Endoscopische intermusculaire dissectie (EID): een nieuwe endoscopische benadering bij verdenking op een diep submucosaal invasief rectumcarcinoom

Delen via:

Een 65-jarige man werd verwezen in verband met de verdenking op een vroegcarcinoom van het rectum. Tijdens diagnostische scopie werd op 2 cm van de linea dentata een vlak verheven afwijking van circa 25 mm gezien met een centrale depressie (foto 1). Nadere inspectie van pit- en vaatpatroon met narrow band imaging (NBI) toonde duidelijke aanwijzingen voor diepere submucosale invasie met een amorf Kudo Vn pitpatroon en een sterk onregelmatig (Hiroshima C3) vaatpatroon (foto 2). Er werden geen biopten genomen. De MRI rectum liet een T1/2-tumor zien in het lage rectum zonder suspecte lymfeklieren locoregionaal.

Gezien de optische verdenking op diepere submucosale invasie werd een endoscopische submucosale dissectie (ESD) niet geschikt geacht vanwege hoge kans op een irradicale marge in het diepe resectievlak. Daarom werd een endoscopische intermusculaire dissectie (EID) voorgesteld.1 Deze nieuwe endoscopische resectietechniek is een afgeleide van de ESD, waarbij de dissectie niet in de submucosa (zoals bij ESD), maar in het vlak tussen de binnenste circulaire en buitenste longitudinale spierlaag (de intermusculaire ruimte) wordt verricht (foto 3 en 4). Door het meenemen van de binnenste circulaire spierlaag in het resectiepreparaat kan een radicale diepe resectiemarge worden bereikt voor tumoren die diep in de submucosa doorgroeien. Hierbij blijft de buitenste longitudinale spierlaag en daarmee de rectumwand intact (foto 5). Gezien de sterk ontwikkelde spierlaag van het rectum is deze techniek uitsluitend geschikt voor rectale laesies.

De procedure verliep technisch succesvol en zonder complicaties met een endoscopisch radicale resectie van de tumor (foto 6). De patiënt werd dezelfde dag naar huis ontslagen. Histopathologisch onderzoek toonde een goed tot matig gedifferentieerd adenocarcinoom dat reikte tot diep in de submucosa (sm3), waarbij alle snijvlakken vrij waren (foto 7). Er waren geen aanwijzingen voor lymfovasculaire invasie of hooggradige tumorbudding. De behandeling kan daarmee beschouwd worden als een curatieve resectie.

Inmiddels is de patiënt één jaar in follow-up, waarbij zowel MRI, CEA en endoscopie geen aanwijzingen voor recidief tonen (foto 8).

  1. Moons LMG, Bastiaansen BAJ, Richir MC, et al. Endoscopic intermuscular dissection for deep submucosal invasive cancer in the rectum: a new endoscopic approach. Endoscopy. 2022 Jan 24. doi: 10.1055/a-1748-8573. Online ahead of print.

Drs. Barbara Bastiaansen, MDL arts, Amsterdam UMC

Drs. Sander Albers, arts-onderzoeker, Amsterdam UMC

Dr. Leon M.G. Moons, MDL arts, UMC Utrecht

1: Vlak verheven afwijking circa 25 mm met centrale depressie. 2: NBI toont een Kudo Vn pitpatroon met onregelmatig (Hiroshima C3) vaatpatroon. 3 en 4: Selectieve myotomie van de circulaire spierlaag met blootstellen van de longitudinale spierlaag. 5: Wondvlak na EID met intacte longitudinale m. propria. 6: Opgespeld resectiepreparaat.

 

7: Histopathologische beoordeling van de tumor. A toont de tumor met HE-kleuring. B toont de tumor met desminekleuring waarbij duidelijk zichtbaar is dat de circulaire spier (kleurt hier bruin) onder het invasieve front van het carcinoom zit. C toont de tumor met HE-kleuring van dichterbij.

 

Commentaar Jacques Bergman

Diep submucosale rectumtumoren waren lange tijd een ‘no-go’ voor curatieve endoscopische behandeling. Daarnaast was endoscopische submucosale dissectie van diepe submucosale invasieve laesies technisch veelal onmogelijk door het ontbreken van een marge tussen tumor en spierlaag. De hier beschreven intermusculaire dissectie is een prachtige elegante extensie van de ESD-techniek. Hierdoor is een radicale endoscopische resectie ook voor diepe submucosale en vroege T2-tumoren haalbaar.

Inmiddels zijn in UMC Utrecht en Amsterdam UMC ruim 140 patiënten met deze techniek behandeld wat in 70% van de gevallen tot een rectumsparende behandeling heeft geleid. Een recente meta-analyse (Zwager et al, Gastroenterology 2022) laat zien dat diepte-invasie geen onafhankelijke risicofactor is voor lokale lymfekliermetastasering: de aard van de tumor (lymfangio-invasie, budding en differentiatie-graad) lijkt vele malen belangrijker dan diepte-invasie. Zonder dergelijke risicofactoren lijkt het risico op lokale lymfekliermetastasering < 3%. Een blijvertje dus deze intermusculaire dissectie!

Veelbelovend nieuw antibioticum geeft zijn geheimen prijs

dec 2025 | Antibioticaresistentie

Lees meer over Veelbelovend nieuw antibioticum geeft zijn geheimen prijs

Lage dosis acetylsalicylzuur bij PIK3CA-gemuteerd gelokaliseerd colorectaal carcinoom

nov 2025 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Lage dosis acetylsalicylzuur bij PIK3CA-gemuteerd gelokaliseerd colorectaal carcinoom

Neoadjuvant FOLFIRINOX versus gemcitabine-chemoradiotherapie bij (borderline) resectabel pancreascarcinoom

nov 2025 | Chirurgie, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Neoadjuvant FOLFIRINOX versus gemcitabine-chemoradiotherapie bij (borderline) resectabel pancreascarcinoom

Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

nov 2025 | Borstkanker, Dermato-oncologie, Immuuntherapie, Longoncologie, Uro-oncologie

Lees meer over Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

Onderzoek naar productie van ethanol door darmflora

nov 2025 | Hepatologie

Lees meer over Onderzoek naar productie van ethanol door darmflora

Coloncapsule-endoscopie versus conventionele coloscopie na diverticulitis van het colon

nov 2025 | Endoscopie

Lees meer over Coloncapsule-endoscopie versus conventionele coloscopie na diverticulitis van het colon

Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

19 nov 2025 om 18:00

Lees meer over Keynote webinar | Spotlight on addressing alcohol-associated liver disease

Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Van verleden naar heden: IBD-behandeling in transitie

Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

1 nov 2025 | IBD

Lees meer over Clinical practice: Sequencing and Real-World Cases in UC

Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

2 jul 2025 om 20:00 | Vaccinatie, Virale infecties

Lees meer over Gordelroospreventie in medische risicogroepen - van indicatie tot vaccinatie

CMV – oh jee wat moet ik ermee?

1 mei 2025 | Niertransplantatie, Virale infecties

Lees meer over CMV – oh jee wat moet ik ermee?

Chronische Pancreatitis

8 apr 2025 om 20:00 | Pancreatitis

Lees meer over Chronische Pancreatitis

Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

19 feb 2025 | IBD

Lees meer over Wat is de rol van AI en eHealth bij IBD?

Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

2 dec 2024 om 20:00 | Neuro-vasculair

Lees meer over Hersenbloedingen in nieuw perspectief:
het belang van TIME=BRAIN en het couperen van antistolling

Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn

10 sep 2024 om 20:00

Lees meer over Opioïden in de 2e lijn: Sleutels tot effectieve bestrijding van maligne pijn
Er zijn geen e-learnings gevonden.

ECCO in ORANJE 2026

donderdag 19 feb 2026 van 18:00 tot 21:45 | IBD

Lees meer over ECCO in ORANJE 2026

UEG in ORANJE 2026

zondag 18 okt 2026 van 18:00 tot 22:00

Lees meer over UEG in ORANJE 2026

Wetenschap roept op tot eenvoudiger organisatie hepatitis C-zorg

nov 2019 | Hepatitis, Hepatologie, Virale infecties

Lees meer over Wetenschap roept op tot eenvoudiger organisatie hepatitis C-zorg

Onvoldoende gebruik van metalen stents in Nederland

okt 2019 | Endoscopie, Pancreatitis

Lees meer over Onvoldoende gebruik van metalen stents in Nederland

Deep learning-systeem detecteert zeer nauwkeurig neoplasie in barrettoesofagus

okt 2019 | Maag-darm-leveroncologie, Oesofagitis

Lees meer over Deep learning-systeem detecteert zeer nauwkeurig neoplasie in barrettoesofagus

Gezonder microbioom bij veel plantaardig voedsel en weinig vlees

okt 2019 | IBD

Lees meer over Gezonder microbioom bij veel plantaardig voedsel en weinig vlees

Resectie plus chemotherapie geeft overlevingsvoordeel bij pancreaskanker

okt 2019 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Resectie plus chemotherapie geeft overlevingsvoordeel bij pancreaskanker

Verlies van arbeidsproductiviteit is belangrijke kostenpost bij IBD

okt 2019 | IBD

Lees meer over Verlies van arbeidsproductiviteit is belangrijke kostenpost bij IBD

Surveillance van premaligne maaglaesies moet beter

okt 2019 | Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over Surveillance van premaligne maaglaesies moet beter

IBD komt drie keer vaker voor dan gedacht

okt 2019 | IBD, Maag-darm-leveroncologie

Lees meer over IBD komt drie keer vaker voor dan gedacht

Implementatie van EoE-richtlijnen laat te wensen over

okt 2019 | Endoscopie, Oesofagitis

Lees meer over Implementatie van EoE-richtlijnen laat te wensen over

Podcast CMV-infectie: Microbiologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Microbiologie

Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Transplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Klinische farmacologie

Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Solide orgaantransplantatie

Podcast CMV-infectie: Hematologie

nov 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Podcast CMV-infectie: Hematologie

Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

jun 2024 | Niertransplantatie, Stamceltransplantatie, Virale infecties

Lees meer over Multidisciplinaire podcastserie: CMV-infectie;
Diagnostiek en management na transplantatie

Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

nov 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Exocriene pancreasinsufficiëntie

Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

sep 2023 | IBD

Lees meer over Podcast - Optimalisatie van biologicals bij patiënten met inflammatoire darmziekten

Podcast Acute pancreatitis

apr 2023 | Pancreatitis

Lees meer over Podcast Acute pancreatitis

Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

nov 2021

Lees meer over Podcast - Periampullaire tumoren: maak onderscheid

MedNet Gastro-enterologie 2025-03

sep 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

jul 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2025

MedNet Gastro-enterologie 2025-02

jun 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-02

MedNet Gastro-enterologie 2025-01

mrt 2025

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2025-01

MedNet Gastro-enterologie 2024-04

dec 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-04

MedNet Gastro-enterologie 2024-03

sep 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-03

MedNet Gastro-enterologie special IBD 2024

jul 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie special IBD 2024

MedNet Gastro-enterologie 2024-02

jun 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-02

MedNet Gastro-enterologie 2024-01

mrt 2024

Lees meer over MedNet Gastro-enterologie 2024-01

Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID

feb 2022

Lees meer over Whitepaper: 24 Veelgestelde vragen en antwoorden over long COVID