Hybride endoscopische mucosale resectie en ‘full-thickness’-resectie voor grote coecumpoliep met focale verdenking op submucosaal invasief carcinoom

Delen via:

Een 72-jarige vrouw werd verwezen voor een eventuele endoscopische ‘full-thickness’-resectie (eFTR) van een suspect vroegcarcinoom in het coecum zonder afwijkingen bij stadiëring CT-thorax/abdomen. Bij coloscopie onder propofolsedatie werd op de coecumbodem – op ruime afstand van de klep van Bauhin en appendix – een granulaire laterally spreading tumor (LST-G) met centraal een lichte depressie in het oppervlak en irregulair Kudo Vi pitpatroon gezien (foto 1 en 2). De totale afmeting van de gehele laesie werd geschat op ten minste 25 mm, vanwege de aanwezigheid van een niet-suspecte benigne uitloper achter de plooi (foto 3). Hierdoor bleek de laesie te groot voor een radicale ‘en bloc’ eFTR, omdat de bovengrens voor een radicale resectie met eFTR circa 20 mm is.1 Een endoscopische submucosale dissectie (ESD) op de coecumbodem werd niet veilig geacht, mede gezien de reële kans op aanwezige diepere submucosale invasie. Daarom werd besloten tot een gecombineerde ingreep met als doel het niet-suspecte deel van de poliep middels endoscopische mucosale resectie (EMR) te verwijderen, zodat het resterende, suspect invasieve deel van de laesie ‘en bloc’ verwijderd kan worden middels eFTR.2 

De niet-suspecte uitloper liftte eenvoudig en kon met een koude snaar in 3 delen worden verwijderd en verkregen voor PA (foto 4 en 5). De afmeting van het resterende deel, met daarin het suspecte vroegcarcinoom, werd nu geschat op 15-20 mm groot (foto 6). Na het terugtrekken van de scoop en herintroductie tot in het coecum met het eFTR-device, kon de gehele resterende laesie compleet in de cap getrokken worden, waarna de over-the-scope clip werd afgevuurd en het weefsel boven de clip werd doorgenomen met de geïntegreerde snaar (foto 10). Het preparaat werd naar buiten gebracht en opgespeld aangeleverd voor PA-beoordeling (foto 7). Een derde introductie tot het coecum volgde om het resectievlak en de positie van de clip te beoordelen (foto 8).

De gehele procedure verliep ongecompliceerd en patiënte kon na gebruikelijke observatie direct naar huis worden ontslagen. Histopathologisch onderzoek van het piecemeal EMR-gedeelte liet een tubulovilleus adenoom met laaggradige dysplasie zien. Het eFTR-gedeelte (ruim 2 cm) toonde een adenocarcinoom dat reikte tot halverwege de submucosa (sm2), met zowel basaal als lateraal ruime vrije resectiemarges (foto 9). Er bleek geen sprake te zijn van histologische hoogrisicokenmerken voor lymfekliermetastasen, zoals slechte differentiatiegraad, lymfangioinvasie of hooggradige tumorbudding. Na multidisciplinair overleg werd daarom afgezien van een aanvullende oncologische resectie en gekozen voor verdere surveillance.

Referenties:

  1. Zwager LW, Bastiaansen B, van der Spek B, et al. Endoscopic full-thickness resection of T1 colorectal cancers: a retrospective analysis from a multicenter Dutch eFTR registry. Endoscopy. 2021.
  2. Chua JS, Dang H, Zwager LW, et al. Hybrid endoscopic mucosal resection and full-thickness resection for large colonic polyps harboring a small focus of invasive cancer: a case series. Endosc Int Open. 2021;9(11):E1686-E91.
1: White-light endoscopy (WLE)-foto van de laesie (LST-G) in het coecum met een centrale depressie. 2: Narrow-band imaging (NBI) met near focus op het suspecte, invasieve deel van de laesie; irregulair pitpatroon (Kudo Vi). 3: Uitloper van de laesie oogt geheel benigne (Kudo IIIl/IV-pitpatroon en Hiroshima B-vaatpatroon). 4: Opspuiten van de benigne uitloper; goede lifting. 5: Piecemeal endoscopische mucosale resectie (pEMR) van de benigne uitloper; oogt endoscopisch radicaal.
6: Het resterende, suspecte deel van de laesie oogt geschikt voor een eFTR. 7: Status na eFTR van het suspecte, invasieve deel; oogt macroscopisch radicaal. 8: Resultaat van de eFTR; clip in goede positie met evident pericolisch vet in het resectievlak zichtbaar (geel). 9: Histopathologische beoordeling van de tumor met HE-kleuring. 10: Schematische weergave eFTR-procedure.

 

Commentaar Jacques Bergman

Prachtig combinatie van ‘less-and-more’ in de endoscopie. ‘Less’ in de zin van de minimaal invasieve piecemeal coldsnare-resectie van het relatief onschuldige deel: veilig, snel en zonder risico op bloeding of perforatie. ‘More’ in de zin van de gerichte ‘full-thickness’-resectie van het voor carcinoom verdachte deel waarmee de vereiste maximale verticale marge voor verwijdering van dit diep submucosale carcinoom werd verkregen. Met een ESD was dit waarschijnlijk in een R1-resectie en/of perforatie geëindigd en had de procedure daarnaast 5x zo lang geduurd. 

Overigens is de kans op lokale lymfekliermetastasering bij dergelijke diep-submucosale carcinomen zonder andere risicofactoren kleiner dan de mortaliteit van een hemicolectomie zodat deze curatieve combinatie van ‘less-and-more’ ook nog eens past bij ‘less is more’ in de endoscopie.

Buikbelang: nationaal initiatief voor beter begrip microbioom

mrt 2023

Lees meer over Buikbelang: nationaal initiatief voor beter begrip microbioom

Geen betere uitkomsten met lumen-apposerende metalen stents dan met plastic dubbele pigtail-stents bij infecterende necrotiserende pancreatitis

mrt 2023 | Endoscopie, Pancreatitis

Lees meer over Geen betere uitkomsten met lumen-apposerende metalen stents dan met plastic dubbele pigtail-stents bij infecterende necrotiserende pancreatitis

Hormoontherapie bij neuro-endocriene tumoren zinvol?

mrt 2023 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Hormoontherapie bij neuro-endocriene tumoren zinvol?

Beïnvloedt overgewicht het veiligheidsprofiel van nivolumab?

mrt 2023 | Dermato-oncologie, Hoofd-hals, Immuuntherapie, Longoncologie, Lymfoom, Maag-darm-leveroncologie, Uro-oncologie

Lees meer over Beïnvloedt overgewicht het veiligheidsprofiel van nivolumab?

Constitutioneel eczeem geeft hoger risico op inflammatoire darmziekten

mrt 2023 | Eczeem, IBD

Lees meer over Constitutioneel eczeem geeft hoger risico op inflammatoire darmziekten

Promotie: Gevorderde neoplasie bij inflammatoire darmziekten

mrt 2023 | Chirurgie, Endoscopie, IBD, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Promotie: Gevorderde neoplasie bij inflammatoire darmziekten

Nieuwe behandeloptie voor Eosinofiele Oesofagitis (EoE)

16 mei 2023 om 20:00

Lees meer over Nieuwe behandeloptie voor Eosinofiele Oesofagitis (EoE)

CMV-infecties bij post-transplantatiepatiënten; een behandellandschap in ontwikkeling

14 mrt 2023 om 20:00 | Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV-infecties bij post-transplantatiepatiënten; een behandellandschap in ontwikkeling

Antistolling en bloedingen

8 dec 2022 om 20:00

Lees meer over Antistolling en bloedingen

Webcast Immuuntherapie: herkennen van bijwerkingen en acties voor de niet-oncoloog

12 okt 2022 | Immuuntherapie

Lees meer over Webcast Immuuntherapie: herkennen van bijwerkingen en acties voor de niet-oncoloog

Gewone symptomen van zeldzame ziekten

27 sep 2022

Lees meer over Gewone symptomen van zeldzame ziekten

JAK-remmers in de klinische praktijk: inzichten vanuit verschillende disciplines

28 mrt 2022 om 19:30 | IBD

Lees meer over JAK-remmers in de klinische praktijk: inzichten vanuit verschillende disciplines

Webcast Bridging the Gaps in Inflammatory bowel disease (IBD)

25 mrt 2022 | IBD

Lees meer over Webcast Bridging the Gaps in Inflammatory bowel disease (IBD)

Webcast Long covid: wat weten we, wat kunt u verwachten, wat kunt u doen?

10 nov 2021 om 20:30

Lees meer over Webcast Long covid: wat weten we, wat kunt u verwachten, wat kunt u doen?

Make it happen: Someday starts today

28 jun 2021 om 20:00 | IBD

Lees meer over Make it happen: Someday starts today

e-learning: Verbeterde zorg voor slokdarm- en maagkanker

Chirurgie

Lees meer over e-learning: Verbeterde zorg voor slokdarm- en maagkanker

UEG in ORANJE 2023

zondag 15 okt 2023 van 18:00 tot 21:45 | IBD

Lees meer over UEG in ORANJE 2023

TL1A-remmer PRA023 verbetert klinische remissie bij patiënten met matig tot ernstig actieve colitis ulcerosa

Lees meer
Lees meer over TL1A-remmer PRA023 verbetert klinische remissie bij patiënten met matig tot ernstig actieve colitis ulcerosa

Ustekinumab en adalimumab presteren beter dan infliximab bij de ziekte van Crohn in de real-world

Lees meer
Lees meer over Ustekinumab en adalimumab presteren beter dan infliximab bij de ziekte van Crohn in de real-world

Verlengde behandeling met filgotinib veilig en werkzaam bij matig tot ernstig actieve colitis ulcerosa

Lees meer
Lees meer over Verlengde behandeling met filgotinib veilig en werkzaam bij matig tot ernstig actieve colitis ulcerosa

Toevoeging anakinra aan corticosteroïden niet geassocieerd met betere uitkomst ernstige colitis ulcerosa

Lees meer
Lees meer over Toevoeging anakinra aan corticosteroïden niet geassocieerd met betere uitkomst ernstige colitis ulcerosa

TL1A-remmer verbetert klinische en endoscopische uitkomstmaten bij matig tot ernstig actieve ziekte van Crohn

Lees meer
Lees meer over TL1A-remmer verbetert klinische en endoscopische uitkomstmaten bij matig tot ernstig actieve ziekte van Crohn

Machinelearningmodellen identificeren patiënten met inflammatoire darmziekte in administratieve gegevens

Lees meer
Lees meer over Machinelearningmodellen identificeren patiënten met inflammatoire darmziekte in administratieve gegevens

Upadacitinib geassocieerd met betere symptoomresolutie en minder vermoeidheid bij colitis ulcerosa

Lees meer
Lees meer over Upadacitinib geassocieerd met betere symptoomresolutie en minder vermoeidheid bij colitis ulcerosa

Aanhoudende werkzaamheid ustekinumab bij patiënten met matig tot ernstig actieve colitis ulcerosa

Lees meer
Lees meer over Aanhoudende werkzaamheid ustekinumab bij patiënten met matig tot ernstig actieve colitis ulcerosa

Vedolizumab geassocieerd met significant minder postoperatieve recidieven bij patiënten met de ziekte van Crohn

Lees meer
Lees meer over Vedolizumab geassocieerd met significant minder postoperatieve recidieven bij patiënten met de ziekte van Crohn

Podcast pancreascarcinoom

dec 2021

Lees meer over Podcast pancreascarcinoom

Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

nov 2021

Lees meer over Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

Slokdarm- en maagkanker

jun 2021 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Slokdarm- en maagkanker

Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

feb 2021 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Impact van COVID-19 op bevolkingsonderzoek darmkanker in Nederland

Diagnose en behandeling van inflammatoire darmziekten (IBD)

dec 2020 | IBD

Lees meer over Diagnose en behandeling van inflammatoire darmziekten (IBD)

Leefstijl en voeding bij levercirrose en hepatische encefalopathie

jan 2020 | Hepatologie

Lees meer over Leefstijl en voeding bij levercirrose en hepatische encefalopathie

Medicamenteuze behandelmogelijkheden bij hepatische encefalopathie

okt 2019

Lees meer over Medicamenteuze behandelmogelijkheden bij hepatische encefalopathie

MedNet Gastro-enterologie 2022-04

dec 2022

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2022-04

MedNet Gastro-enterologie 2022-03

sep 2022

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2022-03

MedNet Gastro-enterologie 2022-02

jun 2022

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2022-02

MedNet Gastro-enterologie 2022-01

mrt 2022

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2022-01