Preventie van varicella zoster en SARS-CoV-2-ziekte in niertransplantatiepatiënten

Delen via:

Patiënten met chronische nierschade (CNS), dialysepatiënten en niertransplantatiepatiënten hebben een hoog risico op ziekte en sterfte door virale infecties door een verzwakt afweersysteem. De effecten van vaccinatie op de afweerreactie tegen het varicella-zostervirus (VZV) en SARS-CoV-2 zijn onderzocht bij deze patiëntengroepen.

Een eerste varicella-zostervirusinfectie veroorzaakt waterpokken en treedt bij meer dan 90% van de mensen op tijdens de kindertijd. Primaire varicellaziekte is zeldzaam bij volwassen niertransplantatiepatiënten, maar kan zeer ernstig, zelfs dodelijk verlopen. Na vaccinatie met twee doses van een levend verzwakt VZV-vaccin in niertransplantatiekandidaten die géén VZV-antilichamen hadden (seronegatief), ontstonden bij 77% van hen VZV-antilichamen (seroconversie). Er was geen verschil tussen degenen die binnen een jaar na vaccinatie een niertransplantatie kregen en hen die dat niet kregen. VZV-specifieke CD4+-geheugen-T-cellen namen toe bij 82% van de patiënten. Er traden geen ernstige vaccingerelateerde bijwerkingen op. 

Herpes zoster

De meerderheid van de volwassenen is VZV-seropositief. VZV blijft echter levenslang latent aanwezig en veroorzaakt bij reactivering herpes zoster (gordelroos). De herpes-zosterincidentie was hoger in alle orgaantransplantatiegroepen (hart, long, lever en nier) in het Erasmus MC vergeleken met de algemene bevolking ouder dan 80 jaar. Eén derde van de patiënten ontwikkelde complicaties, zoals post-herpetische neuralgie of gedissemineerde herpes zoster. De incidentie en morbiditeit was het hoogst na hart- en longtransplantatie, bij oudere patiënten en bij degenen die geen CMV-profylaxe kregen. 

Een VZV-boostervaccinatie zou het risico op herpes zoster kunnen verkleinen. De immuunreactie op een levend verzwakt virusboostervaccin bij VZV-seropositieve patiënten van ≥ 50 jaar die wachtten op een niertransplantatie is vergeleken met de reactie bij een controlegroep van dezelfde leeftijd met een normale nierfunctie. Er traden geen ernstige vaccingerelateerde bijwerkingen op. VZV-specifieke geheugen B-cellen waren drie maanden na vaccinatie toegenomen en VZV-specifieke antilichaam- en CD4+-geheugen-T-celreacties waren minstens een jaar na vaccinatie significant verhoogd. Deze reacties bereikten bij patiënten (zelfs degenen die intussen een niertransplantatie ontvingen) een gelijk niveau als bij controlepersonen.

SARS-CoV-2

In het begin van de SARS-CoV-2-pandemie was de mortaliteit bij patiënten met chronische nierschade, dialysepatiënten en niertransplantatiepatiënten 2 tot 4 keer hoger dan in de algemene bevolking. Het RECOVAC-consortium (REnal patients COVID-19 VACcination) heeft meerdere studies verricht naar immunogeniciteit en veiligheid van vaccinatie. De RECOVAC Immuunrespons studie was een prospectief, gecontroleerd, multicenteronderzoek, naar immuunreacties op primaire COVID-19-vaccinatie in 4 verschillende cohorten: patiënten met chronische nierschade stadium IV/V, dialysepatiënten, niertransplantatiepatiënten en gezonde controlepersonen. Het primaire eindpunt was de SARS-CoV-2 spike-S1-specifieke IgG-concentratie op dag 28 na de tweede vaccinatie (seroconversie). Secundaire eindpunten waren levensduur en neutraliserende capaciteit van antilichamen, SARS-CoV-2-specifieke T-en B-celreacties en inductie van SARS-CoV-2-specifieke antilichamen in het neusslijmvlies. Het optreden van bijwerkingen, de incidentie en de ernst van COVID-19 en de vorming van anti-HLA-antilichamen werden bijgehouden. 

Het percentage niertransplantatiepatiënten dat antilichamen maakte na 2 mRNA-vaccinaties bleek significant lager dan dat percentage bij patiënten met chronische nierschade en dialysepatiënten. De bevindingen van deze studies leidden tot de uitbreiding van de basis COVID-19-vaccinatiereeks in het nationale vaccinatieprogramma met een derde dosis voor immuungecompromitteerde patiënten.

De RECOVAC Herhaalde Vaccinatie-studie was een gerandomiseerde multicenterstudie, die zowel alternatieve vaccinatiestrategieën als tijdelijke vermindering van immunosuppressieve medicatie vergeleek met de standaard herhaalde vaccinatie bij niertransplantatiepatiënten die na 2 of 3 mRNA-vaccinaties geen antilichamen hadden gevormd. Herhaalde vaccinatie bleek de meest succesvolle strategie om SARS-CoV-2-specifieke antilichamen te verhogen bij deze non-responders. Een dubbele dosis mRNA-vaccin, heterologe vaccinatie met het Ad26.COV2-S-vaccin en tijdelijke stopzetting van mycofenolaatmofetil gaven geen significante verbetering van het percentage responders, de T-cel-reacties of de neutralisatie van de originele, delta- en omicronvirusstammen. Belangrijk is dat er geen transplantaatafstotingen en geen vaccinatiegerelateerde ernstige bijwerkingen optraden en dat de nierfunctie stabiel bleef.

Concluderend is de boodschap dat vaccineren voordat immuunsuppressieve medicatie gestart wordt en herhaling van vaccinaties, patiënten met chronische nierschade of een niertransplantaat een betere weerbaarheid tegen infectieziekten geeft.

De Promotie

Marcia M.L. Kho promoveerde op 4 oktober 2023 op het proefschrift ‘Prevention of varicella zoster and SARS-CoV-2 disease in kidney transplant recipients’ aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. Het onderzoek stond onder supervisie van promotoren prof. dr. R. Zietse en prof. dr. M.E.J. Reinders en copromotoren dr. N.M. van Besouw en dr. D.A. Hesselink. Marcia Kho werkt momenteel als internist-nefroloog bij het Erasmus MC.

Proactieve zorgplanning

jun 2026 | Chronische nierschade, Dialyse

Lees meer over Proactieve zorgplanning

Campagne voor meer donoren met niet-westerse achtergrond

jun 2026 | Niertransplantatie, Transplantatie

Lees meer over Campagne voor meer donoren met niet-westerse achtergrond

Ernstige maternale morbiditeit en nieruitkomsten bij zwangere dialysepatiënten

jun 2026 | Dialyse

Lees meer over Ernstige maternale morbiditeit en nieruitkomsten bij zwangere dialysepatiënten

Oeuvreprijs voor maatschappelijk werker Theodôr Vogels

mei 2026

Lees meer over Oeuvreprijs voor maatschappelijk werker Theodôr Vogels

Impact van chronische nierziekten wordt volledig in kaart gebracht

mei 2026 | Chronische nierschade

Lees meer over Impact van chronische nierziekten wordt volledig in kaart gebracht

Startjaar van dialyse is (ook) zwaar voor naasten

mei 2026 | Dialyse

Lees meer over Startjaar van dialyse is (ook) zwaar voor naasten

Recidiverende nierstenen: diagnostiek en behandeling vereist een multidisciplinaire aanpak!

14 mrt 2023

Lees meer over Recidiverende nierstenen: diagnostiek en behandeling vereist een multidisciplinaire aanpak!

ASN Highlights 2022

1 dec 2022 om 20:30 | Chronische nierschade, Niertransplantatie, Systemische lupus erythematodes

Lees meer over ASN Highlights 2022

Alledaagse nefrologie; casuïstiek met een staartje

9 nov 2022 om 20:00 | Diabetes, Niertransplantatie

Lees meer over Alledaagse nefrologie; casuïstiek met een staartje

Vaccinatiezorg voor medische risicogroepen

11 aug 2022 | HIV, Stamceltransplantatie, Vaccinatie

Lees meer over Vaccinatiezorg voor medische risicogroepen

ERA-EDTA Highlights 2021

1 jul 2021 om 20:30

Lees meer over ERA-EDTA Highlights 2021

RAAS-inhibitie anno 2021: wat is optimaal?

4 mei 2021 | Chronische nierschade

Lees meer over RAAS-inhibitie anno 2021: wat is optimaal?

The ART of Preventing Kidney Damage

12 apr 2021 om 20:00 | HIV, Virale infecties

Lees meer over The ART of Preventing Kidney Damage
Er zijn geen e-learnings gevonden.
Er zijn geen bijeenkomsten gevonden.

Behandelvoorkeuren van patiënten met migratieachtergrond onder de loep

jun 2026 | Chronische nierschade, Dialyse, Niertransplantatie

Lees meer over Behandelvoorkeuren van patiënten met migratieachtergrond onder de loep

Expanded hemodialyse niet inferieur aan online hemodiafiltratie

jun 2026 | Dialyse

Lees meer over Expanded hemodialyse niet inferieur aan online hemodiafiltratie

Arseenblootstelling en niertransplantatie-uitkomsten in Noord-Nederland

jun 2026 | Niertransplantatie

Lees meer over Arseenblootstelling en niertransplantatie-uitkomsten in Noord-Nederland

Meta-analyse naar B-celtherapieën bij IgA-nefropathie

jun 2026 | Chronische nierschade

Lees meer over Meta-analyse naar B-celtherapieën bij IgA-nefropathie

COMMUTE-p: crovalimab voor aHUS bij kinderen

jun 2026 | Chronische nierschade

Lees meer over COMMUTE-p: crovalimab voor aHUS bij kinderen

Dihydropyridinen geassocieerd met slechtere nieruitkomsten bij DM2

jun 2026 | Chronische nierschade

Lees meer over Dihydropyridinen geassocieerd met slechtere nieruitkomsten bij DM2

Veranderingen in niervolume bij ADPKD door behandeling met dapagliflozine

jun 2026 | Erfelijke nierziekten

Lees meer over Veranderingen in niervolume bij ADPKD door behandeling met dapagliflozine

Late breaker: obinutuzumab versus tacrolimus bij primaire membraneuze nefropathie

jun 2026 | Chronische nierschade

Lees meer over Late breaker: obinutuzumab versus tacrolimus bij primaire membraneuze nefropathie

Avacopan ook effectief bij ANCA-geassocieerde vasculitis bij behandeling langer dan 1 jaar

jun 2026 | Chronische nierschade

Lees meer over Avacopan ook effectief bij ANCA-geassocieerde vasculitis bij behandeling langer dan 1 jaar

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

ERA Highlights 2023 Podcast

aug 2023 | Dialyse, Niertransplantatie

Lees meer over ERA Highlights 2023 Podcast

Maximale RAAS-blokkade bij CKD-patiënten met (risico op) hyperkaliëmie

nov 2020

Lees meer over Maximale RAAS-blokkade bij CKD-patiënten met (risico op) hyperkaliëmie

MedNet Nefrologie 2026-01

apr 2026

Lees meer over MedNet Nefrologie 2026-01

MedNet Nefrologie 2025-03

nov 2025

Lees meer over MedNet Nefrologie 2025-03

MedNet Nefrologie 2025-02

jul 2025

Lees meer over MedNet Nefrologie 2025-02

MedNet Nefrologie 2025-01

apr 2025

Lees meer over MedNet Nefrologie 2025-01

MedNet Nefrologie 2024-03

nov 2024

Lees meer over MedNet Nefrologie 2024-03

MedNet Nefrologie 2024-02

jul 2024

Lees meer over MedNet Nefrologie 2024-02

MedNet Nefrologie 2024-01

apr 2024

Lees meer over MedNet Nefrologie 2024-01

MedNet Nefrologie 2023-03

dec 2023

Lees meer over MedNet Nefrologie 2023-03

MedNet Nefrologie 2023-02

jul 2023

Lees meer over MedNet Nefrologie 2023-02

De impact van ijzerdeficiëntie en mogelijke behandelopties bij hart- en nierfalen

apr 2026

Lees meer over De impact van ijzerdeficiëntie en mogelijke behandelopties bij hart- en nierfalen

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID