Openbare apotheken verstrekten in 2024 aan ongeveer 91.000 mensen ouder dan 50 jaar 5-fluorouracil-crème voor verdachte huidafwijkingen, meldt de Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK). Dat is ongeveer de helft meer dan 5 jaar geleden. De materiaalkosten zijn deze periode verdubbeld.
De meest gebruikte crèmes bij oppervlakkige basaalcelcarcinomen en actinische keratose zijn het chemotherapeuticum 5-fluorouracil en het immuunmodulerende middel imiquimod. Van de fluorouracil-crèmegebruikers is 95% ouder dan 50 jaar. Imiquimod-crème is ook geregistreerd voor de behandeling van genitale wratten. Om de gegevens over huidkanker beter te kunnen duiden, hanteert de SFK een arbitraire leeftijdsgrens van 50 jaar.
Voor patiënten ouder dan 50 jaar geldt voor beide middelen dat zo’n 56% wordt voorgeschreven door dermatologen, 30% door huisartsen en 14% door overige artsen. De afgelopen jaren stijgt het aantal gebruikers van 5-fluorouracil-crème ouder dan 50 jaar met ongeveer 6300 gebruikers per jaar. Dit is een stijging van 53% ten opzichte van 5 jaar geleden. De kosten zijn in dezelfde periode verdubbeld naar bijna 4 miljoen euro in 2024.
Het aantal gebruikers van imiquimod-crème ouder dan 50 jaar is in deze periode met 30% gedaald naar bijna 5000 gebruikers in 2024. De kosten voor imiquimod-crème in deze leeftijdsgroep zijn in 2024 ruim 500.000 euro.
Bron: