Verhoogd risico op dementie door diabetes verschilt per subtype

Delen via:
EASD 2020

Het is bekend dat type 2-diabetes (T2D) het risico op dementie verhoogt. Voor het eerst is gekeken naar de relatie tussen diabetes en de verschillende subtypen van dementie. Nieuw onderzoek laat zien dat diabetes wel het risico op vasculaire dementie verhoogt, maar niet het risico op de ziekte van Alzheimer.

Met gegevens van 370.000 mensen met T2D uit de Swedish National Diabetes Register is gekeken in welke mate T2D invloed heeft op het ontstaan van Alzheimer, en vasculaire en niet-vasculaire dementie en wat de invloed daarop is van het HbA1c.

Subtypen dementie

Na gemiddeld 6,8 jaar ontwikkelden 21.651 (5,7%) T2D-patiënten en 98.723 (5,2%) controlepersonen dementie. De sterkste associatie was er voor vasculaire dementie: hier hadden patiënten met T2D een HR van 1,36 (95%-BI 1,03, 1,09) in vergelijking met de controlepersonen. Het verband tussen T2D met niet-vasculaire dementie was minder sterk (HR 1,08; 95%-BI 1,04, 1,12). Het risico op Alzheimer was echter juist lager bij T2D-patiënten in vergelijking met de controlegroep (HR 0,92; 95%-BI 0,87, 0,98).

Invloed HbA1c

Uit een nadere analyse bleek dat patiënten met T2D met een HbA1c > 87 mmol/mol een hoger risico op Alzheimer hadden dan patiënten met een HbA1c < 52 mmol/mol (HR 1,34; 95%-BI 1,03, 1,75), en een hoger risico op vasculaire dementie (HR 1,93; 95%-BI 1,53, 2,42) en op niet-vasculaire dementie (HR 1,67; 95%-BI 1,45, 1,91). Ook na een analyse na drie jaar bleef dit verband vergelijkbaar voor vasculaire en niet-vasculaire dementie, maar verdween voor de ziekte van Alzheimer.

Het duidelijkst is dus het verband tussen T2D en vasculaire dementie. Voor patiënten met onvoldoende glykemische controle is het risico voor zowel vasculaire als niet-vasculaire dementie verhoogd.

Bron:

Celis-Morales C. Glycated haemoglobin, type 2 diabetes and the links to dementia and its major subtypes: findings from the Swedish National Diabetes Register. 56th EASD Virtual Meeting 2020. Persbericht en abstract: https://www.easd.org/virtualmeeting2020/#!resources/glycated-haemoglobin-type-2-diabetes-and-the-links-to-dementia-and-its-major-sub-types-findings-from-the-swedish-national-diabetes-register-fb6d91d4-a38e-4884-b09f-9e9771f1a932.

Herziening NHG-Standaard Obesitas

jun 2026

Lees meer over Herziening NHG-Standaard Obesitas

SGLT-2-remmers en het risico op reumatische auto-immuunaandoeningen

jun 2026 | Arthritis psoriatica, Diabetes, Reumatoïde artritis, Sclerodermie, Spondyloartritis, Systemische lupus erythematodes

Lees meer over SGLT-2-remmers en het risico op reumatische auto-immuunaandoeningen

Obesitas verhoogt risico op ernstige infecties

jun 2026 | Bacteriële infecties, Parasitaire infecties, Schimmelinfecties, Virale infecties

Lees meer over Obesitas verhoogt risico op ernstige infecties

De wisselwerking tussen obesitas en mentale gezondheid

jun 2026 | Artrose, Diabetes

Lees meer over De wisselwerking tussen obesitas en mentale gezondheid

Diversiteit en inclusie als kracht

mei 2026

Lees meer over Diversiteit en inclusie als kracht

Geneesmiddelentekorten zijn minder, maar nog niet opgelost

mei 2026

Lees meer over Geneesmiddelentekorten zijn minder, maar nog niet opgelost

In hart & nieren: kleine eiwitten, groot risico

7 apr 2026 om 19:30 | Chronische nierschade

Lees meer over In hart & nieren: kleine eiwitten, groot risico

Obesitas: nieuwe richtlijnen, nieuwe inzichten

26 jan 2026 om 20:00

Lees meer over Obesitas: nieuwe richtlijnen, nieuwe inzichten

Als eetlust een signaal wordt

19 jan 2026 om 20:00

Lees meer over Als eetlust een signaal wordt

FGF23 en fosfaat homeostase: van pathofysiologie tot behandeling van XLH en TIO

26 nov 2025 om 20:00

Lees meer over FGF23 en fosfaat homeostase: van pathofysiologie tot behandeling van XLH en TIO

EASD Highlights 2024

4 nov 2024 om 20:00 | Dementie, Diabetes

Lees meer over EASD Highlights 2024

ERA Highlights 2024

2 jul 2024 om 20:30 | Chronische nierschade, Dialyse

Lees meer over ERA Highlights 2024

ASN Highlights 2023

28 nov 2023 om 20:30 | Chronische nierschade, Diabetes

Lees meer over ASN Highlights 2023

Keynote Webinar: Spotlight on Diet and Diabetes

8 nov 2023 om 18:00 | Diabetes

Lees meer over Keynote Webinar: Spotlight on Diet and Diabetes

EASD Highlights 2022

6 jan 2023 | Diabetes

Lees meer over EASD Highlights 2022

Pedagogisch perspectief in de zorg voor jongeren met diabetes: de kracht van luisteren naar de stem van jongeren

Diabetes

Lees meer over Pedagogisch perspectief in de zorg voor jongeren met diabetes: de kracht van luisteren naar de stem van jongeren

EASD in ORANJE 2026

dinsdag 29 sep 2026 van 18:00 tot 21:45 | Diabetes

Lees meer over EASD in ORANJE 2026

Analyse cardiovasculaire gebeurtenissen en ziekenhuisopnamen in de CAROLINA-trial

jun 2020 | Diabetes, Hartfalen

Lees meer over Analyse cardiovasculaire gebeurtenissen en ziekenhuisopnamen in de CAROLINA-trial

Leefstijlinterventies en metformine effectief in de strijd tegen type 2-diabetes

jun 2020 | Diabetes

Lees meer over Leefstijlinterventies en metformine effectief in de strijd tegen type 2-diabetes

Binnen enkele weken cardiovasculair voordeel met empagliflozine

jun 2020 | Diabetes, Hartfalen

Lees meer over Binnen enkele weken cardiovasculair voordeel met empagliflozine

Nasaal glucagon ook effectief bij ernstige hypoglykemieën bij type 2-diabetespatiënten

jun 2020 | Diabetes

Lees meer over Nasaal glucagon ook effectief bij ernstige hypoglykemieën bij type 2-diabetespatiënten

Nieuwste SGLT2-remmer ertugliflozine behaalt primair eindpunt in cardiovasculaire uitkomststudie VERTIS

jun 2020 | Diabetes, Hartfalen

Lees meer over Nieuwste SGLT2-remmer ertugliflozine behaalt primair eindpunt in cardiovasculaire uitkomststudie VERTIS

SEARCH: geen verbetering in glykemische controle van jongeren

jun 2020 | Diabetes

Lees meer over SEARCH: geen verbetering in glykemische controle van jongeren

Real-world data therapietrouw GLP1-receptoragonisten dulaglutide, semaglutide en exenatide

jun 2020 | Diabetes

Lees meer over Real-world data therapietrouw GLP1-receptoragonisten dulaglutide, semaglutide en exenatide

Preventie CAD en/of CVD: noodzaak voor aanpassing bloeddrukstreefwaarden op basis van glucosetolerantie?

jun 2020 | Diabetes

Lees meer over Preventie CAD en/of CVD: noodzaak voor aanpassing bloeddrukstreefwaarden op basis van glucosetolerantie?

(Oraal) semaglutide geeft in diverse studies lager HbA1c en vermindert het lichaamsgewicht

jun 2020 | Diabetes

Lees meer over (Oraal) semaglutide geeft in diverse studies lager HbA1c en vermindert het lichaamsgewicht

ERA Highlights 2023 Podcast

aug 2023 | Dialyse, Niertransplantatie

Lees meer over ERA Highlights 2023 Podcast

De inzet van farmacotherapie bij obesitas: de aanpak in Canada

nov 2021

Lees meer over De inzet van farmacotherapie bij obesitas: de aanpak in Canada

Neuropathische pijn bij diabetes

feb 2020 | Diabetes

Lees meer over Neuropathische pijn bij diabetes
Geen digitale kranten gevonden.

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID