 2026 van 09:30 tot 16:30 | Dermato-oncologie

Lees meer over Dermatologen van de Toekomst 2026

Machinelearningmodel voorspelt huidverbetering bij sclerose vroeg en accuraat

nov 2025 | Sclerodermie

Lees meer over Machinelearningmodel voorspelt huidverbetering bij sclerose vroeg en accuraat

De expert tipt: deze ACR-presentaties zijn direct toepasbaar in de praktijk

nov 2025 | Arthritis psoriatica, Psoriasis, RA, SLE

Lees meer over De expert tipt: deze ACR-presentaties zijn direct toepasbaar in de praktijk

Late breaker: deucravacitinib bij PsA werkzaam en veilig tot week 52

nov 2025 | Arthritis psoriatica

Lees meer over Late breaker: deucravacitinib bij PsA werkzaam en veilig tot week 52

Bij sommige mannen verloopt chemseks problematischer dan bij anderen

okt 2025 | HIV, SOA

Lees meer over Bij sommige mannen verloopt chemseks problematischer dan bij anderen

Nieuwe middelen zorgen voor andere gebruikspatronen bij chemseks

okt 2025 | HIV, SOA, Virale infecties

Lees meer over Nieuwe middelen zorgen voor andere gebruikspatronen bij chemseks

Nieuwe scoringsmethode toont beschermend effect van mpox-vaccin

okt 2025 | HIV, Virale infecties

Lees meer over Nieuwe scoringsmethode toont beschermend effect van mpox-vaccin

Amsterdam Cohort Studies: kies een combinatie van preventie

okt 2025 | HIV, Virale infecties

Lees meer over Amsterdam Cohort Studies: kies een combinatie van preventie

PRAME-gerichte T-celreceptortherapie toont veelbelovende resultaten bij uveamelanoom

okt 2025 | Dermato-oncologie

Lees meer over PRAME-gerichte T-celreceptortherapie toont veelbelovende resultaten bij uveamelanoom

Late breaking: PEP met doxycycline leidt tot minder chlamydia en syfilis

okt 2025 | Bacteriële infecties, SOA, Venereologie

Lees meer over Late breaking: PEP met doxycycline leidt tot minder chlamydia en syfilis

Podcast 3 (pre)maligne huidafwijkingen - Aandoeningen onder de loep

jan 2025

Lees meer over Podcast 3 (pre)maligne huidafwijkingen - Aandoeningen onder de loep

Podcast 2 (pre)maligne huidafwijkingen - behandeling onder de loep

jan 2025

Lees meer over Podcast 2 (pre)maligne huidafwijkingen - behandeling onder de loep

Podcast 1 (pre)maligne huidafwijkingen - Biopteren onder de loep

jan 2025

Lees meer over Podcast 1 (pre)maligne huidafwijkingen - Biopteren onder de loep

Podcastserie (pre)maligne huidafwijkingen

jan 2025

Lees meer over Podcastserie (pre)maligne huidafwijkingen

Podcastserie Psoriasis

nov 2023 | Arthritis psoriatica, Diabetes, Psoriasis

Lees meer over Podcastserie Psoriasis

Psoriatic Disease: het belang van anamnese en het herkennen van rode vlaggen

nov 2022 | Psoriasis

Lees meer over Psoriatic Disease: het belang van anamnese en het herkennen van rode vlaggen

Conventioneel systemische therapie; is dat nog nodig?

okt 2022 | Psoriasis

Lees meer over Conventioneel systemische therapie; is dat nog nodig?

Psoriasis - Why is real world evidence data important?

nov 2020 | Psoriasis

Lees meer over Psoriasis - Why is real world evidence data important?

The ambition in the treatment of psoriasis

okt 2019 | Psoriasis

Lees meer over The ambition in the treatment of psoriasis

MedNet Dermatologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-03

MedNet Dermatologie 2025-02

jul 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-02

MedNet Dermatologie 2025-01

apr 2025

Lees meer over MedNet Dermatologie 2025-01

MedNet Dermatologie 2024-04

okt 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-04

MedNet Dermatologie 2024-03

jun 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-03

MedNet Dermatologie 2024-02

apr 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-02

MedNet Dermatologie 2024-01

mrt 2024

Lees meer over MedNet Dermatologie 2024-01

MedNet Dermatologie 2023-04

dec 2023

Lees meer over MedNet Dermatologie 2023-04

MedNet Dermatologie 2023-02

jun 2023

Lees meer over MedNet Dermatologie 2023-02

Whitepaper: Verbetering van antibioticagebruik bij acneïforme dermatosen

jul 2025 | Antibioticaresistentie

Lees meer over Whitepaper: Verbetering van antibioticagebruik bij acneïforme dermatosen

Whitepaper: Congresverslag SPIN 2022: een must voor de dermatoloog!

dec 2022 | Psoriasis

Lees meer over Whitepaper: Congresverslag SPIN 2022: een must voor de dermatoloog!

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID