Polsartroscopie kan een waardevolle aanvullende rol spelen bij de behandeling en stratificatie van patiënten met reumatoïde artritis (RA). Dat blijkt uit het proefschrift dat Philip d’Ailly, aios chirurgie in het Spaarne Gasthuis, op 8 januari jl. verdedigde aan de Universiteit Utrecht.
In het proefschrift van d’Ailly staat de artroscopische synovectomie van de pols centraal bij RA-patiënten met persisterende polsartritis ondanks behandeling met conventionele DMARD’s. Een systematische review laat zien dat deze minimaal invasieve ingreep kan leiden tot duidelijke pijnreductie en verbetering van de polsfunctie, met een laag complicatierisico.
De kwaliteit van het beschikbare bewijs is echter beperkt, wat de noodzaak van gerandomiseerd onderzoek benadrukt. Die leemte wordt ingevuld door de lopende ARCTIC-trial, waarin artroscopische synovectomie met corticosteroïddepot wordt vergeleken met intra-articulaire corticosteroïdinjecties. De studie richt zich op functionele uitkomsten, ziekteactiviteit en kosteneffectiviteit. De inclusie loopt tot eind 2026.
Daarnaast verkent een innovatieve substudie het synoviale transcriptoom via single-cell RNA-sequencing van artroscopisch verkregen weefsel. De eerste resultaten benadrukken de heterogeniteit van RA en suggereren dat synoviale profielen in de toekomst kunnen bijdragen aan gepersonaliseerde behandelkeuzes. Het proefschrift laat daarmee de potentie van polsartroscopie als brug tussen kliniek, chirurgie en precisiegeneeskunde in de reumatologie zien.
Bron: